Wiatr księżyca

Tłumaczenie: Danuta Kałuża
Wydawnictwo: Sonia Draga
El viento de la luna

Jest 20 lipca 1969 roku. Misja kosmiczna Apollo XI ląduje na księżycu, a jej kapitan stawia jako pierwszy człowiek stopę na tym obcym do tej pory lądzie. Wiadomości z przebiegu podróży stanowią główny wątek tej powieści, której kilkunastoletni bohater staje się świadkiem narodzin nowej epoki. Jednocześnie otaczający go świat andaluzyjskiego miasteczka Magina powoli staje się tak obcy i odległy, jak jego własne szczęśliwe dzieciństwo. Chłopak tak mocno przeżywa owe doniesienia, że wszystko podporządkowuje temu co widzi na ekranie kina lub telewizora, czy też odkrywa w książkach science fiction.

"Wiatr księżyca" to wybitna lektura, porównywana z dziełami takich autorów jak Philip Roth czy J.D. Salinger, a nostalgiczny obraz przyszłości widziany oczami nastolatka jest najważniejszym elementem tej porywającej powieści.

wiejskifilozof | 2013-03-11

Oto Hiszpania jakiej już nie ma . Dyktatura Franco , ciemnota .Młody człowiek zafascynowany lotem na księżyc .

naekana | 2010-04-28
Przeczytana: 10 maja 2010

Czy można aż tak pragnąć samotności, by jej idealną formą wydawało się zawieszenie ciała w nieważkości kosmicznej przestrzeni? Ta fascynacja wyprawą na Księżyc i jej drobiazgowe opisy denerwowały mnie w czasie lektury. Niecierpliwie czekałam, aż narrator wróci do życia w Malignie. Żyjąc na co dzień w zgiełku dużego miasta, lubię się czasem wyrwać do fikcyjnego sennego miasteczka, w którym życie toczy się zgodnie ze świętym rytmem natury, a każdy dzień ma swoje specjalne przysłowie. Literatura iberoamerykańska jest wspaniale sensualna. Między słowami czuć skwar gorącego dnia i chłodną wieczorną bryzę, kiedy sąsiedzi wystawiają krzesła przed dom, by do późnej nocy omawiać zdarzenia minionego dnia. Tą książkę czyta się powoli, z namysłem - nie jest na pożarcie, a degustację ;)

FakePlasticLove | 2014-12-08
Przeczytana: luty 2014

Świat stoi u progu kosmicznej rewolucji: jest lipiec 1969, na Florydzie startuje misja Apollo XI, której celem jest lądowanie na Księżycu. W małym miasteczku w Hiszpanii dyktatury Franco nastolatek zafascynowany nauką śledzi krok po kroku to wydarzenie. Czuje się wyobcowany w hermetycznej społeczności, która na każdą nowość reaguje z wyraźną niechęcią.

Cała recenzja na moim blogu: http://lustronarcyza.blogspot.com/2014/07/wiatr-ksiezyca-na-granicy-dwoch-swiatow.html

Krupniok | 2016-10-16
Przeczytana: 2016 rok