Niejaka Mulatka

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Mulata de tal
inaya

Podczas swej wędrówki do Tierrapaulita - miasta ze słynnym Uniwersytetem Czarowników - Celestino Yumi i Catarina Zabala przechodzą kolejne wcielenia i przeistoczenia. Cashtoc, indiański diabeł, i Candanga, demon chrześcijański, angażują parę bohaterów i Mulatkę w swą magiczną wojnę o panowanie nad ludzkością. Tajemna moc Mulatki ożywia świat legend i wierzeń indiańskich, łączy i rozdziela...

Tajemna moc Mulatki ożywia świat legend i wierzeń indiańskich, łączy i rozdziela odmienne kultury, ewokuje odległą historię, a przede wszystkim "odczarowuje" somnambuliczną rzeczywistość gwatemalską, a pośrednio i latynoamerykańską.
Przepiękna baśń wyłaniająca się z typowego dla Ameryki Łacińskiej folkloru przybiera niekiedy cechy pamfletu politycznego i obyczajowego.
Barwne, fantastyczne obrazy przekształcają się wówczas - dzięki czarnemu humorowi i satyrze - w apokaliptyczną wizję losów miasta.

Poznać Asturiasa, znaczy dotrzeć do najgłębszych źródeł realizmu magicznego, rozsmakować się w "alchemii słowa", zachwycić się tym wielkim żonglerem metafor, twórcą najwyższych wartości humanistycznych - pisarzem bardzo postępowym i oddanym swemu narodowi.

(posłowie R. Kalicki, Wydawnictwo Literackie, 1977 )

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

eduko7 | 2014-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Dziwny, niezrozumiały a jednocześnie intrygujący świat, kompilacja rzeczywistości z fikcją (światem mitów i legend gwatemalskich). Jakkolwiek ze względu na odmienność kulturową i owo przeplatanie się światów lektura nie należała do łatwych, to "dawkując ją sobie" można odczytać zawarte w niej przesłanie, zatrzymać się, aby spojrzeć na świat z innej pespektywy.

Dasza | 2011-11-24

"Niejaka Mulatka" to dość interesujace dzieło. Wprowadza czytelnika w swego rodzaju magiczną czasoprzestrznię, ukazując mu rózne znaki i wartości, jednak po pewnym czasie nawet najbardziej skupiona osoba zacznie sie zastanawiać - jakie ta książka niesie ze soba przesłanie... Może tylko dla mnie był to cięzki orzech do zgryzienia, ale realizm magiczny Marqueza w porównaniu z Asturiasa, przedstawiony w tej lekturze - to pikuś;)

Sylwia | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016