Drogi i manowce. Z Autorem rozmawia Irenè Lichtenstein-Fall

Tłumaczenie: Krystyna Arustowicz
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Nicolas Bouvier

Na propozycję cyklu rozmów z Irenè Lichtenstein-Fall, znaną francuską dziennikarką radiową i telewizyjną, Nicolas Bouvier przystał prawie bez namysłu. Pociągający wydał mu się pomysł rozmawiania "o wszystkim, co nas trzyma przy życiu lub dobija" z osobą, z którą przez wiele lat blisko współpracował i którą cenił i podziwiał. Spodobała mu się także formuła planowanej książki: zamiast "produkowania tekstu" zapis konwersacji, z zachowaniem jej swobodnego tonu i naturalnej świeżości, nieprzewidywalnych zwrotów, a nawet potknięć i luk. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania obojga interlokutorów, a także ich francuskiego wydawcy, powstał bowiem tekst fascynujący. Bouvier z niezwykłą szczerością opowiada o swoim dzieciństwie i latach młodzieńczych, o potrzebie wyrwania się z domu i o największej pasji swojego życia - podróżowaniu. Dodatkową atrakcją książki są zdjęcia pisarza z różnych okresów jego życia oraz fotografie jego autorstwa, przedstawiające bliskie mu osoby i miejsca.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir Sur Blanc Spółka z o.o., 2002

źródło okładki: www.noir.pl

kinnga | 2014-06-09

Wspaniała lektura. Bardzo ciekawa, osobista, refleksyjna i inspirująca. Gorąco polecam.