Strażnik trumny. Opowieść o mojej rodzinie

Seria: Z Domem
Wydawnictwo: Czarne
Little red guard. A family memoir
Chiny, dojrzewanie, rodzina
Ag2S

Kiedy Wenguang Huang miał dziewięć lat, jego babcia zaczęła obsesyjnie myśleć o śmierci. Ponieważ lękała się kremacji, wymogła na rodzinie obietnicę, że zostanie pochowana. Ale w latach siedemdziesiątych w Xi’an, mieście w środkowych Chinach, wszelkie tradycyjne praktyki, w tym pogrzeby, były surowo zakazane. Babcia Huanga uparła się jednak i dwa lata później jego ojciec sprawił jej trumnę. Wyznaczył też swego najstarszego syna do roli jej strażnika. Przez następne piętnaście lat całą rodzinę pochłaniały przygotowania do pogrzebu babci, źródło nieustających napięć i sporów, którym towarzyszyło stałe niebezpieczeństwo przyłapania przez władze. Wiele lat po śmierci babci rodzinne perypetie związane z jej trumną wciąż nie pozwalają o sobie zapomnieć. Liryczna i przejmująca, zabawna i rozdzierająca — Strażnik trumny to wielka opowieść o zwyczajnej rodzinie usiłującej przetrwać wśród zamętu i przemian.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/straznik-trumny

Marcin | 2015-08-26

Wenguang Huang stworzył urzekającą opowieść o swojej rodzinie, rozgrywającą się na tle najnowszej historii Chin. Ta z pozoru zabawna powiastka o starej kobiecie, która obawiając się pośmiertnej kremacji nakłania swego syna, by ten zawczasu nabył dla niej trumnę, jest w istocie udaną próbą literackiego "oswojenia" najważniejszego z tematów, a więc tematu śmierci. Syn ulega woli matki, jednak z uwagi na to, że jest lojalnym członkiem partii, a tradycyjne pogrzeby zostały zakazane, skrzętnie ukrywa trumnę w pokoju głównego bohatera i zarazem narratora książki. Jak łatwo się domyślić bezustanne sąsiedztwo trumny wpływa na psychikę i sposób postrzegania świata przez młodego Huanga. Nie należy wszakże oczekiwać, by był to wpływ niszczący, skoro Huang staje się z czasem człowiekiem niesłychanie rozumnym i dojrzałym, a przy tym przedstawicielem nowego, zupełnie "niemaistowskiego" już pokolenia tych, którzy w obronie wolności ruszyli na pekiński Plac Niebiańskiego Spokoju. Autor skutecznie...

"Strażnik trumny" zawitał do mojej biblioteczki bez żadnego uprzedzenia, był zaskakującym i zupełnie nieoczekiwanym gościem, który wdarł się między publikacje od dawien dawna zadomowione na półkach, z zaklepanym i opatrzonym numerkiem miejscem na liście, cierpliwie czekające "na swoją kolej"; ot nagły przypadek, przyjęty poza kolejnością. Jego materializacja w mych żądnych smakowitych lektur dłoniach wciąż stanowi dla mnie zaskoczenie i wielką zagadkę, bo sama już nie pamiętam, która z charyzmatycznych sił wywiała go z półki i postawiła na moim czytelniczym szlaku - podejrzewam, że stoją za tym jakieś dobre chińskie duchy odpowiedzialne za pomyślność lekturowych podróży (co prawda nie wiem, jakie noszą imiona, ale nie śmiem wątpić w ich istnienie). O książce wcześniej nie słyszałam. Sądzę, że po rewelacyjnej powieści i udanych opowiadaniach Yiyun Li oraz wnikliwym, wstrząsającym reportażu Yiwu Liao Wenguang Huang, dotknięty mą obojętnością, postanowił polecić mi się sam, za co...

Paolina | 2013-10-14
Przeczytana: październik 2013

Bardzo rzetelnie skonstruowany reportaż zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy stykają się z polityką, kulturą i społeczeństwem za czasów Mao i Deng Xiaopinga. Mimo trudnej treści, autor z niezwykłą lekkością pióra oddaje realia ówczesnych Chin. Zawarł mnóstwo odniesień do konfucjańskich tradycji, skomplikowanych relacji i obowiązków rodzinnych na tle działań partii w XX wieku. Obowiązkowa lektura, dla tych, którzy żywo interesują się historią i kulturą Chin oraz dla tych, którzy dopiero wkraczają w ten orientalny świat.

Sosenka | 2014-01-16
Przeczytana: grudzień 2013

Śmierć jest tematem, który w każdym wzbudza niemiłe skojarzenia, nieprzyjemne emocje i dziwne uczucie pustki. Chyba nie ma osoby, która lubiłaby o niej słuchać, myśleć, a już tym bardziej planować. Oprócz jednego wyjątku. Pewna kobieta mieszkająca w Chinach, miała na punkcie śmierci obsesję, planowała ją przez całe swoje życie, wciągała w swoje plany całą rodzinę i właściwie każdą wolną chwilę poświęcała "swojemu odejściu". Wydaje się to niemożliwe i straszne, jednak jej to planowanie przynosiło ulgę, poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Jednak wbrew temu co od razu nasuwa się na myśl, wcale nie była ona maniaczką, ani osobą chorą. Jej wolą było pochowanie tradycyjne i choć wydaje się to łatwe do spełnienia, wcale takie nie było. W latach siedemdziesiątych w Xi'an, tradycyjne sposoby pochówku były bowiem zakazane, a jedyną dostępna opcją dla rodzin zmarłych, było skremowanie swych bliskich. Dlatego też kobieta wymogła na swych bliskich, by spełnili jej żądanie gdy nadejdzie...

Olga | 2014-09-10
Przeczytana: 02 września 2014

Moja opinia może nie być obiektywna, ponieważ jestem wielbicielką Wydawnictwa "Czarne". Uważam, że wszystkie pozycje wydawane przez nich zaczynają się od dobrych, potem jest już tylko lepiej. Ale do rzeczy - "Strażnik trumny" to opowieść nie tylko o chińskich tradycjach w komunistycznych realiach , ale też o historii, oraz o odmiennym od europejskiego sposobie pojmowania świata. Przede wszystkim jednak, jest to historia o przemijaniu i nabieraniu wraz z wiekiem pokory. Pokazuje jak ważne jest osadzenie w tradycji i historii, ale też jak bardzo istotne jest podążanie własną drogą.

Rever | 2018-05-17

Saga rodziny Huang, gdzie prośba babci autora otwiera historię opowiadającej o codzienności na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Chinach. Opowieść o komunizmie, tradycjach rodzinnych, edukacji i przemianach w państwie pełnym wewnętrznych sprzeczności.
Polecam czytelnikom lubującym się w biografiach zwykłych ludzi oraz reportażach dot. Chin.

lsidorki | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Wzruszająca opowieść o tym jak odkładać śmierć na lepsze czasy, a drewnianą trumną "uszytą na miarę" wyposażyć pokój niczym stolikiem LACK z Ikei za 39,90PLN. Uczy, bawi i porusza, z komunizmem czasów Mao w tle, chińskimi rewolucjami ludzi walczących z ustrojem i ludźmi, dla których komunizm jest życiem. A w końcu przepiękna historia rodu Huangów i miasta Xi uwieczniona w mistrzowski sposób słowami Wenguanga! Kocham szczerze!

Lidia F | 2014-04-22
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Dobrze zbudowany reportaż o rodzinie w Chinach. Autor stworzył opowieść którą czyta się lekko. Książka chodź nostalgiczna i smutna jako całość, ma wiele humorystycznych fragmentów i spostrzeżeń o rzeczywistości politycznej, światopoglądowej, przemijaniu i tradycji. Autor też ma spory dystans do siebie i do świata a to wpisuje książkę na listę reportaży ponadczasowych i wielowymiarowych.

wypuklytalerz | 2018-09-25
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2018

Życia naznaczone śmiercią i umieranie jako najcięższa choroba, czyli nie mogłem nie polubić. Huangowi nie brakuje bezpretensjonalnej lekkości w opisywaniu błotnistych realiów, a to zawsze należy docenić, chociaż chciałbym w tym jeszcze więcej dziecięcego oniryzmu, bo segmenty na granicy surowej baśniowości sprawiają się zdecydowanie najlepiej.

BuchBuch | 2013-10-15

Gdy w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, babcia rodziny Huang skończyła siedemdziesiąt jeden lat, zaczęła odczuwać wzmożony strach przed śmiercią. Mimo panującego w Chinach nakazu kremowania zwłok, wymogła na swoim synu obietnicę, że pochowa ją w trumnie, u boku męża. Żądanie babci stało się wielkim dylematem dla rodziny: z jednej strony szacunek i dane jej słowo, z drugiej strach przed reżimem. Dużym osiągnięciem autora jest pokazanie zderzenia kultur w obrębie państwa chińskiego. Tradycjonalizm, konfucjanizm, reprezentowany przez babkę oraz komunizm, maoizm, któremu uległ ojciec. Szczegóły rodzinne, opisy familiarnej, prywatnej przecież sfery życia, dodają historii nie tylko znamion autentyczności, ale także ubarwiają, nadają smaku książce. Bardzo często jest to smak słodko - gorzki. Bo mimo reżimu i niewyobrażalnych trudności życiowych, jakie za sobą niósł, autor potrafi do wielu rzeczy podejść z humorem, choć czasem czarnym.