Oswajanie świata

Tłumaczenie: Krystyna Arustowicz
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
L'USAGE DU MONDE
joly_fh

Jest to książka o podróży jako Wielkiej Przygodzie - poznawczej i egzystencjalnej, o podróży jako sposobie istnienia. Opublikowana w 1963 roku, wkrótce stała się "świętą księgą" tych, dla których podróże nie są powierzchownym zwiedzaniem świata, lecz próbą dotknięcia istoty życia. Opisana z niezwykłą wrażliwością wyprawa, rozpoczęta w czerwcu 1953 roku w Genewie, wiodła przez Macedonię i Grecję, następnie Turcję, Iran i Afganistan, a zakończyła się w grudniu 1954 roku u wrót Indii na przełęczy Chajber. Książka ilustrowana jest rysunkami Thierry'ego Verneta, przyjaciela autora i towarzysza podróży.

"W tej pięknej i urzekającej książce sama istota podróżowania wymyka się opisowi, chociaż opisywanie podróży jest tu czynnością równie ważną, co przemierzanie szlaku. Bouvier prowadził zapiski na gorąco, a kiedy w jednym z miast stracił przez głupi przypadek część notatek, długo nie mógł się pogodzić z tą stratą. Ale Oswajanie świata jest tekstem pisanym przez sześć lat po powrocie do domu, kiedy autora wciąż dręczyły wątpliwości, czy warto "dodawać wytarte słowa do tych świeżych rzeczy"? Spisywanie podróży okazało się wielokrotnie dłuższe od niej samej i o wiele bardziej wyczerpujące. Autor zaś zdał sobie sprawę, że (...) żaden opis nie jest w stanie dokładnie odwzorować przeżycia, a nieskończone bogactwo doświadczeń nie pomieści się w skończonej formule zapisu". Jacek Leociak, "Nowe książki", 9 września 1999

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2013

źródło okładki: http://www.noir.pl/

allison | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka ta to jedna z najlepszych i najpiękniejszych relacji z podróży, jakie miałam okazję przeczytać.

Autor opisuje długą podróż ze Szwajcarii, poprzez Bałkany, aż do Afganistanu i granicy Indii. Odbył ją wraz z przyjacielem, który wykonał ilustracje do "Oswajania świata".
Na czym polega urok i wartość tej relacji?
Przede wszystkim nie jest to szybka wędrówka, której celem jest tylko zebranie ekscytujących materiałów do publikacji. Przyjaciele nigdzie się nie spieszą, w wielu miejscach zatrzymują się na dłużej, nawet na kilka tygodni czy miesięcy, by poznać lepiej mieszkańców i okolice oraz po to, by zarobić na dalsze etapy wojażowania.

Autor pięknie i drobiazgowo opisuje odwiedzane miejsca - pejzaże, architekturę, wnętrza domów i chat, ludzi, ich zwyczaje, kuchnię, historię... Mimo szczegółowości, opisy te nie są nudne, przeciwnie - przyciągają uwagę spostrzegawczością, umiejętnością łączenia relacji z faktografią, refleksją oraz literackim stylem, który często bardziej...

korcia | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Podróże, 2013
Przeczytana: 23 listopada 2013

"Oswajanie świata" należy do literatury podróżniczej, ale zdecydowanie wyróżnia się na tym tle, pokazuje zupełnie inne podejście do zwiedzania. Bohaterowie tej książki nie gonią od piątego do szóstego cudu świata, ale spokojnie przemierzają świat, zaglądają do zwykłych miejsc, które okazują się być bardzo niezwykłe, mają czas by poczuć klimat każdego miejsca. W zakątkach, które chcą poznać mieszkają przez jakiś czas, zarabiają na dalszą podróż, poznają ciekawych ludzi, zaprzyjaźniają się...
Podróż trwa półtora roku, rozpoczyna się w Genewie, a kończy na przełęczy Chajber. Jest to podróż pełna przygód, niebezpieczeństw, ale też wesołych sytuacji. Odbywają ją we dwójkę, jadą po drogach i bezdrożach Europy i Azji.
Tak jak niespieszna jest ta podróż, tak również narracja w tej książce jest bardzo spokojna. Napisana jest ona ładnym językiem, ale nie zawsze łatwym. Czasami złożoność zdań, zawiłe dygresje, mogą utrudniać odbiór książki. Sama muszę przyznać, że niektóre fragmenty bardzo...

Podróż jako czysta przyjemność, tak można by w jednym zdaniu podsumować Oswajanie świata. Chociaż droga nie szczędzi podróżnikom trudów, chociaż maszyny zawodzą, to podróż trwa i ma się dobrze. Ta opowieść, którą snuje Nicolas Bouvier, jest jak bajka, jak baśń o tym, jak być dobrym podróżnikiem i docierać do celu, a celem jest poznawanie i oswajanie świata, a nie jego zdobywanie.
To książka o filozofii bycia w drodze, zbieraniu doświadczeń i korzystania z nich w najlepszy z możliwych sposobów.

| 2014-03-09

Chciałabym by ci, którzy obecnie tak chętnie produkują literaturę podróżniczą i pouczają swoich stąpających po omacku czytelników, zdobyli się na szczerość i dystans, które pięknie zaprezentował Nicolas Bouvier w swojej książce - wspomnieniu z podróży. Problem polega tylko na tym, że w dzisiejszych czasach pisarz często samozwańczo wstępuje na ambonę, by głosić filozofię podróżniczej światłości, nie pozwalającą czytelnikowi na skorzystanie z zasobów własnej inteligencji i jednocześnie zatykając usta bohaterom bo ci mogliby zagłuszyć pisarski słowotok.
U Bouviera znajdziemy coś innego. Znajdziemy opowieść o dawnej Europie, która powoli odradza się po latach wojennej zawieruchy, o Turcji czarującej nas zapachami i o Afganistanie, którego już nie ma. Nicolas Bouvier wraz z przyjacielem Thierrym Vernetem gdzieś na początku lat pięćdziesiątych postanowił dotrzeć do Indii. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie metoda: kapryśny środek transportu, mocno ograniczone fundusze oraz...

Balcar | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Jeśli ktoś się kiedyś zastanawiał czy jest sens czytać reportaże sprzed ponad sześćdziesięciu lat, to "Oswajanie Świata" jest najlepszą odpowiedzią, że warto to robić. W 1953 roku dwójka Szwajcarów wyruszyła w podróż samochodem. Przejeżdżają przez Bałkany, Turcję Iran czy Afganistan. Pod względem literackim jest to fenomenalna lektura. Język Bouviera jest po prostu niesamowity i mimo pozornej nudy, książka nie daje o sobie zapomnieć. Nie ma tutaj wielkiej polityki, wartkiej akcji, wszystko jest takie powolne i przez to bardzo intrygujące. Cytaty z Hafiza, barwne krajobrazy sprawiają, że sami chcielibyśmy przeżyć taką podróż jak nasi bohaterowie. Jestem pod wielkim wrażeniem Bouviera i naprawdę zastanawiam się w jaki sposób stworzył dzieło tak wybitne. Jest to książka, którą pomimo przeciętnej objętości, czytałem dość długo, ale w żadnym momencie nie żałowałem, że lektura trochę się dłuży. Takie dzieło można czytać przez wiele dni i nie czuje się ani cienia znudzenia. Sam akurat...

Artur Kiela | 2014-03-15

Ocena jest tu deklaracją. Ale nie, serio. Od tej książki wszystko się zaczyna.

Cyfranek | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Nicolas Bouvier wyruszył wraz z przyjacielem w latach '50 XX wieku drogą lądową do Indii. Jako środek transportu służył im mały fiacik, jako budżet – własne zarobki w drodze. Jako miarę czasu używali miesięcy a świadectwo przeżyć dawała maszyna do pisania autora. Zawarte w książce opisanie podróży wiodącej przez Bałkany i Turcję po Afganistan, jest jedną z najpiękniejszych relacji podróżniczych, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Jadąc niespiesznie przez Europę i Azję oraz posługując się uniwersalnym językiem muzyki (a także mniej uniwersalnym francuskim), autorowi udało się zbliżyć do ideału podróży, w której miesza się przedmiot i podmiot. podróż staje się celem samym w sobie i nie jest do końca pewne, czy dobiegnie ona do przewidzianego końca. Bo koniec może nastąpić gdziekolwiek, bo wyznaczona meta nie ma specjalnego znaczenia. W tą podróżniczą sielankę wkradają się raz po raz spore niebezpieczeństwa, a to związane z finansami, a to ze zdrowiem. Ma miejsce także brutalne...

Maciek Roszkowski | 2014-09-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Niesamowita książka, pięknie napisana, momentami wręcz genialna. O podróży nieśpiesznej, głębokiej. Nie daję dziesięciu gwiazdek, bo były też fragmenty nudnawe, gdy autor opisywał jak dla mnie zbyt szczegółowo zmagania ze swoim samochodem.

Robert | 2014-01-17

Uwielbiam książki opisujące świat, który już nie istnieje. Autor przenosi czytelnika w inny wymiar, gdzie czas płynie wolniej niż w rzeczywistości. Moim zdaniem najlepsza książka podróżnicza jaką napisano.

Jud | 2016-02-06

Klasyk, ale świeży, aktualny, inspirujący.Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy marzą o podróżach (w odróżnieniu od zwiedzania i bycia turystą).
Niestety, podobnie jak w przypadku Fermora - lektura Bouviera powoduje, że wszelkie inne książki/blogi/relacje podróżnicze, zwłaszcza te z lat ostatnich wydają się banalne, płaskie, nudne, straszliwie powierzchowne.

Znalezione w Ninatece: Nicolas Bouvier i podróże

Człowiek podróżuje, aby zdarzały się i zmieniały różne rzeczy; gdyby nie to, zostałby w domowych pieleszach - napisał Nicolas Bouvier w swojej książce „Oswajanie świata” uznawanej dziś za biblię podróżowania. Dziś w naszym audio-literackim cyklu o tym, dlaczego w ogóle podróżujemy.

Czytamy gdzie indziej

Już w najbliższą sobotę rusza kolejna, szósta edycja warszawskiego spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”. Tym razem jego akcja rozegra się w zakamarkach fantastycznej przestrzeni dawnej fabryki serów na ulicy Hoża 51.