W morzu śmierci. Wspomnienie syna

Tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Swimming in a sea of death. A son's memoir

Do końca wierzyła, że jeszcze raz uda jej się uniknąć śmierci. Chciała żyć jak najdłużej, choćby po to tylko, by oglądać, jak ten świat głupieje. Susan Sontag, wybitna intelektualistka, pisarka, eseistka i aktywistka. Wiele lat zmagała się z nawrotami choroby nowotworowej, zmarła na białaczkę 28 grudnia 2004 roku. Straciliśmy jeden z najświetniejszych, niezależnych umysłów naszej epoki mówiła na wieść o jej śmierci profesor Maria Janion. W morzu śmierci. Wspomnienie syna to opowieść o woli życia, o nadziei i o umieraniu. To wzruszająca i osobista relacja syna Sontag, dziennikarza Davida Rieffa, prawdziwy hołd złożony autorce Choroby jako metafory. Obserwujemy więc jej ostatnią walkę z nowotworem, podziwiamy niezłomną wiarę w medycynę, ale przeżywamy również gorycz chwil zwątpienia. Susan Sontag nie chciała umierać i nie chciała godzić się z faktem, że nie jest kimś wyjątkowym, a jej życie, tak jak życie każdego śmiertelnika, zmierza do nieuchronnego końca.

Zagubiony, pełen sprzeczności, przygnieciony bólem, lecz do bólu szczery Rieff stara się wypłynąć z morza śmierci, do którego zabrała go matka.
Publishers Weekly

Szczery, a jednocześnie czuły hołd oddany matce.
San Francisco Chronicle

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Do sięgnięcia po nią skusiła mnie postać Susan Sontag choć wiedziałam, że jej w tej książce akurat będzie najmniej. To bybło 140 stron, które czytałam bardzo długo i nie raz wracałam do niektórych momentów. Taka literacka podróż z człowiekiem, który próbuje sobie poradzić jakoś ze śmiercią bliskiej osoby, bywa pocieszeniem w trudnych momentach, bo każdy z nas prędzej czy później z taką sytuacją będzie sobie musiał poradzić na swój sposób.

cenna pozycja dla osób borykających się z chorobą nowotworową, czy to jako chorzy czy jako opiekunowie osoby chorej, pokazuje ze rak dotyka osobe chora ale i rodzine, wszyscy w tej sytuacji potrzebują wsparcia psychicznego. Czytając, że inni przeżywają podobne odczucia pomaga.

Za mało jak dla mnie danych biograficznych o matce, tego mi szalenie brakuje. Rieff skupił się na relacjonowaniu stanów związanych z chorobą i swoich dywagacji, czy postępował słusznie kłamiąc. Widać, że ma głęboki uraz do Annie Leibovitz, partnerki jego matki, za "bezduszne" dokumentowanie czasu choroby. Książka jest jakby odpowiedzią na album, który Leibovitz wydała po śmierci Susan.

steffburton | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, Posiadam
Przeczytana: 14 maja 2014

ciazyło mi caly czas przekonanie autora ze niemozliwym jest pogodzic sie z nadchodzaca smiercia. chyba jestem spaczona lektura 'rozmów o smierci i umieraniu'

Andrzej Mytych | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Książka o umieraniu i przemijaniu. Trzeba mieć nastrój na tego typu literaturę. Przeczytałem bardzo uważnie. Ciekawa, ale nie łatwa do czytania.

katiusza | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Esej stanowi próbę objęcia rozumem niepojętego, czyli śmierci bliskiej, kochanej osoby. Czytanie tej pozycji sprawiło mi niemal fizyczny ból, nie mogłam jej przebrnąć na raz. Objętość jest wprawdzie niewielka, ale tematyka bardzo ciężka. Jest to jedna z tych książek, do których się wraca, ale nie da się ich ocenić.

starshefa | 2015-09-27
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam