Saga ludu

Wydawnictwo: Czarne
83-89755-07-6
autobiografia, polska ludowa
mineymoe

"Ze wszystkich sił bronię się przed egzaltacją, ale i tak muszę powiedzieć, że `Saga ludu` Macieja Malickiego to jedna z najpiękniejszych opowieści autobiograficznych, jakie miałem okazję przeczytać. Bezpretensjonalna, `na ludzką miarę` i `z ludzką twarzą`, daleka od prostolinijności, lecz zarazem `nieprzekombinowna` – to od strony formy. A od strony treści? No cóż... aż trudno uwierzyć, że rówieśnik Polski Ludowej mówi o swoim życiu, to co mówi, a mówi afirmatywnie i łagodnie; z uśmiechem na ustach, niekiedy z czułością, przywołuje przeszłość. Trudno uwierzyć, ale ja mu wierzę".
Dariusz Nowacki
"`Saga ludu` to opowieść-witraż. Krótkie pełne barw epizody poskładane w całość, scalone dialogami. Ciepła, choć nieco nierówna gawęda o życiu jednego człowieka i całego pokolenia równocześnie".
Marta Dvorak, "Gazeta Wyborcza"

"No i proszę: można opisać życie. Trzeba tylko zatrzymać to, co umyka, ponieważ nie podejrzewamy, że jest coś warte. Trzeba tylko zapisać pamięć o rzeczach codziennych, bo innych przecież nie było... Piękna i czuła książka. Amen".
Andrzej Stasiuk

DżejSiBi | 2015-07-21

Wzięłam z bibliotecznej półki gdyż mój ulubiony Pan Stasiuk skrobnął pochwalną o tej książce opinię. Znów się naciełam. Lektura marna. Nie podoba mi się i już. Nic na to nie poradzę.

COMPOSmentis | 2013-07-24

Książka, która zachwyciła Stasiuka. I mnie też. Podobnie jak we "Wszystko jest" - niby nic a jednak wiele... samo życie. Normalne, bez wielkich miłości, wielkich, dramatów, wielkich odkryć. Bez porad jak żyć. Prosto i pięknie, podróż piechotą, rowerem, pociągiem, samochodem... nie przez życie, nie obok życia... o życiu. Rozwinięcie idei Stasiuka, że podróż jest w nas, my jesteśmy drogą i celem. Na tyle ciekawe mamy życie, na ile się sobą interesujemy i sobie nadziwić nie możemy. Szymborska? Nieważne. Malicki jest mistrzem prostego życia.

robotobibok | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016