Listy do młodego poety

Tłumaczenie: Justyna Nowotniak
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
poezja
Mpaluch

Książka zawiera kilka listów Rilkego do Franza Kappusa który wysłał poecie swoje wiersze. Rainer Maria Rilke - wybitny austriacki poeta twórca liryki symbolistycznej pozostawił po sobie również obszerną korespondencję. Zgromadzone w tomie listy stanowią swoiste credo poetyckie autora.

źródło opisu: Czuły Barbarzyńca Press, 2010

źródło okładki: http://sklep.czulybarbarzynca.pl

_fantasquemagorie_ | 2017-04-22
Na półkach: 2017
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

"Listy do młodego poety" to zbiór 10 listów skierowanych przez Rilkego do niejakiego Franza Kappusa (wówczas dziewiętnastolatka, studenta akademii wojskowej), który to Kappus zasłynął w zasadzie tylko i wyłącznie tym, że Rilke był mu uprzejmy odpisać, a on wpadł na pomysł by te listy opublikować (taktownie pominąwszy swoją część korespondencji).

Fizycznie tomik jest zupełnym chuderlaczkiem. Cieniutki, kościsty, niepozorny. Tyciusieńki. Łatwo ominąć go wzrokiem lub zapodziać między szpargałami. Treść przedstawia się jednak całkiem odmiennie. Rilke dotyka w swych listach tematów zacnych i ważnych. Wewnętrzna uczciwość, pokora, spokój, korzenie procesu twórczego, skarbiec dzieciństwa, poszukiwanie „głębi rzeczy”, zaufanie do twórczej, budującej przestrzeni samotności, doświadczanie ciężaru płci, obrastanie w konwencje, zadawanie pytań i cierpliwe dochodzenie do odpowiedzi, rozkosze cielesne, gromadzenie słodyczy, umiejętność wydobycia się z „wyczerpującej, gadającej i trajkoczącej...

Anna Chalasz | 2015-11-13
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 13 listopada 2015

To zdecydowanie jedna z lepszych, jeśli nie najlepsza książka o podstawach myślenia twórczego i o tym na co powinno się zwrócić uwagę. Rilke jasno mówi, że wzniosłe nie oznacza dobre. Liczy się tylko taki utwór, w który wierzy autor i dla którego nie musi on szukać potwierdzenia w otoczeniu, bo ufa sobie. Chodzi o to, że coś jest ważne dla odbiorców, bo widzą w tym prawdziwe emocje tworzącego. Nie ma zatem miejsca na nawet jeden gram sztucznej skromności, a już tym bardziej wahanie. Rilke mówi nawet więcej: Jeśli dopuszczasz myśl, że możesz żyć bez pisania, i utrata tej zdolności nie napawa Cie lekiem- nie pisz.

Gra_ce | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Przeczytałam ostatnio jakieś krytyczne opracowania syntetyzujące poezję Rilkiego, które wywołały mój somatyczny opór. Kolejna krwawa ofiara pomyślałam, rozdrapywana przez obozy egzystencjalistów, fenomenologów, ateistów, przeciwników chrześcijaństwa, postnietzscheanistów, esencjonalistów czy kogo tam jeszcze. (nasz ci on jest, nasz...)

A kimże on jest? Jak się przedstawia?

Praktykant odwagi wobec własnego losu, cierpliwy i zapraszający wobec jedynej rzeczywistości, która jest do przeżycia i, a jakże, poznania.

"Dzieła sztuki są nieskończenie samotne i krytyka w najmniejszym stopniu ich nie dosięga. Tylko miłość potrafi je objąć, wytrwać przy nich i oddać im sprawiedliwość".

Szczęśliwie sam poeta daje antidotum na truciznę płaskich i wielosłownych analiz swoich wierszy.

basklar | 2013-05-21

Bardzo ciekawa pozycja, przybliżająca codzienność poetycką Rilkego wraz z jej trudnościami i triumfami. Interesująca także, ze względu na głębię przekazań skierowaną ku osobie, której Rilke nigdy nie poznał osobiście, a ich przyjaźń, głęboka, jak się okazuje, wyrażona została tylko pisemnie. Ponieważ to listy, a nie poezja, łatwo zrozumieć spojrzenie na świat Rilkego, które w symbolice wiersza może być niekiedy nieuchwytne.

Listy Rilkiego to źródło natchnienia i spokoju. Rilke miał niespotykaną wrażliwość, klasę i takt. Polecam w szczególności fragmenty o samotności i ostatni fragment w ostatnim liście o wątpliwości.

makatka | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Obwiniam swoja ograniczona pamiec, ze nie jest w stanie zapamietac kazdego slowa, kazdego przecinka z tej ksiazki. Kazde zdanie dotyka najczulszej gleboko ukrytej struny mojego istnienia.

september | 2016-11-25
Na półkach: Posiadam