Listy do młodego poety

poezja
2010-01-01
Justyna Nowotniak
poezja listy

Czytałam urzeczona i poruszona ogromną wrażliwością i świadomością Rilkego. Ten skromny zbiór listów to wspaniałe źródło piękna i mądrości, do którego można (a nawet trzeba) wracać wielokrotnie.

Ktoś polecał tę książkę na YouTubie i uznałem, że ją przeczytam. Nie zawiodłem się. Ta niewielka książeczka może się stać prawdziwym przyjacielem dla każdego czytelnika, który w lekturze szuka czegoś więcej niż zwyczajnej rozrywki. Z listów Rilke’go można się nauczyć czegoś wartościowego o życiu. Zamiast szukać grubaśnych tomów pisanych przez różnego rodzaju samozwańczych...

Owa książka zawiera kilka listów które dają bardzo cenne wskazówki dla ludzi którzy w pewnych momentach się pogubili i mają tzw. pustkę w głowie przez którą nie mogą się ruszyć z miejsca. Listy w tej książce są na przeróżny temat od miłości do śmierci. Książka godna polecenia i warto ją przeczytać kilka razy lub czasami do niej wracać.

Porady dla, nie tylko młodego poety, ponadczasowe, mądre i głębokie. Pozycja zdecydowanie wartościowa.

"Listy do młodego poety" nie są szczególnie obszernym dziełem, lecz nie to ma znaczenia - liczy się jakość, a ta stawia ten krótki zbiór korespondencji w szeregu prawdziwych perełek literatury.

Na jego stronicach próżno doszukiwać się rzeczy arcypoetyckich, nad wyraz wzniosłych, prędzej można odnaleźć prozę życia. Autor listów radzi swojemu interlokutorowi, by zajrzał...

Pozycja obowiązkowa.

ładne

"Listy do młodego poety" to zbiór 10 listów skierowanych przez Rilkego do niejakiego Franza Kappusa (wówczas dziewiętnastolatka, studenta akademii wojskowej), który to Kappus zasłynął w zasadzie tylko i wyłącznie tym, że Rilke był mu uprzejmy odpisać, a on wpadł na pomysł by te listy opublikować (taktownie pominąwszy swoją część korespondencji).

Fizycznie tomik jest...

Obwiniam swoja ograniczona pamiec, ze nie jest w stanie zapamietac kazdego slowa, kazdego przecinka z tej ksiazki. Kazde zdanie dotyka najczulszej gleboko ukrytej struny mojego istnienia.

• Poezja
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • 2020