Listy do młodego poety

Okładka książki Listy do młodego poety Rainer Maria Rilke
Okładka książki Listy do młodego poety
Rainer Maria Rilke Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca literatura piękna
Justyna Nowotniak
poezja listy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Kronos 1 (52)/2020 Nietzsche Rilke Friedrich Nietzsche, Redakcja pisma Kronos, Rainer Maria Rilke
Ocena 7,0
Kronos 1 (52)/... Friedrich Nietzsche...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Ocena 8,0
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...

Mogą Cię zainteresować

Podobało mi się. Wiele ciekawych myśli. Nie wszystkie były dla mnie od razu jasne. Tak to już jest kiedy ma się do czynienia z poetą. Świat wewnętrzny Rainera okazał się jednak na tyle interesujący i inspirujący, że postanowiłam przeczytać inne zbiory listów tego austriackiego poety. Już nie mogę się doczekać.

Poetyckie listy o tym, że warto kontemplować samotność i inne trudy, bo to one nas budują.
Pięknie napisane, ale to taki drobiazg, że pozostaje niedosyt.

Pięknie napisane, ale to taki drobiazg, że pozostaje niedosyt.

Piękno w najczystszej postaci. Rilke przemawia z tak wielką czułością, na jaką dziś stać niewielu.
Pozwala oswoić się z samotnością; zrozumieć ją i pokochać; dojrzeć prawdziwy sens tej samotnej tułaczki.

Ogrom mądrości spisany na zaledwie 100 stronach. Z listów Rilke wybrzmiewa pokora, doświadczenie i wrażliwość. Niezwykle kojąca lektura.

Jakoś mnie nie urzekło. To prawda, pięknie pisze, ale może za szybko czytałem. Pytanie czy to wina książki, czy czytelnika. Rozbawił mnie fakt, że czytanie tego w "dzisiejszych czasach" może bardzo rozjuszyć pewnych czytelników.
Polecam czytać wolno, i kontemplować. Wtedy ocena pewnie była by wyższa.
Ale nie zafascynowało mnie aż tak, by to robić.

Polecam czytać wolno, i kontemplować. Wtedy ocena pewnie była by wyższa.
Ale nie zafascynowało mnie aż tak, by to robić.

Poetycko o życiu. Inspirująca i momentami terapeutyczna lektura. Cenne refleksje o miłości do drugiego człowieka czy o konieczności przyznawania pierwszeństwa swojemu wewnętrznemu życiu.

Sięgnąłem po tomik listów Rilkego do młodego Franza Kappusa, zachęcony ze dwa lata wcześniej przez jedną z konferencji ks. Krzysztofa Grzywocza. I nie zawiodłem się. Lekturze towarzyszyło mi w wielu momentach wzruszenie i podziw dla głębi autora. Rilke traktuje młodego Kappusa, który pyta o radę odnośnie pisania poezji, z wielkim szacunkiem i troską. Hojnie dzieli się swoim doświadczeniem życiowym i przemyśleniami. Dotyczą one nie tylko poezji, ale i szerzej pojmowanej twórczości, szukania życiowej drogi i odważnego nią kroczenia. Wziąłem dla siebie m.in. taki cytat: "Oby nabierał Pan coraz większego zaufania do tego, co jest trudne, i do Pańskiej samotności wśród innych."

Podobno to była jedna z ulubionych książek Marilyn Monroe - dlatego zaciekawiona po nią sięgnęłam. Piękna książka dla wrażliwych i nie tylko. Często do niej wracam.

Czytałam urzeczona i poruszona ogromną wrażliwością i świadomością Rilkego. Ten skromny zbiór listów to wspaniałe źródło piękna i mądrości, do którego można (a nawet trzeba) wracać wielokrotnie.

• Poezja
  • Chcę w prezencie