Wayne: Mściciel z Gotham

Wydawnictwo: Amber
Batman, Mroczny Rycerz, Gotham City
Rewolwerowiec

Za każdą maską kryje się prawdziwy człowiek Wayne: Mściciel z Gotham to opowieść o teraźniejszości i przeszłości, i o śledztwie prowadzącym w historię dwóch pokoleń potężnej rodziny naznaczonej mroczną tajemnicą. Dawni wrogowie powrócili… Nowi wrogowie wkrótce się narodzą. A Mroczny Rycerz dokona straszliwego odkrycia w bezlitosnej walce o prawdę… Dwóch mężczyzn rozdzielonych morderstwem:...

Za każdą maską kryje się prawdziwy człowiek
pokoleń potężnej rodziny naznaczonej mroczną tajemnicą.
w bezlitosnej walce o prawdę…
Dwóch mężczyzn rozdzielonych morderstwem: Thomas, niepokorny lekarz i dziedzic rozległego imperium Wayne’ów, i Bruce, jego syn, którego życie na zawsze zmienił dzień, w którym był świadkiem śmierci rodziców. Zabójstwo Thomasa i Marthy Wayne’ów to straszliwy punkt zwrotny, kiedy Bruce stał się Batmanem.
Akta sprawy „Mrocznego Rycerza” zostały dawno zamknięte, fundament potajemnego życia Bruce’a Wayne’a osadzone w prostym motywie bandyckiego napadu.
Tym fundamentem wstrząsa nagle niespodziewany gość. Poddaje w wątpliwość wersję wypadków, które doprowadziły do śmierci ukochanej matki i podziwianego ojca Bruce’a, i dały początek jego nienasyconej chęci niesienia pomocy i… zemsty.
Żeby odkryć prawdziwą historię swojej rodziny, Batman musi stanąć twarzą w twarz z dawnymi wrogami i zmierzyć się z nowym brzemieniem swojego mrocznego dziedzictwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2012.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/pliki/okladki/Wayne...»

Oficjalna recenzja
vivien książek: 926

Czy leci z nami Batman?

Superbohaterowie mają to do siebie, że są super. Mroczny Rycerz ma to do siebie, że jest mroczny. Wydaje się logiczne? Cóż, nie w przypadku powieści Tracy’ego Hickmana. Nie jestem pewna, czy ów ‘bestsellerowy autor fantasy’ (facet ma na koncie ponad trzydzieści książek!) zdawał sobie sprawę z tego, na co się porywa.

Bruce zgłębia nie do końca jasną i, jak się okazuje, nie do końca chlubną przeszłość swojej rodziny. W dodatku jego relacje z Alfredem nie układają się najlepiej. Jako Batman musi także uporać się z nowymi zagrożeniami dla Gotham, przeżywając przy tym kryzys wieku średniego. Z drugiej strony mamy wycieczki w przeszłość. Autor polemizuje z krystalicznym wizerunkiem rodziców Bruce’a, tak więc Thomas bierze udział w pewnych ryzykownych eksperymentach genetycznych w podziemiach Arkham, a Martha trwoni rodzinny majątek i często zagląda do kieliszka…

Tracy Hickman wywołał chaos, nad którym nie potrafił zapanować. Od samego początku rzuca nas w wir postaci i wydarzeń. Akcja pędzi jak szalona, a fakt, iż rozgrywa się na dwóch płaszczyznach (w tę i z powrotem, w tę i z powrotem) przyprawia o nieprzyjemne zawroty głowy. W tle co jakiś czas pojawia się komisarz Gordon, pojawiają się Scarface, Harley Quinn, Joker… Oni wszyscy pojawiają się i znikają, właściwie nie wiadomo po co. Fabuła kuleje, dialogi są momentami sztuczne i toporne. Jednak największym minusem jest kreacja głównego bohatera. Batman to przecież coś o wiele więcej niż maska („za każdą maską kryje się prawdziwy człowiek” – głosi napis na okładce). Pan Hickman zdaje się tego nie zauważać; zamiast tego skupia się na tajnikach budowy batstroju czy problemach z klimatyzacją w batmobilu. Tytułowy Mściciel ma naprawdę niewiele wspólnego z superbohaterem, którego znamy z komiksów i filmów.

Zostańmy więc przy komiksach i filmach.

skolsiwo | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Całkiem przyjemnie się czyta. Jest dość mroczno i tajemniczo, ale Batman powinien być mroczny i tajemniczy, więc wszystko jest na swoim miejscu.

Nie ma tutaj ogromnie rozbudowanych wątków czy wielkiej ich mnogości, ot taki czytany film o batmanie, choć zdecydowanie w "Nolanowskich" klimatach, co jest na ogromny plus.

Dla fanów Mrocznego Rycerza pozycja obowiązkowa!

Slinger | 2018-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2018

Zawsze uwielbiałem amerykańskie komiksy o super bohaterach - Batman był zdecydowanie moim ulubionym, zwłaszcza za jego mroczny klimat, za ciężkie historie, jak i za fakt, że Bruce Wayne był w gruncie rzeczy zwykłym człowiekiem.
Filmy (zarówno stare jak i nowe) nie oddawały moim zdaniem tego klimatu. Było to po prostu kino akcji, zazwyczaj dobre i nieźle się to oglądało, ale nie miały one dla mnie tego czegoś.
Książka jak widzę ma bardzo skrajne opinie. Ale wg mnie to właśnie ona rewelacyjnie odzwierciedla mroczny klimat, jak na "Mrocznego Rycerza" przystało. Jest ponuro, tajemniczo, zdecydowanie mrocznie :). Historia, jak zazwyczaj, dotyka smutnej i trudnej przeszłości Batmana. Uważam, że autor poradził sobie bardzo dobrze z oddaniem klimatu starych komiksów.
Myślę, że każdy fan Batmana, wychowany na komiksach, powinien tą pozycję przeczytać i zdecydowanie się nie zawiedzie.

Maks Biderman | 2018-11-05
Przeczytana: 2014 rok

Podobało mi się, więcej po nią nie sięgnę.

Flashi3q | 2016-02-09

Całkiem niezłe, jak na powieść o Batmanie, tym bardziej, że chyba jedyną. Sporo opisów, można trochę się dowiedzieć o innych członkach rodziny Wayne'ów prócz Bruce'a. Momentami trochę nużąca, ale ogólnie da się poczytać.

Insane | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książki
Przeczytana: 05 września 2015

W wielu przypadkach wolę złoczyńców od bohaterów. Jednak z Batmanem jest tak, że lubię go jak i wszystkich jego przeciwników. Sądzę, że to może dlatego, że on nie jest taki nieskazitelny na jakiego się kreuję. Bo czyż walcząc ze złem, nie ma ryzyka, że staniemy się źli? Sięgając po różne wyjścia z sytuacji, dostrzegamy te, których nikt normalnie by nie wybrał, bo są nieodpowiednie, ale kiedy nie mamy mamy wyjścia, sięgamy po to co najmroczniejsze.
Dorwałam "Mściciela" po okazjonalnej cenie. Długo się kurzył i czekał na swą kolej, ale w końcu sięgnęłam po niego.
Nie będę się zbytnio rozpisywać nad treścią, bo książka przedstawia historię rodziny Wayneów i skupiona jest tylko na nich.
Poznajemy najskrytsze sekrety i razem z Brucem musimy się zmierzyć z konsekwencjami czynów jego ojca.
Historia mi się podobała, zwłaszcza wplątanie Jokera i Harley, których kocham.
Minusy, które ta książka otrzymała, dlatego też taka słaba ocena, lecą za styl.
Przeplatanie przeszłości z...

HariTheSheep | 2015-01-07
Przeczytana: 2014 rok

Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele, może też dlatego się nie zawiodłam. Jeśli potraktować ją jako czytadło do pociągu, to lektura może być całkiem przyjemna. Choć muszę przyznać, że gdyby nie postać Batmana, moja ocena pewnie byłaby niższa.
Ujdzie.

comboometga | 2014-09-07
Przeczytana: 05 września 2014

Z tego co wiem jest to jedyna powieść o Batmanie(jak głosi książka) lecz sądzę,że nie przeczytam nigdy lepszej nawet gdyby wyszła.Ta była po prostu nie do opisania(jednakże podejmę się tego wyzwania).
Postać Bruce'a Wayne'a jest przedstawiona tak jak zna ją każdy z filmów(jeśli ktoś oglądał a jak nie to daje jeszcze lepsze wrażenie).
W książce występuje dużo znanych bohaterów takich jak Joker czy Harley Quinn,dzięki czemu możemy bardziej dobitnie poczuć tą ''Batmanowską'' atmosferę.
Powieść niedługa,napisana bardzo fajnym i zrozumiałym językiem,łatwa i szybka do czytania a przede wszystkim naprawdę zostawia po sobie dużo świetnych wrażeń.
Koniec strasznie mnie zdziwił,ponieważ jest to powieść o superbohaterze a oni podobno nigdy nie umierają...
Naprawdę polecam,arcydzieło!

Jakub Pras | 2014-08-25
Przeczytana: 2013 rok

Nigdy nie spotkałem się z taką wizją historii Mrocznego Rycerza, świetna histria, niespodziewane i klimatyczne zakończenie, naprawde wspaniałe dzieło. Po lekturze warto obejrzeć Dark Knight Rises podobny klimacik

Piotr Winiarczyk | 2014-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2014

Książkę tą dorwałem na wyprzedaży w Tesco i właściwie nic wielkiego się po niej nie spodziewałem. A jednak mnie zaskoczyła.

Akcja książki toczy się w dwóch epokach. Przeszłość i teraźniejszość nieustannie się przeplatają. Bruce walczy z przeszłością, a jednocześnie, za sprawą pewnej zawistnej damy, również ją odtwarza. Znajdziecie tu też przyczynę faktu, że w Gotham, szaleni przestępcy obrodzili bardziej niż gdzie indziej. Na tym tajemniczo brzmiącym fragmencie zakończę opis fabuły, ażeby nie ujawniać zbyt wiele, a jednocześnie zachęcić do czytania ;-)

Co do oceny. Fabuła jest genialna. Z początku trochę opornie się rozkręca, ale warto kontynuować. Zdarzają się też rozdziały, które ma się ochotę przerwać w połowie, ale autor doskonale wie jak działa zasada "jeszcze tylko jeden rozdział". Zwykle, gdy nie chce już się nam czytać i tak doczytujemy do końca rozdziału. A tam czeka na nas pułapka. Coś. Tajemnica. Akcja. Cokolwiek co sprawia, że nie możemy nie zacząć kolejnego...

szteker | 2014-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Świat fikcji przyzwyczaił ogół ludzkości do Batmana w formie komiksów, animacji i filmów. W tym wypadku nie należy mieszać w tym świecie i zostawić historię o Nietoperzu w takich właśnie formach.
Nie jest, lub też, nie było dobrym pomysłem, aby sfabularyzować Batmana w postaci książki. Może to zależy od autora, może od owego przyzwyczajenia, ale nie zmienia to faktu, że książka o Mścicielu z Gotham nie jest ani nudna, ani też ciekawa. Taki średniak. Akcja jest, ale na siłę wplątani są w nią przeciwnicy Batmana, którzy jemu powinni przeszkadzać, a nie czytelnikowi. Rozbiegana fabuła- raz tu, raz tam. Nie wiedzieć czemu, nie wiedzieć po co, autor splamił honor rodziny Wayne'ów. Jeżeli chciał w jakiś sposób stworzyć nową historię, to nie udało mu się.