Smoki krasnoludzkich podziemi

Okładka książki Smoki krasnoludzkich podziemi Tracy Hickman, Margaret Weis
Okładka książki Smoki krasnoludzkich podziemi
Tracy HickmanMargaret Weis Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Dragonlance: Zaginione Kroniki (tom 1) Seria: Dragonlance fantasy, science fiction
Dragonlance: Zaginione Kroniki (tom 1)
Dragonlance
Dragons of the Dwarven Depths
Zysk i S-ka
2010-11-23
2010-11-23
Dorota Żywno
smoki krasnoludki

Okładka książki Dragons of Deceit Tracy Hickman, Margaret Weis
Dragons of Deceit Tracy Hickman, Marg...
Okładka książki Gniew smoka Tracy Hickman, Margaret Weis
Gniew smoka Tracy Hickman, Marg...
Okładka książki Tajemnica smoka Tracy Hickman, Margaret Weis
Tajemnica smoka Tracy Hickman, Marg...

Okładka książki Drugie pokolenie Tracy Hickman, Margaret Weis
Drugie pokolenie Tracy Hickman, Marg...
Okładka książki Gorączka podróży Mary L. Kirchoff, Steve Winter
Gorączka podróży Mary L. Kirchoff, S...
Okładka książki Krainy Magii Mark Anthony, William W. Connors, David Cook, Elaine Cunningham, Tom Dupree, Christie Golden, Ed Greenwood, Dave Gross, Jeff Grubb, Mary H. Herbert, J. Robert King, Allen C. Kupfer, Roger E. Moore, Douglas Niles, Kate Novak-Grubb, Jean Rabe, Robert Anthony Salvatore, Brian M. Thomsen
Krainy Magii Mark Anthony, Willi...
Okładka książki Próba bliźniaków Tracy Hickman, Margaret Weis
Próba bliźniaków Tracy Hickman, Marg...

Ta książka stanowiła mój powrót do świata Dragonlance po 15 latach nieobecności :P Z początku banalna, szybko jednak całkowicie mnie wciągnęła. Im byłem dalej, tym moje zainteresowanie opisywaną historią rosło. Książkę tę czyta się szybko i przyjemnie. Szkoda tylko, że nie została w polskim języku wydana druga część tej kroniki.

Prosta przygoda, w której drużyna zmierza ku chwale, po drodze mierząc się z potworami i zdradą. Nic szczególnego, przynajmniej parę błędów logicznych i dość stereotypowi bohaterowie. Taka zwykła poczytajka. Nie rozbudziła we mnie żadnych emocji.

Tę książkę odkryłem przypadkiem dopiero po przeczytaniu Smoków Zimowej Nocy, trochę szkoda bo nie musiałbym uzupełniać luki jaka powstała między dwoma pierwszymi odsłonami głównej opowieści, jednak książka jest rewelacyjna.

W książce można poznać głębiej historię rasy krasnoludów, zarówno tych mieszkających na powierzchni (jak Flint) jak i tych schowanych i odizolowanych pod górą. Po przeczytaniu mogę zdecydowanie stwierdzić, że krasnoludy są o wiele ciekawszą rasą od elfów, jest tu dużo klanów krasnoludów, które w zauważalny sposób różnią się od siebie.

Główny wątek skupia się na znalezieniu bezpiecznego schronienia dla uchodźców i oczywiście ten problem spada na barki naszej ulubionej drużyny bohaterów. A z tego powodu, że wszystko będzie się kręcić wokół krasnoludów to najbardziej znaczące decyzje będą podejmowane przez Flinta Fireforge'a.

Zaskoczyło mnie to, że znalazło się trochę miejsca w książce dla tych złych - smokowców, których możemy bliżej poznać. Niestety to jest chyba jedyny minus tej książki, bo to zdecydowanie nie wyszło.

Jeśli ktoś kocha sagę Dragonlance tak jak ja, poczuje się jak w domu. Drużyna, z którą już dawno z żalem się pożegnałem powraca! Znowu spotkamy kendera o sercu większym od całego Thorbardinu, posłuchamy utyskiwań starego Flinta, dylematów Tanisa, spotkamy braci Majere oraz wiele innych postaci z którymi się zżyliśmy. Ponownie wyruszymy razem z drużyną w przygodę pełną niebezpieczeństw oraz ponownie spotkamy smoki, a jakże. Z wielką przyjemnością dałem się ponownie ponieść wyprawie... i mam nadzieję że to nie koniec!
A teraz kilka kwestii technicznych. Osobom które nie czytały wcześniejszych tomów odradzam lekturę tej pozycji. Jest tu sporo odniesień do wcześniejszych wydarzeń i czytelnik może poczuć się zagubiony. W tym przypadku odsyłam do Smoków jesiennego zmierzchu. Natomiast ci którzy czytali poprzednie tomy - śmiało sięgajcie po książkę. Jest tutaj wszystko za co pokochaliśmy Dragonlance. Zastanawia mnie tylko jedno. Smoki krasnoludzkich podziemi ostatecznie zamykają wątek młota Kharasa. Mimo to na okładce widnieje informacja, że jest to tom 1. Czy zatem Weis i Hickman szykują dla nas kolejne przygody drużyny? Oby!

wlasnie siadam do pozycji, bo smokach jesiennego zmierzchu doskonale uzupelnienie.

Margaret Weis oraz Tracy Hickman w książce pod tytułem „Smoki krasnoludzkich podziemi” opisują dalsze losy tak dobrze znanych przez wielbicieli serii „Dradon Lance” bohaterów takich jak półelfa Tanisa, krasnoluda Flinta, kandela Thesslehoffa, rycerza Solamnijskieg Sturma oraz dwóch bliźniaków maga Raistnina oraz wojownika Caramona. Mimo że są oni bliźniakami to różnią się jak ogień i woda Raistnin jest chorowitym trzeźwo stąpającym po ziemi magiem natomiast jego brat Caramon jest krzepkim lekkoduchem, który postawił sobie za zadanie opiekowanie się bratem. Wracając jednak do książki początkowe jej czytanie nie było przyjemne, ponieważ sporo było odniesień do ich przygód, których jeszcze nie czytałem a bardzo mnie ciekawiły. Wystarczyło jednak przeczytać kilka rozdziałów a wszystko się zmieniło, akcja zaczęła się rozkręcać nie pozwalając oderwać się od książki nawet na chwili. Dokładne, ale niemęczące opisy wydarzeń oraz miejsc pozwoliły przenieś się do świata bogów, magii i smoków. Kolejnym plusem są bohaterowie którzy mimo wrodzonego heroizmu mają swoje zalety i wady żaden z nich nie jest niepokonany co zdarza się wielu takich książkach. Sam mag Raistnin pomomo wielkiej mocy, jaką posiada zmuszony jest jej ograniczać z powodów choroby. Wracając jednak do książki opisuje jak grupa wyżej wymienionych przyjaciół próbuje odnaleźć zamknięte przed trzystu laty krasnoludzkie królestwo Thorbardin. To jedyne miejsce gdzie mogą ukryć się uciekinierzy oraz gdzie znajduje się pradawny Młot Kharasa potężny artefakt przy pomocy, którego można wykuć jedyną broń będącą wstanie zniszczyć zło tego świata. Największe zaskoczenie spotkało mnie na końcu książki, przygotowany byłem na trochę inny obrót spraw jednak to dopiero pierwszy tom, więc czekam na ciąg dalszy.

• Dragonlance
  • DragonLance
  • Chcę posiadać

Dodaj cytat z książki Smoki krasnoludzkich podziemi