Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Rebis
The Sound And the Fury
klasyka
jagarkar

Faulkner dokonał tu zamachu na nienaruszalną dotąd zasadę autorskiej wszechwiedzy. Dzieląc opowieść o upadku rodziny Compsonów pomiędzy trzy dramatis personae i obserwatora zewnętrznego, narzucił czytelnikowi rolę śledczego, który musi się zmierzyć z zakłamaniami, nieskładnością i zacieraniem się chronologii. Tworzy to przejmujący obraz naznaczonej iście antycznym fatum rodziny, obraz tym bardziej przekonujący, że prawdziwy jedynie w monologu idioty.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

gwiazdka | 2016-01-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Fajna rodzinka ci Compsonowie.

A książka, jakiej jeszcze do tej pory nie miałam w ręku. I chyba to zaleta, bo skoro zaczęłam, to już brnęłam przez kolejne strony i mimo dziwności, nie mogłam jakoś powieści odłożyć. Dziwności w dwu pierwszych częściach, dwie kolejne były już zupełnie „normalne”. Nie jestem miłośniczka eksperymentów literackich, ale zabiegi poczynione we „Wściekłości i wrzasku” przez Faulknera bardzo mi się spodobały. Szczególnie wysoko oceniłam monolog upośledzonego chłopca/ mężczyzny z początku książki, chyba nigdy jeszcze nie trafiłam w literaturze na tak wiarygodne i prawdopodobne oddanie sposobu widzenia świata przez osoby upośledzone. Druga część, „monolog myślowy” Quentina to perełka.

Powieść na tyle przypadła mi do gustu, że nabrałam ochoty na inne tytuły Faulknera, ta była moją pierwszą stycznością z autorem, pozytywne doświadczenia zachęciły do sięgania po kolejne pozycje.

Wioletta | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

William Faulkner zagościł u mnie po raz drugi i powiem tak, jeśli autor nie zechce, abyśmy poznali odpowiedzi na nurtujące nas pytanie, to nie ma znaczenia jak bardzo byśmy wytężali komórki, czy też jakich robilibyśmy z siebie mądrych i bystrych to i tak nie rozwikłamy tajemnic z jego powieści. Wszystko w swoim czasie.
Trudno, i bardzo dobrze, z doświadczenia byłam na to gotowa, zawiłości, te w chronologii i te w rodzinie Compsonów. Kto jest kim, Jazon ojciec, Jazon syn, Quentin dziewczyna i Quentin chłopak, Benjamin czy też Maury.
A to co zrobił Faulkner z narracją w tych czterech rozdziałach, zachwyt i podziw.

Alkestis | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Wściekłość i wrzask należy do najbardziej znanych powieści Faulknera. Szczególne miejsce na jej kartach zajmują: amerykańskie Południe, wraz z jego stereotypami, czas - którego koncepcja u Faulknera jest "odwrócona" (wydawać by się mogło że tylko przeszłość jest prawdziwa,a przyszłość dla bohaterów nie istnieje)oraz to, co uderzyło mnie szczególnie - niedookreślone, "wiszące" wprost nad bohaterami poczucie klęski.

Na samą książkę składają się cztery rozdziały, które opisują losy rodziny Compsonów, na przestrzeni osiemnastu lat. Każdy z rozdziałów charakteryzuje się innym sposobem narracji, co na początku sprawiało mi spore trudności. Niezrażona pierwszą, raczej pesymistyczną myślą - iż będzie to lektura męcząca - postanowiłam wytrwać i czytać dalej. I właściwie nie wiem co się stało - od książki oderwał mnie dopiero dźwięk budzika, parę godzin później.

Pierwsza część historii opowiedziana jest z punktu widzenia Benjego Compsona. Od pierwszych stron książki staje się jasne,...

Elena | 2014-07-10
Przeczytana: 13 lipca 2014

Bardzo ciężko było przebrnąć przez pierwsze kilkadziesiąt stron, ale czuję autentyczny podziw dla wrażliwości Faulknera, subtelności, z jaką popycha czytelnika naprzód, by sam odnajdywał różne prawdy. Genialne, wnikliwe studium ludzkiej psychiki. W pewnym momencie sama stawałam się głównym bohaterem i obserwowałam świat jego oczami. Wściekłość i wrzask przeplata się na kartach tej powieści z poezją, poezja z szaleństwem, szaleństwo z rozpaczą...
Niezwykłe. Nieprzeciętne. Trudne.

mm8371 | 2013-05-26

Nie jest łatwo...ale wystarczy cisza ,skupienie i nagle jesteś w samym środku przejmującego dramatu ludzi,których oglądasz w kilku wymiarach.3D literatury...

Kuba | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Forma wymagająca absolutnego skupienia. A kiedy już ją okiełznałem, co dało powód do dużej satysfakcji, walnięty zostałem po łbie wyjątkowo intensywną treścią. Mistrzostwo stylu, przejmująca, wręcz wstrząsająca fabuła. Cały Faulkner.

"Faulkner i arcydzieło"

Powieść "Wściekłość i wrzask", obok opublikowanej w tym samym roku, lecz wykorzystującej bardziej tradycyjne środki artystyczne "Sartoris", stanowi najwcześniejsze ogniwo wielkiej sagi poświęconej fikcyjnej krainie Yoknapatawpha.Dodany w późniejszym okresie epilog rozszerza znacznie perspektywę czasową utworu. W ostatecznie przyjętej wersji jest on historią rodziny Compsonów od roku 1699 aż po rok 1945. Cztery części powieści (ułożone w porządku naruszającym chronologię) pokazują jednak tylko cztery dni, które okazały się decydujące dla losu Caddy i trójki jej braci: Benjamina, Quentina i Jazona.

Na szczególną uwagę zasługuje tu absolutnie nowatorski monolog Benjamina. Stanowi on próbę pokazania świata widzianego oczyma człowieka niedorozwiniętego umysłowo, rekonstruuje zarówno irracjonalną logikę jego myślenia, jak i wewnętrzny język. Faulkner zróżnicował wyraźnie kolejne monologi, wprowadził fragmenty pisane kursywą, w niektórych partiach zrezygnował z...

karolinaflora | 2012-06-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Faulkner w szczytowej formie, jeśli chodzi o operacje narracyjne. Ciężkość przebijania się przez - kolejno: majaczenia niepełnosprawnego umysłowo Maury'ego-Benjamina, zagmatwaną wrażliwość Quentina i najbliższą tradycyjnej narracji realistycznej suchą opowieść "najnormalniejszego" z rodziny Jazona IV (i wielkie retoryczne pytanie Faulknera o "normalność"), daje proporcjonalną satysfakcję czytelniczą. Moja potrzeba sagi w pełni zaspokojona. To nie jest jednak saga z szeroko zakrojonym tłem historyczno-społeczno-obyczajowym - to historia intymna rodziny, rozbicie komórki społecznej od środka.
To niesamowicie budujące obcować z taką maestrią formalną i jednocześnie otrzymać historię o takim ładunku. Chyba aż dotąd strumień świadomości - jedno z głównych narzędzi Faulknera, nie zrobił na mnie takiego wrażenia, nie był tak naszpikowany treścią trudną i bolesną, współgrając z nią na najwyższym, niewymuszonym poziomie.

savon | 2014-03-03
Przeczytana: 02 marca 2014

Być może wypowiadanie się o autorze po lekturze wyłącznie jednego dzieła nie jest zbyt profesjonalne, ale w wypadku Faulknera nie sposób nie powiedzieć, że jest on mistrzem. Prawdziwym mistrzem słowa.

Jeden utwór. Cztery różne punkty widzenia. Cztery języki. Cztery sposoby opowiedzenia jednej historii. Faulkner stawia poprzeczkę naprawdę wysoko i wchodzi do wąskiego grona pisarzy, którzy sprawili, że lektura mnie uniosła.

Fantastyczna książka.

AleksandraB | 2012-01-31

Być może lubimyczytać.pl potrzebuje nowej skali ocen? Proponuję skalę od 1 do Faulkner.