Podróż do kresu nocy

Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Seria: Biblioteka
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Voyage au bout de la nuit
Marcin

"Podróż do kresu nocy" (1932) to debiut Louisa-Ferdinanda Céline'a (1894-1961), uznawanego za jednego z największych pisarzy francuskich. Oparta na wątkach autobiograficznych powieść wywołała duże zainteresowanie krytyki i czytelników. Sukces wynikał z zastosowania przez autora zupełnie nowego i rewolucyjnego języka. Céline odwołuje się do języka mówionego, do argot, do wszelkiego rodzaju kolokwializmów. W niezwykle brutalnej, prowokacyjnej i niejednokrotnie szokującej formie przedstawia opis współczesności, którą można oddać jedynie poprzez krzyk i bunt.

źródło opisu: Wyd. Czuły Barbarzyńca Press, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

czytający | 2016-09-10
Przeczytana: 10 września 2016

Są takie dzieła, które próbując oderwać mnie od pewnych czytelniczych nawyków skazują się na moją obojętność. I nic tutaj nie poradzą nawet najbardziej interesujące opisy przygody jaką jest życie. Najwspanialsza podróż przez podstawy egzystencji stanie się wtedy marną imitacją czegoś, co by mogło mnie zafascynować na długie wieczory. Ja muszę poczuć zatracenie w tym, co czytam. Jeśli nie dostanę dawki wrażeń a tylko próby upiększania powieści odmiennym i przypominającym gwarę językiem, to skończy się to z mojej strony odrzuceniem i zapomnieniem. Nic już wtedy nie uratuje książki przed zajęciem zaszczytnego miejsca na półce tylko z tego powodu, że nie ośmielam się wyrzucać tych, które nie wywarły we mnie żadnych pozytywnych odczuć. To już oznacza dla takiego zapomnianego dzieła rozkład w moich myślach a tym samym przejście do stanu nieistnienia. I taka przypadłość spotkała "Podróż do kresu nocy" Louisa Ferdinanda Céline.

Według Céline'a samotność jest przysposabianiem się do...

Marta | 2013-02-24

Podróż do kresu nocy robi piorunujące wrażenie. Słusznie Hedemann porównał postać Bardamu do Kandyda; obaj podróż z prawdziwym życiem zaczynają od wojennego frontu, każde zdobyte doświadczenie obrazuje jedynie okrucieństwo i beznadziejność otaczającego ich świata.

Z każdego zdania wręcz bije po oczach egzystencjalizm. Narrator przez swoje doświadczenia wciąż rozmyśla o śmierci i samotności, żyje w atmosferze tragizmu. Ten klimat powieści bardzo się udziela, miejscami jest przytłaczający. Czytając miałam wrażenie, że jest zniewolony własną wolnością. Kieruje się ideą humanizmu, stawiając życie, jako swoją najwyższą wartość. Ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z bezsilności wobec śmierci i dla niego jest to przerażająca myśl. Bardzo wyrazista postać i w sumie można jego doświadczenia i refleksje uznać za dobrą lekcję życia.

Co mi się jeszcze podobało, to przede wszystkim język powieści. Celine doskonale operuje słowem, ma bardzo przejrzysty styl, przyjmując przy tym gorzki i...

| 2011-12-22
Przeczytana: 2009 rok

Są takie głośne książki, o których napisano i powiedziano już wszystko. Tak jest i w tym przypadku. Mogę się tylko podzielić refleksjami po lekturze.
Dla mnie najlepszą krótką recenzją są zdania wypowiedziane przez pisarza Charlesa Bukowskiego "Przeczytałem powieść od dechy do dechy bez przystanków. Trzeba mnie było widzieć. Nie mogłem się ruszać, oto co robi z Tobą dobry pisarz. Niemal Cię, kurde, zabije". Nie tylko na nim zrobiła takie wrażenie była inspiracją dla wielu XX-wiecznych niepokornych, zbuntowanych pisarzy (Henry Millera, Philipa Rotha)i artystów w ogóle (np. muzyka Jima Morrisona z The Doors).
Cóż ja mam powiedzieć, wrażliwa, słaba kobieta? Lektura tej książki "boli" - psychicznie i fizycznie. Jest to ten rodzaj odczuć i wrażeń, kiedy w którymś momencie woła się "dość" i ma się ochotę rzucić tymi zadrukowanymi kartkami w kąt. Nie jestem masochistką, ale uwielbiam takie gwałtowne uczucia towarzyszące czytaniu. Wtedy naprawdę wiem, że żyję.
Ten ponury obraz ludzi (z...

Grot | 2016-11-11

Największą nauką płynącą z tej książki jest stwierdzenie, iż ludzie są podli, źli i cyniczni. I tacy pozostaną na zawsze.

Powieść charakteryzuje dosadny, bezceremonialny, wulgarny język oraz swoiste poczucie humoru. Jednym z bardziej lżejszych cytatów może być: „Ostra gorączka zaczynała mną telepać i to tak mocno, że łóżko chodziło jak u zdeklarowanego onanisty”. A wersja bardziej ciężkim to pretensje do Napoleona, iż bardziej na sprawach wojskowych skupiał się aby jak najszybciej zajechać do Warszawy, by tam polska kochanka jak najszybciej „obciągnęła druta”.

Oś fabuły stanowią perypetie głównego bohatera wpierw jako żołnierza, a później jako lekarza. Mężczyzna zdaje sobie sprawę z bezsensu wojny. Są tu ciekawe antywojenne przemyślenia. W powieści zdarzają się nierzadko genialne fragmenty: „Jeżeli ludzie bywają źli, to może jedynie dlatego, że cierpią. A jednak dużo czasu musi upłynąć od chwili, w której przestają cierpieć, do tego momentu gdy stają się nieco lepsi”. Filozofia...

Tomasz Hansen | 2013-02-06

moja opinia ? Subiektywnie - genialne, subiektywnie - powalające, subiektywnie - rozpieprzyła mnie ta książka. Obiektywności brak. Dzieło wybitne!!!

Paweł Flisiński | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Książka trudna, wielokrotnie pełna goryczy, wulgarna, zmuszająca do refleksji, nakazująca czytać powoli, czytać dokładnie. Wymagająca skupienia, energii, przemyśleń. Wymagająca tak, jak wymagające bywa życie.

Oniry | 2014-09-11
Przeczytana: 2014 rok

Te ponad 500 stron to rzeczywiście podróż do kresu nocy, ludzkich doświadczeń i emocji, do kresu wszystkiego. Jest w tej książce niepokojąca wszechwiedza narratora, który nawet z prostej codziennej sytuacji potrafi dokonać egzystencjalnej z nią rozprawy. Są bogate portrety ludzi, ich motywacji, wad, zalet; czasami trafia się jedno czy dwa zdania, które w swej wymowie zdaje się tak trafne i dosadne,w pełni przekazujące w sobie prawdę o nas samych. I ja pytam, jakże to autor potrafił tak tych zdań namnożyć na kilkaset stron...

Felzmann | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: 07 lipca 2014

Przereklamowana. Napisana "starym" językiem i nie czyta jej się łatwo. Naprawdę nie wiem, skąd te zachwyty. Jak ktoś mało czyta, to ta książka może być odkryciem i przez to zaskoczenie może wydawać się genialna - zwłaszcza dla osób, które mają dość pesymistyczne spojrzenie na ludzi i świat. Ja jestem jednak po Bernhardzie i wielu innych lekturach, więc "Podróż do kresu nocy" mnie nie zachwyciła.

KissWillKillYou | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Książka przereklamowana, fabuła mało odkrywcza, język taki jak w wielu współczesnych powieściach - książka nie robi wielkiego wrażenia, choć czyta się ją lekko i szybko. W dodatku autor był żarliwym antysemitą, choć w tej powieści jeszcze tego nie ujawnia. Nie mam pojęcia, dlaczego "Podróż do kresu nocy" jest takim białym krukiem, że sprzedają ją na allegro po 120 zł na (nie dałabym nawet 1/10 tej ceny).

Marek | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Ktoś mi powiedział że dzisiaj tak "gorzkich" książek już się nie czyta. I z tego powodu także przeczytałem bo taka literatura to rzadkość. W latach 80 Celine gdzieś mi umknął a był wydany w podziemiu i to nie dawało mi spokoju... dlaczego ? Tak myślę że to chyba z powodu dwóch magicznych słów "komunizm" które wyłowiłem. Nie będę ukrywał i tym przypadku początek lektury nie był dla mnie łatwy. Byłem nawet zaskoczony językiem. Ale im dalej w las... tym robiło się niezwykle. Na każdej stronie wyjmowałem zdania po którym krótka przerwa była konieczna. Aby odetchnąć, przeczytać raz jeszcze a potem zapisać...

„To szaleństwo, to totalne szaleństwo!” Wywiad z Charlesem Bukowskim

Jesteśmy tu po to, by śmiać się z wyroków losu i przeżyć nasze dni tak dobrze, by Śmierć nie odważyła się nas zabrać. W wigilię Wszystkich Świętych udało nam się spotkać i porozmawiać z Charlesem Bukowskim. Tylko w LC opowiada o życiu, śmierci, piciu i kobietach!