I inne historie

Wydawnictwo: Pogranicze
I drugi istorii
powieść, Bułgaria, historie
Michał

Podobnie jak w głośnej "Powieści naturalnej", tak i w niniejszym tomie opowiadań głównym bohaterem są historie – prawdziwe, zmyślone, ukradzione, przerobione... Georgi Gospodinow skrupulatnie miesza style literackie, sfery życiowe i rejestry językowe tworząc światy głęboko zanurzone w bułgarskiej codzienności, a jednocześnie odsyłające do najważniejszych tekstów kultury. Melancholijny smutek spotyka się tu z rześkim humorem, zachodnia metafikcja z wschodnioeuropejską metafizyką („World Literature Today”), ostre pióro z delikatnym spojrzeniem („Le Nouvel Observateur”), co – w połączeniu z wyrafinowaną formą i intelektualną brawurą – czyni każde z tych opowiadań małym arcydziełem.

źródło opisu: Pogranicze, 2011

źródło okładki: pogranicze.sejny.pl

Edyta Zawiła | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

Moje pierwsze spotkanie z literaturą bułgarską i Georgi Gospodinowem za sprawą nominacji do Oscarów 2017 w kategorii krótkometrażowa animacja pt " Blind Vaysha" w reżyserii Theodore Ushev.
Niezwykła animacja nawiązująca do średniowiecznych rycin, drzeworyty, barwy od zieleni, brązów, rudości do czerni obrazuje historię dziewczyny,która posiada dar...

Czytam opowiadanie:
"...a jeśli ty, czytelniku , kiedy zamkniesz prawe oko i przeczytasz tę historię samym lewym, nie zobaczysz żadnych liter, żadnej historii, tylko czystą kartkę sprzed tej historii, albo nawet nie zobaczysz kartki, tylko drzewo, z którego została zrobiona, nie masz lekko.
A jeśli zamkniesz lewe oko i przeczytasz wszystko prawym, ale nie zobaczysz liter, bo już się wytarły, a papier zmienił się w popiół, nie mam lekko. Albo czytasz oczami ślepej Wajszy, albo ta historia jest tak nietrwała jak kawałek papieru i cały więdnący świat..."

Inne opowiadanie zaleca LISTĘ RZECZY, KTÓRE TRZEBA USŁYSZEĆ:
"...Jesienny...

| 2012-10-31

Jak na zbiór opowiadań to jest rewelacja!

skorpion279 | 2017-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 23 lipca 2014
nadzieja | 2012-11-27
Znamy tytuły książek nominowanych do Nagrody Angelusa 2012

Wczoraj ogłoszono czternaście książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W ćwierć finale znalazło się sześciu polskich pisarzy. Na liście dominują powieści i reportaże literackie.