Танґо смерті
Bohdan Zadura
historia
Nemerle

Tango śmierci to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka. Nasze matki – Włodzia Barbaryka, Gołda Milker, Jadzia Bilewicz i Rita Eger – poznały się w dziesiątą rocznicę Bazaru, przy symbolicznej mogile na Cmentarzu Janowskim, a że...

Nasze matki – Włodzia Barbaryka, Gołda Milker, Jadzia Bilewicz i Rita Eger – poznały się w dziesiątą rocznicę Bazaru, przy symbolicznej mogile na Cmentarzu Janowskim, a że wszystkie cztery były lwowiankami, szybko się zaprzyjaźniły i zaczęły coraz częściej się widywać, ku zachwytowi dzieciaków, bo obchodziliśmy trzy Wielkanoce – katolicką, greckokatolicką i żydowską – i lubiliśmy chodzić w gości jedni do drugich, łasując to czerwony kozacki barszcz, w którym pływały uszka z grzybami, a na wierzchu złociła się podsmażona cebulka, to faszerowaną rybę, którą Gołda ozdabiała tartym chrzanem i dziwnymi wycinankami z gotowanych buraków i marchwi, to pierogi z kiszoną kapustą, to kwaśne gołąbki z tartych kartofli, to kiełbaski po bawarsku, to fantazyjne przekładańce, placki, strudle i precle, których zapach po brzegi wypełniał mieszkanie i łaskotał nozdrza.
-fragment książki

źródło opisu: www.kew.org.pl

źródło okładki: http://www.kew.org.pl/produkt/tango-smierci-jurij-wynnyczuk/

Monika | 2019-05-01

Jurij Wynnyczuk pisał "Tango śmierci" osiem lat. Jego praca została doceniona, bowiem utwór uhonorowano nagrodą Książka Roku BBC. Fabułę powieści tworzą dwa równolegle prowadzone wątki, które w zaskakujący sposób łączą się w finale historii. Poznajmy Lwów z czasów przedwojennych, a potem śledzimy jego klęskę w okresie wojny, by wreszcie przyjrzeć się jego współczesnej kondycji. Tak rozbudowany czas akcji wymusza na czytelniku refleksję - mimowolnie musi się on zadumać nad niegdysiejszym Lwowem, który był przestrzenią, w jakiej łączyły się ze sobą odmienne kultury, języki, poglądy i postawy. Wielobarwność Lwowian poznajemy dzięki czwórce bohaterów, będących reprezentantami różnych narodowości. To właśnie losy czworga przyjaciół stanowią jedną z głównych osi powieści. Druga z nich sprowadza się do wątku głównego bohatera, Jarosza, naukowca, który poświęca całe swoje życie badaniom nad historią martwego języka arakumskiego, a także nad zapisaną w owym języku pieśnią - tytułowym...

Nagroda Angelus – poznaj finalistów oraz nominowane książki

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło tegorocznych finalistów. Krótka lista nominowanych ma wyjątkowo międzynarodowy charakter. Wśród autorów finałowych książek znalazły się pisarki i pisarze z Austrii, Bułgarii, Czech, Ukrainy, Niemiec i Rosji. Po raz pierwszy w czternastoletniej historii nagrody w finale nie ma książki polskiej.

Nagroda Angelus 2019. Znamy 14 półfinalistów

Do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowano w tym roku 105 tytułów. Jury dokonało już wyboru 14 półfinalistów, którzy znaleźli się na tzw. długiej liście. Nie ma na niej ani jednej książki, która oryginalnie zostałaby napisana po polsku. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa poznamy podczas uroczystej gali 19 października.