Akwarium i jego mieszkańcy

Okładka książki Akwarium i jego mieszkańcy Mirosław Huszcz
Okładka książki Akwarium i jego mieszkańcy
Mirosław Huszcz Wydawnictwo: Wydawnictwo Spółdzielcze Seria: Moje zwierzęta flora i fauna
flora i fauna
Moje zwierzęta
Wydawnictwo Spółdzielcze
1984-01-01
1984-01-01
8320904439
akwarium rybki akwariowe akwarystyka hobby

Na półkach: , , , , , , ,

Pomimo dość długiego czasu od ukazania się tej książeczki dla początkujących akwarystów nie jest ona mniej użyteczna od współczesnych wydawnictw. Jak każda książka dotycząca konkretnego hobby, tak i ta posiada swoje plusy i minusy, i muszę przyznać, że byłam przyjemnie zaskoczona wiadomościami tutaj zawartymi.
O ile dział dotyczący rodzajów zbiorników obecnie jest nieaktualny (stosuje się już wyłącznie akwaria klejone),to reszta porad ogólnych właściwie jest "na czasie"- może dzisiaj mamy jedynie łatwiejsze warunki do rozwijania akwarystyki, bo i rynek oferuje szerszą ofertę.
Najbardziej wartościowe w tej książce wydały mi się szczegółowe rady co do rozrodu poszczególnych gatunków, tak samo jak dokładne omówienie warunków wszystkich opisywanych gatunków. Niestety, przy nazwach (w tym przy podanej na początku działu o gatunkach ryb systematyce) zabrakło nazw łacińskich, a że polskie się zmieniają (oczywiście łacińskie także, ale dotyczy to jedynie zmiany rodzaju- czyli pierwszego członu nazwy ryby, jeśli systematycy uznają, że gatunek należy do innego rodzaju niż tego, do którego był dotąd przypisywany). Ciekawostką dla mnie było, że u wielu gatunków udane tarło odbywa się z udziałem jednej samicy i dwóch- trzech samców (dotąd myślałam- że do akwarium w którym ma odbyć się tarło wpuszcza się parkę). To poniekąd tłumaczyłoby mój brak sukcesów w hodowli ryb- nie mogłam rozmnożyć popularnych gatunków, a udało mi się np regularnie odchowywać dwie odmiany pielęgnicy zebry...
Ponadto na uwagę zasługuje rozdział opisujący rośliny stosowane w akwarystyce. Oprócz wymagań poszczególnych gatunków, książka zawiera także rysunki poglądowe z nazwami opisywanych roślin- dla mnie osobiście rzecz nie do przecenienia, gdyż o ile gatunki ryb znam, to gatunków roślin zapamiętać nie mogę- jakoś nigdy ten aspekt hydrobiologii mnie nie zainteresował.
Na końcu mamy opis najczęstszych schorzeń ryb spotykanych w hodowli. Opisane są objawy, możliwa diagnoza (należy jednak pamiętać, że wiele chorób może mieć pozornie podobny przebieg),a także- o ile to możliwe- sposób wyleczenia ryb. W dzisiejszych czasach mamy jeszcze więcej dostępnych preparatów, nie mniej wiadomości tego typu- podstawowe, mogą się przydać.
Z pewnością tą książką z roku 1984 jest lepsza, niż wiele, które przeglądałam w księgarniach- może ładniej wydane, ze zdjęciami, ale jeśli chodzi o wartość merytoryczną, znacznie bardziej ubogie.

O ile dział dotyczący rodzajów zbiorników obecnie jest...

Bardzo dobra pozycja dla osób, które o akwarystyce wiedzą tylko tyle, że "jest woda i ryba". Łatwy i prosty język, ilustracje, tablice barwne. Polecam na początek przygody z akwarystyką.

• Fauna- świat zwierząt 🐼 🐦🐺
  • Akwarystyka
  • Przyroda
  • 2017
  • Literatura popularnonaukowa
  • Flora- świat roślin 🌵 🌹
  • Literatura polska 🇵🇱

Dodaj cytat z książki Akwarium i jego mieszkańcy