Bocian. Biografia nieautoryzowana

Okładka książki Bocian. Biografia nieautoryzowana Piotr Tryjanowski, Adam Zbyryt
Okładka książki Bocian. Biografia nieautoryzowana
Piotr TryjanowskiAdam Zbyryt Wydawnictwo: Paśny Buriat Seria: Seria Paśna Przyroda flora i fauna
flora i fauna
Seria Paśna Przyroda
Paśny Buriat
2022-04-19
2022-04-19
fauna awifauna ptaki ornitologia bociany zwierzęta

Okładka książki Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Adam Wajrak, Adam Zbyryt
Ptaki Puszczy ... Adam Wajrak, Adam Z...
Okładka książki Magazyn Fantastyczny 10 (1/2007) Michał Cetnarowski, Eugeniusz Dębski, Michał Galczak, Szczepan Grzybowski, Tomasz Kaczmarek, Jerzy A. Kozłowski, Kazimierz Kyrcz jr, Tomasz Jerzy Matczak, Michał Młynarski, Tomasz Orlicz, Łukasz Radecki, Redakcja pisma Magazyn Fantastyczny, Radosław Scheller, Joanna Skalska, Łukasz Śmigiel, Henryk Tur, Roman Wala, Adam Zbyryt, Bartłomiej Zięba
Magazyn Fantas... Michał Cetnarowski,...

Bardzo duża dawka wiedzy ornitologicznej o chyba najbardziej rozpoznawalnym polskim ptaku. Nie jest to książeczka dla dzieci ale naprawdę kawał porządnej literatury popularno-naukowej, świetne zdjęcia, przystępna forma ale i trudne pytania. Jest to moja druga książka z tego wydawnictwa i na pewno nie ostatnia. Polecam.

Książka z której bije pasja, w dodatku wiedza autora jest umiejętnie oddawana czytelnikowi, poza tym co to by była za książka o boćkach bez zdjęć - są i to jakie!

Obawiałam się, czy książka nie będzie jedną z tych "magicznych" lektur o przyrodzie, które traktują temat bardzo pobieżnie i zbyt "lekkostrawnie". Muszę przyznać, że moje obawy były zdecydowanie na wyrost. Nie jest to książka naukowa, a przypomina bardziej zbiór artykułów popularnonaukowych i ciekawostek na temat tych ptaków. Wartościowe jest przedstawienie bociana z perspektywy ornitologa, który dąży do ochrony gatunku. Nie zdawałam sobie sprawy z wielu kwestii, które poznałam dzięki przeczytaniu tej książki. Na pewno teraz inaczej spojrzę na te piękne ptaki, mając sporą porcję dodatkowej wiedzy na ten temat. Książka ilustrowana jest pięknymi fotografiami. Odjęłam jedną gwiazdkę za brak informacji na temat bociana czarnego. Akurat kilka miesięcy temu zagościł bardzo blisko naszego domu, w oczku wodnym. Ciekawa jestem poznania również zwyczajów tego gatunku.

Dla miłośników ornitologii jest to książka po prostu idealna. Autorzy, którzy zawodowo prowadzą badania naukowe m.in. nad bocianem białym, opisują każdy aspekt biologii tego gatunku przywołując najbardziej aktualne wyniki badań prowadzonych w Polsce i na świecie, a ponadto z tekstu przebija ich autentyczna fascynacja bocianami. Dodatkową zaletą jest to, że obydwaj autorzy posługują się elegancką, poprawną polszczyzną, dzięki czemu książkę tę po prostu dobrze się czyta. Jedyną wadą tekstu jest zbyt duża liczba błędów typowo korektorskich. Całym sercem polecam tę książkę wszystkim ptasiarzom!

Adam Zbyryt w fantastycznej formie przybliża czytelnikowi życie tych
wspaniałych ptaków. Plusem książki jest też duża ilość pięknych fotografii.

Adam Zbyryt w fantastycznej formie przybliża czytelnikowi życie tych
wspaniałych ptaków. Plusem książki jest też duża ilość pięknych fotografii.

Bogactwo najbardziej aktualnych informacji o każdym aspekcie życia bocianów - żerowanie, budowa gniazd, rozwój piskląt, zachowania "małżeńskie" i rodzicielskie, migracje i, niestety, czyhające zagrożenia. Kopalnia naukowych ciekawostek, a jednocześnie historia ludzi - pasjonatów ornitologii, których ciekawość pcha do kolejnych badań, a także zwykłych ludzi skłonnych zaangażować się w ochronę bocianów (przykład krzyżaków montowanych na słupach elektrycznych, żeby zapobiec śmierci młodych ptaków). Do tego mnóstwo pięknych fotografii.

Dla ornitologów, nauczycieli. dla nieornitologów i nieuków :) Dla każdego, a w tym wypadku wcale nie znaczy to: "dla nikogo". Wiedzy moc, sposób podania świetny. Opinia ciut nieobiektywna, bo obu Autorów poważam i lubię. A książkę polecam - każdemu.

Zdecydowanie polecam. Pomijając wartość informacyjną, książkę czyta się bardzo dobrze z trzech powodów: 1. autorzy szczerze (!) pasjonują się bocianem i przyrodą w ogóle (co wcale nie musi być takie oczywiste w przypadku naukowców, tutaj biologów). 2. autorom sprawia szczerą (!) przyjemność dzielenie się swoją wiedzą z czytelnikiem (czyli książkę napisali nie po to, aby się tą wiedzą przechwalać, ale żeby przekazać ją innym). 3. autorzy doceniają pracę swoich kolegów po fachu i innych pasjonatów bociana białego. Reasumując, doskonała książka popularnonaukowa. Chętnie przeczytałbym podobną na temat innego gatunku.

Naprawdę warto przeczytać.
Książka jest napisana lekko i ciekawie, bardzo dobrze się czyta. Chciałoby się czytać i czytać, nawet codziennie, przez cały rok o bocianach i naukowcach, którzy usiłują rozwiązać bocianie tajemnice.
Właściwie bocian to ptak którego każdy zna i każdy dużo o nim wie, ale książka dobrze te wszystkie wiadomości systematyzuje, doprecyzowuje i dużo, dużo więcej opowiada o fascynującym bocianim świecie. O tym dlaczego i gdzie bociany odlatują, jakimi są rodzicami, co jedzą, o bocianich sejmikach, bocianich jajkach i wielkich bocianich gniazdach, kryjących różne skarby.
Do tego piękne zdjęcia.

Papier, na którym jest wydrukowana książka jest dużo gorszego gatunku niż papier na którym zostały wydrukowane inne książki wydawnictwa z serii "Paśna przyroda"., ale tekst jest naprawdę ciekawy, sam się czyta, a zdjęcia bocianów urzekające.

Mam nadzieję, że teraz autorzy będą pisać kolejne biografie polskich ptaków, to znaczy ptaków bardziej i mniej popularnych w Polsce. Chętnie przeczytałabym biografie nurogęsi -strasznie mi się podobają, ale oczywiście równie chętnie przeczytam o szpakach, kosach, dzięciołach czy gawronach.

Naprawdę warto przeczytać.

Na święta wielkanocne 2022 r. otrzymałem w prezencie książkę P. Tryjanowskiego i A. Zbyryta, zatytułowaną „BOCIAN – biografia nieautoryzowana”.
Jestem „świeżo” po lekturze tej pozycji i mogę szczerze polecić ją czytelnikom.
Pomimo bardzo swobodnego stylu wypowiedzi, książka ta zawiera tak wiele różnych informacji, że małe dzieci nie są odpowiednimi jej adresatami i należy ją kierować raczej do młodzieży oraz dorosłych.
Jest to de facto monografia bociana, napisana jednakże popularnym językiem, chociaż Autorzy we wstępie odżegnują się od nazywania tej książki monografią. Wynika to z faktu, że obaj oni są naukowcami i podlegają zasadom działania tego hermetycznego środowiska.
Książka ta na pewno będzie miłą lekturą dla szeroko rozumianych miłośników ptaków, ale swobodny styl wypowiedzi powoduje, że spodoba się ona każdemu polskiemu czytelnikowi (warto byłoby ją przetłumaczyć i wprowadzić na rynek niemiecki oraz brytyjski). Dowiemy się z niej zarówno tego, skąd pochodzą bociany, jak też, jakie zagrożenia czyhają na te stworzenia.
Po przeczytaniu tej pozycji, czytelnik odczuwa swoisty niedosyt, pytając: jak to, to już koniec tej prawie 300 stronicowej książki? Chciałoby się czytać ją dalej i dalej… I w tym momencie gorąco zachęcam Autorów do napisania kolejnej części na temat bocianów, bowiem w tej książce poruszono tak wiele ciekawych problemów, że ich szersze omówienie wydaje się być „oczywistą oczywistością”.
Zabrakło mi tylko… INDEKSU! Autorzy poruszyli tak wiele różnorodnych kwestii, że indeks wydaje się tu wręcz niezbędny, a niestety go nie ma.
Podsumowując zatem tę lekturę, najmocniej zachęcam Czytelników do jej nabycia oraz przeczytania.
I jeszcze najważniejsza rzecz: czytając książkę, wręcz czuje się to, że Autorzy kochają ptaki.
Fatalnie należy za to ocenić pracę wydawnictwa. Książkę wydano na poślednim papierze, jakby chcąc żeby czytelnik nie miał już możliwości powrotu do jej treści. Okładka jest miękka i gniecie się błyskawicznie. Spis treści jest tak ukryty, że naprawdę trudno go odnaleźć. Numeracja stron umieszczona jest po wewnętrznej części kartek, przez co jest praktycznie niewidoczna.

Jestem „świeżo” po lekturze tej pozycji i mogę szczerze polecić ją czytelnikom.

• Ptaki
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza