Atlas motyli

2023-05-22
2014-01-01
motyle owady atlas

Okładka książki Atlas ptaków świata Kamila Twardowska, Jacek Twardowski
Atlas ptaków ś... Kamila Twardowska, ...
Okładka książki Atlas owadów Kamila Twardowska, Jacek Twardowski
Atlas owadów Kamila Twardowska, ...

Atlas zawiera porażającą liczbę błędów. Wśród modraszkowatych około połowa zdjęć przedstawia inny gatunek niż wynika z opisu. Wiele zdjęć jest fatalnej jakości. Autorzy wyraźnie nie mają odpowiednich kompetencji, a atlas nie został poddany jakiejkolwiek recenzji.

„Dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul..."
Konstanty Ildefons Gałczyński

Kolorowe, piękne, fascynujące i delikatne- motyle, które zachwycają każdego. Zarówno dorosłego jak też dzieci.
Jako dziecko zawsze ganiałam na łące za motylami. Teraz tych motyli jest coraz mniej niestety.
Dziś przedstawiam Wam przepiękną i barwną pozycje Wydawnictwa SBM, a mianowicie kolejny atlas. Tym razem jest to ,,Altas Motyli" Jacka i Kamili Twardowskich, którzy w swojej książce uwzględnili aż 250 gatunków motyli zarówno dziennych, jak i nocnych występujących na terenie Polski i Europy.
Piękne fotografie, charakterystyka, opisy, nazwy zarówno polskie jak też łacińskie, występowanie oraz ciekawostki, to wszystko znajdziemy w tej fascynującej pozycji.
Wszystko tu jest piękne, ale najpiękniejsze są fotografie. Zachwycająca pozycja. Ja z tych wszystkich motyli widziałam może z 5 w swoim życiu.
Polecam ten atlas, aby nacieszyć oko i przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej. Dla dzieci to będzie super pozycja.

„Dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul..."
Konstanty Ildefons Gałczyński

Dziś przedstawiam Wam przepiękną i barwną pozycje Wydawnictwa SBM, a...

Album prezentuje charakterystykę 250 gatunków motyli dziennych i nocnych występujących w Polsce i Europie, są wśród nich także gatunki kosmopolityczne, żyjące również na innych kontynentach.
Album wydano w formacie nieco mniejszym niż A4, strony zostały zszyte. Przepiękne fotografie motyli, kredowy papier i twarda okładka, świadczą o tym, że wydawca bardzo się starał o to, aby książka przyciągnęła uwagę czytelnika zainteresowanego tym tematem.
Wprowadzenie zawiera bardzo dużo ciekawych informacji ogólnych, omawia cykl życiowy, migracje motyli, zagrożenia
cywilizacyjne wpływające na kurczenie się oraz zanikanie populacji tych pięknych i delikatnych zapylaczy. Przedstawiono także zdjęcie łusek pokrywających skrzydła motyli w 40- krotnym powiększeniu.
Bardzo ciekawa była dla mnie informacja, że na skrzydłach motyli mogą być rozmieszczone "łuski miłości" wydzielające feromony, czyli substancje zapachowe, wabiące partnerów/partnerki w czasie godów. "Łuski miłości" mogą być rozproszone na całych skrzydłach, skupione u ich nasady lub wzdłuż żyłek.
Mogą także tworzyć wyraźny rysunek w postaci barwnej plamki, wzoru albo przepaski na skrzydłach.
Na końcu albumu zamieszczono słownik pojęć, indeksy nazw polskich i łacińskich, bibliografię załącznikową oraz wykaz źródeł ilustracji.
W części głównej wzrok przyciągają przepiękne kolorowe zdjęcia motyli. Powiększone fotografie pozwalają na dokładne przyjrzenie się barwnym wzorom na skrzydłach i charakterystycznym wycięciom na ich brzegach. Na fotografiach można zobaczyć szczegóły budowy ciała motyli, których raczej nie mamy szans zaobserwować w naturze: wielkość i kolor oczu, kształt oraz kolor czułków i buławek, ubarwienie i kształt tułowia, kończyn a także gęstość, długość
i barwę włosków pokrywających głowę i tułów u wielu gatunków.
W opisie każdego gatunku informacje pogrupowano według schematu: nazwa polska i łacińska, rodzina, nazwisko entomologa, który opisał owada jako pierwszy i rok, w którym to nastąpiło, opis cech wyglądu motyla, obszar występowania na świecie, preferowany biotop i ulubione rośliny, ciekawostki. Informację są szczegółowe i wyczerpujące.
Niestety brak zdjęć gąsienic, kokonów i poczwarek. Według mnie to poważny mankament tego wydawnictwa, za co odejmuję mu 2 gwiazdki.

Bardzo porządnie wydana książka, z pięknymi ilustracjami. Nieraz przydała mi się do rozpoznania napotkanych motyli i przeczytania czegoś więcej o nich. Ale też do zapoznania się z tymi jeszcze nie spotkanymi.
Jedyną moją uwagą jest to, że w opracowania przydatny byłyby też zdjęcia gąsienic, kokonów oraz innych stadiów życia motyli, nie tylko ostatecznych from, jakie przybierają. Ale być może wynika to z faktu, że wówczas atlas znacznie by się rozrósł.
Moja ogólna ocena - super!

Pozycja dobra dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lepidopterologia, lub po prostu ciekawi ich, jak nazywają się kolorowe motyle, widywane w ogrodach, parkach, czy na łąkach. Jeśli ktoś posiada już jakąś wiedzę, poszuka bardziej szczegółowych wydawnictw.

2081

Już dla pięknych fotografii motyli warto ten atlas kupić.

Już dla pięknych fotografii motyli warto ten atlas kupić.

Ciekawy atlas

Ciekawy atlas

Na półkach: , , , , , ,

Motyle zawsze mnie fascynowały i chciałam dowiedzieć się o nich czegoś więcej, gdyż spotkałam się już z wieloma nieprawdziwymi stereotypami, powielanymi na temat tych owadów. Choćby pogląd, że motyle żyją jeden dzień. W rzeczywistości, zależnie od gatunku, żyją od kilku dni do kilku tygodni, a nieliczne nawet prawie rok. Dzięki​ tej książce dowiedziałam się, jak dokładnie wygląda etap przemiany gąsiennicy w motyla. Jednak najbardziej uderzyło mnie to, jak bardzo motyle są zagrożone wyginięciem (ponad 230 gatunków figuruje na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce). Skrajnym przykładem jest tutaj niepylak apollo, którego populację w Pieninach liczy się w pojedynczych sztukach, a chronienie siedlisk w tym przypadku jest jedną z najważniejszych prac ochrony gatunku.
Książka wydana jest w formie niedużego albumu, formatu nieco większego niż zeszytowy. W twardej oprawie, szyta, wydrukowana na kredowym papierze, zachwyca ilością zdjęć- każdy z 250 gatunków motyli dziennych i nocnych- ciem, oprócz opisu ma zdjęcie. Z zainteresowaniem szukałam zdjęć motyli, które widziałam w swoim życiu (choćby w zeszłym roku- wleciał na moją klatkę schodową rusałka admirał, zrobił na mnie ogromne wrażenie i zainspirował, by lepiej przyjrzeć się motylom- jego samego udało mi się złapać delikatnie i wypuścić przez okno). Opisy zawierają najważniejsze informacje- wielkość, wygląd, miejsce występowania, dane dotyczące cyklu życiowego. Nie wiedziałam, że w Polsce żyje tak wiele pięknych motyli- przed spotkaniem admirała najrzadszy wydawał mi się paź królowej (którego zresztą myliłam z rusałką pawikiem i rusałką pokrzywnikiem).
Polecam tę książkę każdemu, kto lubi naturę. Osobiście cieszę się, że ją przeczytałam, gdyż jestem bogatsza o wiadomości na temat motyli, które pozostaną w mojej pamięci. Mając na uwadze zagrożenie dla tak wielu gatunków, gorąco zachęcam do lektury.
Dodam jeszcze, że kolejną zaletą książki są zawarte w niej zdjęcia mogą sprawić, że osoby lubiące rysować czy malować będą chciały przenieść na papier jej bohaterów.

Lato się skończyło i motyli, które chyba każdego z nas fascynują i wzbudzają w nas przyjemne emocje, już nie ma. Piękne, kolorowe, delikatne, łagodne. Są znanymi i lubianymi owadami. Zazwyczaj żyją b. krótko. Znamy najbardziej pospolite: paź królowej, bielinek kapustnik, modraszki, rusałki. A jest ich kilkaset tysięcy gatunków na świecie, w Polsce kilkadziesiąt.Są wdzięczne do badań i obserwacji.
Marzyłam o albumie/atlasie z motylami. Moje marzenie się spełniło w lipcu tego roku. Cena atrakcyjna, atlas niewielki, bardzo kolorowy tak jak pokazane motyle, a jest ich 250. Prosty w formie, z przejrzystymi opisami. Niektóre gatunki szokują. Ten atlas uczy też poszanowania do przyrody, a więc i motyli.
Serdecznie polecam.

• 2016
  • Literatura popularnonaukowa
  • Posiadam - Rz
  • Biblioteczne
  • Literatura polska 🇵🇱

Dodaj cytat z książki Atlas motyli