Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły

Okładka książki Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły Dorota Zawadzka, Grzegorz Zawadzki
Okładka książki Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły
Dorota ZawadzkaGrzegorz Zawadzki Wydawnictwo: Paśny Buriat flora i fauna
flora i fauna
Paśny Buriat
2022-01-01
2022-01-01
dzięcioły przyroda

Okładka książki Las Marek Sławski, Dorota Zawadzka
Las Marek Sławski, Doro...
Okładka książki Poznajemy zwierzęta. Przewodnik młodego obserwatora przyrody Michał Brodacki, Dorota Zawadzka
Poznajemy zwie... Michał Brodacki, Do...

Cała prawda o polskich dzięciołach. Lepszej książki na ich temat, cóż, po prostu nie ma.

Kiedyś wmawiano mi, że dzięcioły leczą drzewa. Za takich lekarzy dziękuję. Książka pokazuje życie tych trochę tajemniczych ptaków. Wcale nie są takie miłe, na jakie wyglądają. Przeczytałem z zainteresowaniem i wybrałem się do lasu. Pierwsze co usłyszałem, to stukanie w drzewo. Tutaj jestem, tu-taj, tu-taj.

Super książka.
Napisana przystępnie z świetnymi zdjęciami i masą interesującej wiedzy . Po tych wszystkich książkach które opowiadają o trzydziestu gatunkach a tak naprawdę podrzucają tylko ciekawostki do ,,sprzedania'' znajomym przy piwie tu jest naprawdę solidnie i merytorycznie. Polecam.

Super książka.

Świetnie napisana książka dla osób, które interesują się ornitologią. Zawiera same fakty, nie jest przegadana, wszystkiego w sam raz. Autorka jest naukowcem badającym dzięcioły, prezentuje kompendium wiedzy na temat wszystkich występujących w Polsce gatunków. Elegancka polszczyzna, język trochę naukowy, ale nie na tyle, by odstraszyć laika. Super, polecam!

Mam zawsze problem z oceną książek "z wiedzą", czy to popularno-naukowych, czy naukowych w ogóle. Staram się zresztą umieszczać tylko takie, które nie są klasycznymi podręcznikami. Ta jest bardzo dobra. Zawiera dużo wiedzy, cytowanych autorów można znaleźć na końcu w bibliografii. Natomiast napisana jest przystępnie, z szacunkiem do opisywanych dzięciołów, co, jakkolwiek by to śmiesznie nie brzmiało, ma dla mnie duże znaczenie.

Dopiero ta pozycja pokazała mi różnorodność gatunków i bogactwo sposobów życia ptaków, które zawsze dla mnie były tylko "dzięciołami".

Fajnie było się zanurzyć w świat tych sympatycznych ptaków.

Fajnie było się zanurzyć w świat tych sympatycznych ptaków.

dla ptasiarza jak najbardziej polecam. skondensowana wiedza na temat konkretnej grupy ptaków, które występują w Polsce. fotki dopełniają wiedzy, nie powielano informacji o gatunkach - skupiono się na krótkiej charakterystyce danego dzięcioła

Świetnie napisana książka. Dużo faktów, w tym liczbowych, a pomimo tego nie czułam się jakbym czytała encyklopedię. Książka zawiera zarówno opisy samych dzięciołów, jak i wpływu, jaki mają na środowisko. Rzetelna wiedza wsparta bogatą bibliografią. Duży plus za zdjęcia i kody z linkami do nagranych dźwięków.

Po otrzymaniu książki zdziwiło mnie, że jest taka cienka. Ma 160 stron, z czego połowa to zdjęcia (piękne i szczegółowe!). Jednak po rozpoczęciu lektury wszystko stało się jasne - „Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły” to bardzo konkretna książka! Stylem przypomina monografię, jest sporo opisów i danych liczbowych, ale wszystko przedstawione w ciekawy sposób.
W książce oczywiście znajdują się opisy dzięciołów żyjących w Polsce, ale poza tym jest mnóstwo ciekawych informacji na temat wykorzystania przez nie lasu. Jakie drzewa preferują, czy wszystkie gatunki wykuwają swoje dziuple? Dla mnie ogromnie wartościowy był fragment o tym, jak wygląda gospodarka leśna w kontekście zapotrzebowania dzięciołów.
Moim zdaniem książka jest świetna. Jeśli lubicie ptaki, to koniecznie musicie ją mieć. „Werbel” porusza nietuzinkowy temat, który dodatkowo obficie opisuje – takiej lektury ze świecą szukać.

W książce...

• Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
  • .Do kupienia 💰
  • Niedostępne

Dodaj cytat z książki Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły