Ważka równoskrzydła

Któż z nas nie zna biedronek - sympatycznie wyglądających żuczków, które w rzeczywistości są wręcz potwornymi drapieżnikami w świecie bezkręgowców? Pomimo tytułu, jakim jest "Ważka równoskrzydła", trzydziestego trzeciego numeru kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki", to właśnie biedronki stanowią jego główny temat. Z tego tomu dowiadujemy się jak wygląda budowa biedronek, poznajemy ich środowisko naturalne, rozmieszczenie na mapie świata, charakterystyczne cechy niektórych gatunków oraz przyglądamy się ich cyklowi życia, rozmnażaniu i odżywianiu. Ponadto poznajemy ich ofiary, głównych wrogów oraz sposoby obrony biedronek przed przeciwnikiem i parę ciekawostek. W numerze poza biedronkami przedstawiono też kilka innych pożytecznych chrząszczy, między innymi pasterka domowego, czy też tęcznika liszkarza.

Opinia opublikowana na moim blogu:

"W odróżnieniu od ważek różnoskrzydłych, ważki równoskrzydłe w spoczynku mają skrzydła złożone pionowo nad tułowiem". Prawdziwy okaz ważki równoskrzydłej z Indii został dołączony do trzydziestego trzeciego numeru z serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". Numer ten nie zajmuje się głównie ważkami, ale interesującymi chrząszczami z rodziny biedronkowatych.
W dziale "Z bliska..." znalazły się dwa artykuły. Pierwszy jest krótszy, jednostronicowy i wprowadza w świat biedronek. Jego tytuł to "Pozornie miłe owady". Drugi, dwustronicowy pt. "Biedroneczki są w kropeczki" omawia budowę biedronek. W dziale "Środowisko" znajdziemy artykuł, który ma dwie strony i tytuł "Wszystkie kropki świata". Artykuł mówi o środowiskach życia biedronek i ukazuje wybranych przedstawicieli z rodziny biedronkowatych. W dziale "Zwyczaje" czytelnik odnajdzie dwustronicowy artykuł pt. "Wielkie żarłoki". Artykuł mówi głównie o diecie, locie i larwach u biedronkowatych. Dział "Obrona i atak" reprezentuje dwustronicowy artykuł pt. "Łatwo widoczne". Artykuł ten mówi o ofiarach biedronek, ich wrogach i sposobach unikania wrogów lub obrony biedronek przed wrogami. W dziale "Niezwykła natura" zamieszczono dwa artykuły. Dłuższy, dwustronicowy jest pierwszy i ma tytuł "Biedronka - przyjaciel ludzi". Artykuł przedstawia wybrane owady, które pomagają ludziom w walce ze szkodnikami, które zjadają rośliny przez nas uprawiane. Drugi, krótszy, jednostronicowy artykuł ma tytuł "Kontrola szkodników". Artykuł omawia związki ludzi i biedronek. Ostatnia strona (z tej strony pochodzi pierwsze zdanie niniejszej opinii) zawiera najważniejsze informacje, które dotyczą okazu ważki równoskrzydłej dołączonej do numeru.
Bardzo udany numer. Zawiera świetne ilustracje i ciekawe teksty. Moja ocena jest wysoka, bo przeczytałem i obejrzałem numer z uwagą oraz mnie on bardzo zainteresował.

W dziale "Z...

• 🏡Posiadam $
  • 🔚Ukończone w roku 2023▶
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Ważka równoskrzydła