Zagadka

Wydawnictwo: Galeria Książki
The Riddle
pellinor
Sherry

Maerad to dziewczyna o tragicznej przeszłości, lecz jej moce z każdym dniem stają się coraz silniejsze. Teraz wraz ze swym mentorem Cadvanem, ścigani zarówno przez Światło, jak i Mrok, muszą odnaleźć Zagadkę Drzewnej Pieśni – klucz do przywrócenia pokoju zagrożonemu wojną królestwu. Lecz czy sama Maerad nie jest największą zagadką? Ciąg dalszy epickiej opowieści fantasy Alison Croggon opisuje...

Lecz czy sama Maerad nie jest największą zagadką?
Ciąg dalszy epickiej opowieści fantasy Alison Croggon opisuje podróże Maerad od groźnych, wzburzonych mórz po rozległe lodowe pustkowia, coraz bliżej wrogiego Króla Zimy, sprawcy wszystkich jej smutków i najpotężniejszego sojusznika Bezimiennego – największego z tyranów.

źródło opisu: Galeria Książki, 2012

źródło okładki: http://www.galeriaksiazki.pl

MountainTobacco | 2014-04-08

Po raz kolejny zostałam dość brutalnie osadzona w innej rzeczywistości. Cudowne przeżycie! Druga z ksiąg Pellinoru sprawiła, że dość chaotycznie podchodziłam przez jakiś czas do rzeczywistości muszę przyznać, ale było warto. Cudowna przepełniona bezustannymi przygodami i ciekawymi postaciami opowieść, w której najlepsze jest to, że przede mną są jeszcze kolejne części: "Kruk" oraz "Pieśń". Serdecznie polecam wszelkiej maści podróżnikom po fantastycznych światach:)

Dawodi | 2014-03-08
Przeczytana: 07 marca 2014

Z całego serca chce podziękować pani Alison Croggon.
Stworzyła pani coś naprawdę wspaniałego, książkę, która pobudza emocje, którą pozbawia czytelnika poczucia czasu. Stworzyła pani arcydzieło, które przez cały czas, kiedy czytałem tę książkę wydawało mi się, że stworzyła ją pani właśnie dla mnie.
Dziękuję!

"A póki serce bije, nadzieja nie umiera."

Książka jest naprawdę genialna. Nawet najbardziej zatwardziały czytelnik uroni chodź jedną łzę. Szczerze mówiąc wczułem się w klimat tej książki w jak żadnej innej. Przez ten czas, kiedy czytałem to arcydzieło czułem się lepiej, czułem jak narasta adrenalina, kiedy Maerad i Cadvan zostają zaatakowani przez Ogara burzy. Przechodziły mi ciarki na plecach, kiedy Maerad gra na piszczałce od Ardiny. Podoba mi się także ciągłość z jaką "Zagadka" łączy się z "Darem".

"Świat nie jest sprawiedliwy (...) I nic nie potrafi złagodzić owej niesprawiedliwości."

Wiele osób ma za minus to , że w książce jest tak dużo informacji. Wiemy co je...

Kasiulek | 2014-09-28
Przeczytana: wrzesień 2014

Po lekturze Pierwszej Księgi Pellinoru Dar, czekałam z niecierpliwością na kolejną część. Niestety z takich lub innych powodów ten czas trochę się przedłużył, i druga księga trafiła do mnie dopiero niedawno. Nie przeszkodziło mi to w zatopieniu się w lekturę, pomimo, że wydarzenia z poprzedniej części kojarzyłam trochę przez mgłę, gdyż pierwszą księgę czytałam 2 lata temu. Jednak pierwsze strony dość dobrze mi odświeżyły pamięć i bez reszty zatopiłam się w wydarzenia.
Alison Croggon nie zmienia swojego stylu pisania. Bardzo skrupulatnie skupia się na opisach, które są nad wyraz bogate w słowa. Nie raz zdarza się, że natykałam się na zdania wielokrotnie złożone, co w innych wypadkach albo wytrącałoby mnie z historii, albo irytowało. W wypadku powieści Zagadka nie ma takiego problemu. Ten zabieg jest bardzo realistyczny i pozwala lepiej zatopić się w lekturę i zrozumieć zarówno postępowanie bohaterów, wejść w ich umysły, jak i zobaczyć oczyma autorki świat w niej...

Anna | 2012-12-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Serie
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Niezwykła. Dzięki niej przegapiłam "koniec świata" :)
Wciąga absolutnie i całkowicie. Czyta się lekko, ale nie można już potem uwolnić myśli od tej książki.
Mam wrażenie, że napisana jeszcze lepiej niż część pierwsza, chociaż i "Darowi" nie można odmówić naprawdę fajnej fabuły.
Postaci są naprawdę ciekawe, jak i same tło, które świetnie nakreśliła Alison Croggon- baśniowe otoczenie, wiele legend i obyczajów, które czytelnik poznaje. Mam wrażenie, że "Zagadka" odsłania trochę bardziej brutalny świat bardów niż "Dar". Często giną niewinni ludzie, niewinni bardowie. Z zapartym tchem czytałam o śmierci Cadvana, którego pomimo swego osobliwego "ja", nie dał się nie polubić- jest intrygujący. W jego przypadku (na szczęście!) zakończenie okazało się baśniowe, jednak Dharin był także świetną postacią (jego scena śmierci- niesamowita), a nie ożył. A Maered pozostała kaleką...
W książce dzieje się naprawdę wiele, jest świetnie napisana, czytelnik zagłębia się w historię Edil-Amarandu i...

Adrian Pezda | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Bardzo rzadko zdarza się, by kolejne części serii książek wciągały nas i zaskakiwały w ten sam sposób, co pierwsza. Zwykle przyzwyczajamy się już do bohaterów, potrafimy odruchowo określić, co stanie się w kolejnej części, która postać zginie, a która przeżyje ze względu na to, iż żyć musi. To rzecz naturalna w literaturze fantastycznej i bardzo trudno jest ją obalić, wyjść poza margines, którego istnienia wielu pisarzy nawet nie podejrzewa. Alison Croggon się to to udaje.

„Zagadka” jest równie dobrą książką, co „Dar”, a w przypływie entuzjazmu pozwoliłbym sobie stwierdzić, iż jest jeszcze lepsza. Razem z bohaterami przemierzamy krainę wyspiarzy (która aż prosi się o to, by nazwać ją mianem drugiego Skellige) oraz lodowate kraje północne. Obie te lokacje mają swój własny urok, są przedstawione w sposób barwny i ciekawy. Czytelnika nie nawiedzają tutaj myśli, iż owe krainy zostały zaaplikowane jako zapychacze, tylko po to, by główna bohaterka zwiedziła świat, zaś sama fabuła nie...

disorder | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Pierwsza połowa książki napisana według bardzo nudnego schematu, po którym nie spodziewałam się żadnego zwrotu akcji. Na szczęście tym razem znowu się myliłam, zostałam wbita w fotel na kilka dni i z niecierpliwością chłonęłam każdy rozdział.
Na niekorzyść książki, język nie jest wymagający. Mimo wielu barwnych opisów, słowa i zwroty są powielane, albo wydają się nie pasować do sytuacji. Mam wrażenie, że może być to kwestia złego przełożenia.
Mimo, że książka kierowana jest bardziej do młodzieży, niż do starszego grona czytelników, z pewnością sięgnę po kolejną część i mam nadzieję, że tym razem też się nie zawiodę.

Aga | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Ciąg dalszy lepszy niż początek, oby tak dalej... Dużym plusem jest fakt, że tom 2 rozpoczyna się dokładnie w miejscu gdzie zakończył się tom 1, dzięki temu nie musimy się zastanawiać co się wydarzyło, że inaczej się rozpoczyna kontynuacja, daję to ciągłość historii. Początek trochę smętny, ale później pojawia się wiele niespodzianek, a im bliżej końca tym więcej zaskoczeń. Takie właśnie książki lubię, że są nieprzewidywalne i potrafią naprawdę zaskoczyć. Niespodziewane spotkania, rozstania, miłości i radości oraz wiele, wiele magii. Polecam ale tylko w połączeniu z tomem 1.

Mateusz | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane
Przeczytana: 29 lipca 2014

Croggon stworzyła serię, która śmiało może konkurować o miano najnudniejszej w historii i najbardziej przewidywalnej. Wytrzymałem do 3/4 drugiego tomu.

TalaZ | 2013-02-10
Przeczytana: luty 2013

Alison Croggon to australijska pisarka, która równocześnie jest również dziennikarką i poetką. Swoją fantastyczną serię Pellinor, napisała na podstawie prawdziwych annaryjskich pism o Zagadce Drzewnej Pieśni. Drugi tom nosi tytuł Zagadka i podejmuje historię w tym samym momencie, w którym rozstaliśmy się z nią w Darze.

Maerad wraz ze swym mistrzem Cadvanem bezpiecznie zbiegli z ogarniętego mrokiem, Norlochu. Udają się do szkoły w Busku, na wyspie Thorold, aby odpocząć o ostatnich wydarzeniach oraz zanieść wiadomość o zdradzie Pierwszego Barda Norlochu – Enkira. Ponadto mają nadzieję, że w tamtejszej bibliotece znajdą jakieś informacje na temat Drzewnej Pieśni i tego gdzie Maerad, jako Jedyna, powinna jej szukać. Jednak i tutaj wrogowie szybko ich znajdują. Muszą szybko uciekać. Po drodze udaje im się zdobyć kilka mglistych wskazówek na temat przedmiotu ich poszukiwań. Z czym przyjdzie im się tym razem zmierzyć? Dokąd przyjdzie im wędrować?

Jak już wspominałam na początku, Alison...

Lucyna Markowska | 2015-05-03

"Dla odmiany [w tomie drugim] postaci nabierają wreszcie charakteru i kształtu. Może Cadvan wydaje się być zbyt idealny, ale za to Maerad staje się arogancka, dumna i niebezpieczna. Momentami zapatrzona w nową moc, co – naturalnie – musi prowadzić do tragedii. Muszę przyznać, że taka przemiana bardzo mi się podobała. Zniknęło gdzieś to naiwne, papierowe dziewczę z „Daru”, a zastąpiła je Maerad Elendor, Ognista Lilia z Edil-Amarandhu. Kobietka z pazurem. Mam tylko nadzieję, że autorka nie będzie karać postaci i moralizatorsko krytykować, aby pokazać, że potrafi się obronić, jeśli chce. Cały tom wydaje się mroczniejszy. Przede wszystkim Maerad łamie podstawowe prawa i zabija jedną z bardów. Mniejsza, że w samoobronie, bo liczą się tylko konsekwencje. W efekcie, inni bohaterowie przypinają dziewczynie etykietkę potwora i nawet Cadvan, jej mentor i opiekun, odczuwa psychiczny dyskomfort. I tutaj ogólna pochwała, bo spodobał mi się obrany kierunek. W końcu zaczyna się dziać! Są emocje,...