Dwoje smutnych ludzi

Wydawnictwo: Czytelnik
zbiór opowiadań, ludzie, uczucia
literatura piękna
Martinezzz

Poruszające opowiadania o tematyce wojennej.
Ze spisu treści:

źródło opisu: Czytelnik, 1986

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Queequeg | 2014-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2014

Pierwszy raz z twórczością Szmaglewskiej zetknąłem się w podstawówce mając na polskim za lekturę "Czarne stopy". Po tej książce wszyscy na podwórku chcieliśmy być harcerzami i przeżywać tego typu przygody. Kilka lat później natknąłem się na jej powieść "Zapowiada się piękny dzień" - przejmujący obraz wojennych przeżyć i wojennej traumy obozowych jeńców. Po wielu latach znowu dostałem w swoje szpony książkę Szmaglewskiej ale tym razem już nie jestem taki zachwycony.

"Dwoje smutnych ludzi" to zbiór opowiadań, które w jakiś sposób nawiązują do II wojny. Opowiadania są o bardzo różnym poziomie - od kompletnie beznadziejnych i nudnych, przez średnie - ani złe, ani dobre - jak np "Wędrowcy" czy "Fontanna czarnych łabędzi" po rewelacyjne i poruszające jak "Szansa pięknej kobiety", "Kobieta, mężczyzna i dziecko" czy "Rozmowa w ciemności".

Całość może szału nie robi, ale niektóre opowiadania są naprawdę bardzo dobre i dla nich warto ten zbiór...

kędzior | 2014-06-25
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Nie polecam. Książka nudna. Lecz na 3 gwiazdki zasłużyła.