Robot w ogrodzie

A Robot In The Garden
Zbigniew Zawadzki
literatura piękna
Ag2S

Tang. Mały robot o wielkim sercu Ben jest dobrym i miłym facetem, ale uciekającym wciąż przed odpowiedzialnością. Nie chce mieć dzieci, unika pracy, niczego nie kończy. W pewnym momencie jego żona Amy traci cierpliwość i postanawia od niego odejść. W ich ogrodzie niespodziewanie pojawia się uszkodzony robot. Ben decyduje się nim zająć i naprawić go. Ich niezwykła przyjaźń pozwoli zmierzyć się...

Tang. Mały robot o wielkim sercu
W ich ogrodzie niespodziewanie pojawia się uszkodzony robot. Ben decyduje się nim zająć i naprawić go. Ich niezwykła przyjaźń pozwoli zmierzyć się Benowi z przeszłością i dostrzec to, czego zabrakło w jego relacji z ukochaną.
Dziś robot w ogrodzie może i Tobie otworzyć oczy.
Jeśli śledziłeś z uśmiechem losy Alfa, E.T., R2D2 z Gwiezdnych wojen albo Johnny’ego 5 z Krótkiego spięcia - pokochasz również robota Tanga!

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

książek: 2031
Embodiment_of_Evil | 2019-04-07
Na półkach: Przeczytane, ***Posiadam***
Przeczytana: 24 marca 2019

Okładka: 7,5/10
Treść: 7/10

Bardzo fajna książka. Z niezbyt skomplikowaną fabułą i napisana prostym językiem, a jednak miała coś w sobie.

Ben jest człowiekiem, który nie do końca potrafi ogarnąć życie wokół siebie. Jego brak odpowiedzialności i zaangażowania drażni jego zorganizowaną i robiącą karierę żonę. Któregoś dnia Ben znajduje w ogrodzie starego, zepsutego robota. Fascynuje go on do tego stopnia, że gdy okazuje się, iż robot jest zepsuty i potrzebuje szybkiej naprawy, Ben decyduje się pomóc mu za wszelką cenę. Wyrusza wraz z nim w daleką podróż, celem odszukania jego konstruktora. Niespodziewanie misja naprawy robota staje się pierwszą od bardzo długiego czasu rzeczą, w którą Ben angażuje się całym sobą. I tym razem nie ma zamiaru odpuszczać… Wspólna podróż z robotem, który wymaga jego troski i opieki, bardzo wiele go uczy. Ben zmienia się, i zaczyna rozumieć, że musi również zmienić swoje życie.

Przyjemnie się czytało.

Maciej Nodzyk | 2019-02-27
Przeczytana: 08 lutego 2019

Uśmiałem się. Można zarzucić tej powieści banalność, ale taka ona ma być, taki jest jej urok. Nie znajdziemy tu technicznych nowinek o robotach i typowego sci-fi. Znajdziemy w niej dobrą dawkę humoru, ciekawą przygodę, a na koniec życiowy morał.

Ales | 2018-06-02

Książka łatwa do zrozumienia, takie proste "czytadło", a jednak daje dużo do myślenia i zachwyca takimi drobnostkami. Polecam dla tych, którzy chcą oderwać się od rzeczywistości, a jednak nie do końca. Mimo, że książka łatwa do pochłonięcia, to jednak dużo daje do myślenia o życiu, o społeczeństwie i przede wszystkim o emocjach.

Popkulturka Osobista | 2017-04-17
Przeczytana: 27 marca 2017

,,Robot w ogrodzie" jest to lekka, a także bardzo przyjemna książka. Nie należy ona być może do najpopularniejszych i najlepszych, (ba, gdyby nie została mi polecona przez kolegę z klasy, zapewne nigdy bym po nią nie sięgnęła) jednak mogę oznajmić, że jak na debiut autorki, jest bardzo dobra.
Fabuła jest prosta i niezbyt skomplikowana - akcja zaczyna się, gdy ogródka Bena i Amy, małżeństwa, któremu od jakiegoś czasu niespecjalnie się powodzi, trafia zepsuty i zaniedbany robot o imieniu Tang. Gość od razu zostaje zauważony, lecz niestety para ma zupełnie różne poglądy na jego temat. Amy wysyła swojego męża, by ten pozbył się Tanga z ogrodu, jednak Ben, wbrew jej prośbom, zaczyna coraz bardziej interesować się tym, dlaczego i skąd przybył robot. Gdy tylko mężczyzna informuje swoją żonę o tym, iż, zaintrygowany jego tajemniczą przeszłością, postanawia wyruszyć w świat, by go naprawić. Amy, zirytowana decyzją męża, postanawia od niego odejść. Ben, starając się zapomnieć o wszystkich...

REMEZIS | 2017-02-17

ŚWIETNA KSIĄŻKA O PRZYJAŹNI CZŁOWIEKA Z ROBOTEM, JA, JAK I WY TEŻ POLUBICIE TANGA, NIC NIE ZOSTAJE JAK TYLKO POZNAĆ TĄ HISTORIĘ I PRZEŻYĆ JĄ Z NASZYMI BOHATERAMI.

Żmijciu Megawąż | 2017-02-03

Pierwsze wrażenie: piękna okładka.
Drugie wrażenie, jeszcze przed czytaniem: tytuł to "robot" a nazwisko autorki to "Install" (pozdrawiam facetkę od angielskiego).
Trzecie wrażenie, już po przeczytaniu: warto było wydać te +/- 10 zł.

Tang, tak jak Ben, jest uroczy. Oboje są rozczulający i wzbudzający sympatię. Co dość dziwne i niespotykane: każdy bohater w trakcie książki pokazuje swoje ludzkie oblicze (poza Bollingerem, ale facet ogarnięty manią, tak więc co się dziwić).
Właściwie nie jestem pewna, co można napisać poza tym, co powiedzieli inni. Historia jest ciepła i rodzinna. Mówi o dojrzewaniu do pewnych rzeczy (tutaj - moim zdaniem - jest o wiele lepsza od "Małego księcia", bo jest ŁADNIE napisana i COŚ pokazuje, bez rozmyślania nad pierdylionem spraw).

Mana | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Na książkę tę natrafiłam przypadkiem, gdy z nudów pojechałam do pobliskiej biblioteki i na chybił trafił wypożyczyłam cztery pozycje, w tym "Robota w ogrodzie". Jak nigdy raczej nie mam szczęścia do losowych wyborów, tak tutaj udało mi się to w stu procentach. "Robot w ogrodzie" jest jedną z lepszych "obyczajowych" (nie wiem jak inaczej mogłabym ją nazwać) książek, jakie czytałam. Może nie szczyci się porywającą akcją, chociaż sama spontaniczna wyprawa Bena i Tanga sprawia, że chce się zgłębiać co będzie dalej. Powieść jest bardzo wartościowa i opisuje wiele ważnych rzeczy w życiu - choćby to jak ludzie, gdy postawią sobie istotny dla nich cel mogą się zmienić i być wytrwałymi w dążeniu do owego celu.
A postać Tanga jest mistrzostwem. Sama chętnie zaopiekowałabym się takim robocikiem. :)

charu | 2016-05-29
Przeczytana: 28 maja 2016

Nie da się ukryć, że "robot w ogrodzie" do dzieł literackich nie należy. Nie znajdziecie jej na półce top hitów do natychmiastowego przeczytania.
I tak sobie pomyślałam po przeczytaniu, że książka Deborah Install jest jak ten tytułowy, sympatyczny robocik Tang: dość niepozorny, ale pełen jakiegoś uroku. Przestarzały robot, dzięki któremu bohaterowie książki (zwłaszcza w jej dalszej części) odnajdują w sobie lepsze cechy charakteru. Nieważne, że książka nie jest bestsellerem, że nie wszyscy o niej mówią i nie piszą. Najważniejsze jest jej przesłanie, że w życiu można wszystko zmienić i siebie na lepsze za sprawą ludzi (lub robotów;) spotkanych na swej drodze.

Klaudia | 2015-10-27
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Ben to uroczy facet w średnim wieku. Jest nieco nieporadny i nie chce mu się brać życia w swoje ręce. Mieszka w domu, który odziedziczył po tragicznie zmarłych rodzicach i żyje z pieniędzy, które oni zaoszczędzili. Do szukania pracy podchodzi bez entuzjazmu. Zupełnym przeciwieństwem Bena jest jego żona. Amy to przebojowa prawniczka, starająca się, by jej życie było idealne. Chce mieć piękny dom, samochód i idealnego męża. Do wyobrażenia Amy nie pasuje Tang, robot którego pewnego dnia znajdują w swoim przydomowym ogródku. Kobieta uważa, że należy się pozbyć robota. Nieco innego zdania jest Ben, który postanawia naprawić Tanga. Okazuje się jednak, że doprowadzenie robota do stanu używalności nie jest takie proste, a jedyny zakład, który może tego dokonać znajduje się na drugim końcu świata. Decydując się na podróż z Tangiem Ben stawia na szali swoje małżeństwo, bowiem Amy wyprowadza się z domu.

Deborah Install stworzyła coś w rodzaju bajki dla dorosłych. Dzięki podróży z Tangiem,...

Wydaje się, że rzeczywistość, w której znaczna część obowiązków, zwłaszcza tych nużących panie i związanych z dbaniem o porządek w domu, będzie wykonywana przez posiadające sztuczną inteligencję roboty, nie jest wcale tak odległa. Już teraz w wielu czynnościach wyręczają nas różnego rodzaju maszyny, więc kto wie, jaka perspektywa czeka nas za 20-30 lat, biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny. W książce "Robot w ogrodzie" swoją wizję przyszłości przedstawiła brytyjska autorka, Deborah Install.

W małżeństwie Amy i Bena nie dzieje się najlepiej. Wybór męża wydaje się być dla kobiety najgorszym z możliwych, o czym informuje go ona przy każdej nadarzającej się okazji. Ben nie jest już najmłodszy, jednak w dalszym ciągu nie ukończył studiów i nie podjął pełnoetatowej pracy. Pieniądze na utrzymanie zapewnia mu spadek odziedziczony po tragicznie zmarłych rodzicach. Z kolei Amy jest ambitną i odnoszącą sukcesy prawniczką. Od jakiegoś czasu kobieta pragnie dziecka, jednak podjęciu...