Książka Roku 2018

The Return of the Young Prince
978-83-7747-521-8
mały książę
Weronika

Samotny kierowca, przemierzający bezkresną Patagonię, dostrzega dziwacznie ubranego, leżącego przy drodze nastolatka. Nic dziwnego, że chłopak jest wyczerpany - przybył właśnie z odległej planety, by odnaleźć utraconego przed laty przyjaciela. Kierowca zabiera go ze sobą, nie spodziewając się, że wspólna, trzydniowa podróż odmieni jego życie. Młody Książę to zagubiony obieżyświat, który już...

Młody Książę to zagubiony obieżyświat, który już kiedyś odwiedził planetę Ziemię. Teraz wrócił i, choć czasy się zmieniły, on nadal potrafi poruszyć ludzkie serca. Zadając pozornie banalne pytania, zmusza swojego towarzysza do zastanowienia się nad sprawami najprostszymi, a zarazem najważniejszymi. A spotkanie z nim jest szansą nie tylko na zmierzenie się z problemami, ale przede wszystkim na ujrzenie w innym świetle prawd, w które wierzyło się do tej pory.
W książce, która powstała w ciągu dziewięciu dni spędzonych w odosobnieniu, autor, jak sam przyznaje, zawarł mądrość i doświadczenie, które zbierał przez całe swoje życie.
Dla czytelników w każdym wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo WAB, 2011

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Nina | 2016-12-08
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Dla fanów Małego Księcia lektura obowiązkowa. Mały Książę trochę dorósł i powrócił na naszą planetę. Czy na długo? Czy na zawsze?
Książeczka pełna mądrych przemyśleń, może pomóc w znalezieniu tego, o czym w gonitwie dnia codziennego dawno zapomnieliśmy. Przypomni o tym, co w życiu ważne.
Ja wiem, że nie każdy lubi tego typu lektury ale dla mnie Mały Książę był i jest specjalny, a ta kontynuacja spełniła moje oczekiwania.

Medellin | 2016-03-05
Przeczytana: 18 lutego 2016

Dość nieufnie podchodzę do książek będących kontynuacją wielkich dzieł literackich, a w szczególności, kiedy pisze je autor nie będący twórcą pierwowzoru. Uważam, że to jest takie grzanie się przy cudzym ogniu.

"Powrót Młodego Księcia" jednak, pomimo powyższego, zaskoczył mnie raczej pozytywnie. Przesłanie książki jest budujące. Co do formy, można się czepiać dydaktyzmu czy coelhizmów, ale jako powieść dla nastoletnich czytelników jest jak najbardziej godna polecenia. Jako nauczyciel uczący gimnazjalistów dorzucam siódmą gwiazdkę i będę im rekomendował tę książkę.

Kaliber48 | 2012-12-04

Przed czytaniem książki była nieufność i niepokój…W trakcie, żal do Autora i pytanie po cholerę za to się brał. A po lekturze? Smutek, że nic z „Małego Księcia” Antoine’a Saint-Exupéry’ego nie pozostało. Nie ta mądrość, nie ta filozofia, nie te klimaty, a i książę jakiś taki infantylny… Może to już inna perspektywa, bo minęło trochę lat od przeczytania przeze mnie pierwowzoru? A może efekt innego widzenia świata, którego wówczas doświadczałem. Nie wiem. Mnie książka nie „wzięła” i dlatego trudno jest mi ją polecać. Chociaż z drugiej strony - dla tych, którzy książki jeszcze nie przeczytali … de gustibus non est disputandum. Albo jak mawiał dosadnie mój dziadek: "Nie wierz gębie dopóki nie położysz na zębie"...

I na koniec uwaga, z pozoru drobna... Opis Młodego Księcia zawarty w książce nijak się ma do tego, co widzimy na okładce. Cytuję: „To co wziąłem za koc, okazało się w rzeczywistości długą niebieską peleryną z epoletami, spod której wystawała fioletowa podszewka i białe...

Black-Beauty | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Kierowca przemierzający autostradą bezkresną Patagonię spotyka na drodze dziwnego chłopca, który najwyraźniej czuje się zagubiony na pustkowiu i potrzebuje czyjejś pomocy. Tak zaczyna się ich wspólna, trzydniowa podróż, wypełniona rozmową o sprawach najważniejszych. Chłopak jest Młodym Księciem i jest to jego druga wizyta na naszej planecie. Spotkanie tych dwojga ludzi staje się refleksją nad wartościami, które nadają życiu sens. Jak w pełni żyć, jak nie zatracić siebie w panującej rzeczywistości, o budowaniu trwałych relacji międzyludzkich, poruszany jest tu temat dojrzewania, godnego postępowania, miłości, szczęścia, przebaczenia, śmierci. Książka stanowi swoiste dopełnienie historii "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego

Róża_Bzowa | 2011-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2011

Piękna książka i jako jedna z nielicznych kontynuacji MK twórcza.
Doskonały pomysł uczynienia z MK nastolatka. Ciekawa konfrontacja słów "mądrego dorosłego" z czynami nastolatka.

Kilka słabych punktów:
- za duży smrodek dydaktyczny,
- przegadana - za mało obrazów, symboli, metafor i akcji, za dużo dialogów, a raczej - monologów narratora,
- zbyt gęsta w przesłanie, co może być nużące.

Na koniec doczepię się do ilustratorki - ilustracje ogólnie ładne, bezpretensjonalne, ale w tekście wyraźnie widnieje, że MK ubrany jest w niebieską długą pelerynę, białe spodnie przypominające bryczesy, wchodzące w buty oraz szal w kolorze zboża. A cóż widzimy na okładce? No właśnie.

książek: 1933
Monka | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

" "Powrót Młodego Księcia" jest książką, która rozświetli naszą drogę i wzbudzi w nas miłość zdolną odmienić wszystko" - jak dla mnie nie jest to książką, która diametralnie zmienia nasze spojrzenie na wiele spraw, ale jest to lektura mądra i napisana niezłym językiem.

Kominek | 2017-07-07

krok bliżej
także Ona

o czym myśli
gdy zasypia dzisiaj..

Ponad pół wieku temu, w 1943 roku, światło dzienne ujrzała mała, niepozorna powieść, „Mały Książę”. Nie minęło wiele czasu, gdy zachwycił się nią cały świat. O tym, co wniosła do kanonu literatury światowej pisać nie trzeba. Jej literacka wartość nie ma sobie równych.

I nagle stało się coś szczególnego – A. G. Roemmers w ciągu dziewięciu dni przywołał Młodego Księcia ponownie do nas. Dlaczego zajęło mu to tylko dziewięć dni, a może aż dziewięć? Może właśnie tyle Młody Książę potrzebował, aby dotrzeć ze swojej planety na Ziemię, aby ponownie nas onieśmielić i zaskoczyć. I przyznać trzeba, że warto było na niego czekać.

„Powrót Młodego Księcia” to książka, wobec której nie pozostaniecie obojętni. Tu nie liczy się objętość słowa, tylko cudowne, piękne, zaskakujące bogactwo myśli i doświadczeń życiowych. Jednak, gdyby nie Młody Książę nigdy byśmy do...

Algoforos | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Bohater najbardziej znanej powieści Exupery'ego w kilka lat po pierwszej wizycie wraca na Ziemię, by odnaleźć swego przyjaciela Pilota i wyjaśnić z nim pewną sprawę...
W samym środku patagońskiego pustkowia trafia na niego narrator powieści, jadący na chrzciny do swoich przyjaciół i oferuje zagubionemu nastolatkowi podwózkę. Wspólna, trzydniowa podróż staje się okazją do dyskusji na najważniejsze życiowe tematy...

Napiszę to od razu, bez owijania w bawełnę: nie spodobała mi się ta książka.
I to wcale nie dlatego, że kontynuacja, że zamach na świętość, itepe, itede (choć rzeczywiście, sceptycznie podchodzę do tego typu projektów), bo w jednym czy dwóch momentach da się w niej wyczuć klimat oryginalnego "Księcia", zresztą jego postać jest całkiem nieźle oddana.

Autor jest jednak nieznośnym moralistą z kaznodziejskim zacięciem - całość przypomina naszpikowane Głębokimi Prawdami ponadstustronicowe kazanie, w zamyśle Roemmersa mające dawać odpowiedź na pytanie "Jak żyć i w dodatku być...

Marcelina | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 października 2015

„Mały książę” uczy każdego z nas patrzeć na świat oczami dziecka. Przypomina o prostych wartościach, poszukiwaniu własnej drogi i celu w życiu.
Poeta, Alejandro Guillermo Roemmers wykorzystał postać Małego Księcia do snucia własnych refleksji na temat życia. „Powrót Młodego Księcia” nawiązuje do oryginału. Narrator, podróżujący spotyka chłopca – jest to Mały Książę, ale o kilka lat starszy. Zadaje on wiele trudnych pytań, zdawałoby się, że zbyt dziecinnych, ale zmuszających rozmówcę do myślenia. Narrator odkrywa, że nie ma prostych odpowiedzi, nie zbywa on swojego pasażera, ale z cierpliwością tłumaczy zawiłości ludzkiej natury. Młody Książę opowiada o poszukiwaniach swojego przyjaciela pilota, o rozczarowaniach, róży, z którą nie znajduje porozumienia.

„Aby znaleźć zadowolenia, musimy mieć odwagę, by się rozwijać i zmieniać. Musimy byś gotowi porzucić miejsce, w którym jest nam wygodnie, i zmierzyć się z problemem tyle razy, ile będzie trzeba, póki nie rozwiążemy go w...

miedzystronami | 2011-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2011

Któż nie pamięta słynnej małej książeczki autorstwa Antoine’a Saint-Exupéry’ego? Mały książę w sercach i umysłach wielu zajmuje ważne miejsce ze względu na to, co wniósł swoją skromnością, wrażliwością i co dzięki niemu zrozumieliśmy.

A co nam prezentuje A.G. Roemmers? Czerpanie z dorobku arcydzieł w dodatku przez autora zupełnie innego, kontynuowanie lub jak mówi okładka dopełnianie dzieła, uznanego za klasykę – nie ukrywam nieufność walczyła we mnie z zaintrygowaniem. Jednak nie oceniam dzieła po tytule, okładce czy narzucającym się nawiązaniom do innych utworów – ciekawość wygrała.

Alexandro Guillermo Roemmers podróżuje przez Patagonię. Pewnego dnia jadąc autostradą zauważa na poboczu „skulony kształt”, który okazał się być chłopcem. Zabierając go do samochodu nie spodziewa się, jak ciekawą podróż zarówno autem po autostradzie ale przede wszystkim metafizyczną zapewni mu ta dziwna postać.
Młody Książę wyruszył na poszukiwane pilota, od którego otrzymał pudełko z barankiem....