Punkhead

Wydawnictwo: Replika
Punkhead
punkhead, sender,

Gdańsk, 2011. Skupieni przy prawicowej organizacji skinheadzi demonstrują na każdym kroku swoją przewagę fizyczną i jedynie słuszną ideologię „czystej rasy”. Po przeciwnej stronie barykady, w przenośni i dosłownie, stoi lewicujące ugrupowanie zrzeszające punków. Tu inicjację przechodzi Marta, pogubiona nastoletnia punkówa, która dopiero odkrywa, że przyłączenie się do subkultury oznacza wstąpienie do swego rodzaju armii. W dramatycznych okolicznościach na jej drodze staje dwudziestokilkuletni Michał, skinhead i zdeklarowany faszysta, pseudonim „Biały”, klawiszowiec grupy hardcorowej. Oboje nie widzą sensu w regularnej wojnie, jaką rękami szeregowych prowadzą przywódcy obu ugrupowań. Oboje buntują się przeciwko skoszarowaniu swojej potrzeby wolności.

Pełna ironii opowieść nie zostawia suchej nitki na rodzicach, cioci, babci, sztabach wrogich ugrupowań, ich szeregowych członkach oraz na samym procesie ewolucji subkultur – od spontanicznej manifestacji niezgody na poprzedni system do zorganizowanych i dziwacznie umundurowanych bojówek jutra.
Gdzie miejsce na beztroską zabawę, przyjacielską akceptację, młodzieńczą miłość?

źródło opisu: Wydawnictwo REPLIKA

źródło okładki: http://www.replika.eu/

luelle | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

O niektórych książkach nie umiem rozmawiać z innymi... Jest wśród nich "Punkhead" (i wcześniejsza powieść Piotra Sendera pt. "Bóg nosi dres" - ta jeszcze mocniej we mnie uderzyła). Autor gra na wszystkich emocjach czytelnika jak światowy wirtuoz skrzypiec.

Ana | 2014-01-03
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Książka, której nawet nie skończyłam. Papierowe płytkie postaci, humor jakby na siłę... Pomysł fajny, ale coś poszło nie tak. Przegadana, ociera się wręcz o grafomaństwo.
Może młodszym czytelnikom się spodoba, bo sporo tu o subkulturach, o zagubieniu i wycofaniu. O radzeniu z gniewem i nastoletnią frustracją.

Ulka | 2013-06-03
Przeczytana: 27 maja 2013

Tak króciutko :)

Ciekawe zestawienie światów Michała i Marty, których różni niemal wszystko, od płci i wieku, poprzez podejście do życia i stosunek do otoczenia, po idee, lub ich brak, z ewidentnym wskazaniem na to, że jest jednak coś co ich łączy, a mianowicie samotność i totalne zagubienie. Bo choć przez ich życie przewija się mnóstwo osób, nikt tak naprawdę ich nie zna, a co za tym idzie nie rozumie.
Prócz wglądu w głównych bohaterów mamy zajawki od mamy, taty, siostry, babci i prawie całego towarzystwa – jedni ciekawi (Damian) inni mniej , każdy inny, ale też każdy jakiś taki zmęczony, rozczarowany, beznadziejny, wszystkim coś nie pasowało, każdy narzekał, nikt nie chciał niczego zmienić. Ten brak nadziei z książki wręcz wypływał i bywało że męczył, bo ile można słuchać nieszczęśliwych ludzi. Dlatego właśnie Michał tak bardzo się wyróżniał, on przynajmniej był wściekły z tego powodu, nie chciał akceptować świata w otaczającej go postaci, buntował się. Fakt, bunt jego nie...

AllForNothing | 2014-04-04

Jako rodowity Gdańszczanin sympatyzujący z punkowymi ideałami, poczułem się zażenowany treścią tego badziewia.

Natalia Be | 2014-02-05

Duży potencjał. Językowo świetne. Będę pilnie obserwować dalsze poczynania literackie autora. Choć fabularnie wprowadziłabym więcej porządku, tzn. Marta poznałaby Białego wcześniej, a niektóre wątki bym poprzestawiała... (Może podkreśliłabym konwencję komiksu, trochę pop teledysku) Ale i tak szacun. Wielki szacun. Chętnie przeczytam inne książki autora. Przede wszystkim ciekawa językowo i bardzo dobre sceny z życia rodzinnego. :)

Chociaż - no niestety muszę o tym wspomnieć - fatalna redakcja. Tak jakby jej brak. Korekty też nie widać. Błędy ortograficzne, interpunkcyjne, poprzekręcane słowa. Aż szkoda.

Alice | 2014-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Na powieść Punkhead trafiłam zupełnie przypadkiem w bibliotece miejskiej. Zachęcił mnie opis z tyłu oraz mało znana mi tematyka skinheadów i punków. Postanowiłam spróbować.
Autor, Piotr Sender, zupełnie mi nieznany, zadebiutował w 2011 roku powieścią Bóg nosi dres o tematyce nieco podobnej do Punkheada, który jest jego drugą powieścią.
Akcja dzieje się w Gdańsku, w listopadzie 2011 roku. Przez kolejne strony przewija się motyw Dnia Niepodległości, przygotowań do obchodów święta i emocji z tym związanych.
Podczas czytania zastanawiałam się o czym tak naprawdę jest ta książka. I w sumie składa się na to kilka elementów. Jest wszechobecny bunt przeciwko systemowi i odmiennym wartościom a także przeciwko rodzicom i obowiązkom. Mamy problem szukania swojej własnej tożsamości i skutków z tym związanych. Są problemy rodzinne, momentami dominujący wątek miłosny oraz trochę nieudany i niepotrzebny wątek kryminalny.
Główni bohaterowie to Michał, znany bardziej jako Biały, skinhead,...

MścicieleProzy | 2014-03-25

Black Widow: "Doktorze, stoimy w obliczu globalnej katastrofy".

Lolenkaa | 2014-06-01

fajna historyjka punkówy i naziola. Na początku nudnawa ale potem wciąga, polecam polecam

Jutrzenka | 2017-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2017