Punkhead

Wydawnictwo: Replika
Punkhead
punkhead, sender,
literatura piękna

Gdańsk, 2011. Skupieni przy prawicowej organizacji skinheadzi demonstrują na każdym kroku swoją przewagę fizyczną i jedynie słuszną ideologię „czystej rasy”. Po przeciwnej stronie barykady, w przenośni i dosłownie, stoi lewicujące ugrupowanie zrzeszające punków. Tu inicjację przechodzi Marta, pogubiona nastoletnia punkówa, która dopiero odkrywa, że przyłączenie się do subkultury oznacza wstąpienie do swego rodzaju armii. W dramatycznych okolicznościach na jej drodze staje dwudziestokilkuletni Michał, skinhead i zdeklarowany faszysta, pseudonim „Biały”, klawiszowiec grupy hardcorowej. Oboje nie widzą sensu w regularnej wojnie, jaką rękami szeregowych prowadzą przywódcy obu ugrupowań. Oboje buntują się przeciwko skoszarowaniu swojej potrzeby wolności.

Pełna ironii opowieść nie zostawia suchej nitki na rodzicach, cioci, babci, sztabach wrogich ugrupowań, ich szeregowych członkach oraz na samym procesie ewolucji subkultur – od spontanicznej manifestacji niezgody na poprzedni system do zorganizowanych i dziwacznie umundurowanych bojówek jutra.
Gdzie miejsce na beztroską zabawę, przyjacielską akceptację, młodzieńczą miłość?

źródło opisu: Wydawnictwo REPLIKA

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Maciej Nodzyk | 2019-02-27

Nie jest to wybitne dzieło literackie, jednak na tyle polubiłem głównych bohaterów, że przeczytałem z przyjemnością do końca. Moim zdaniem przygody Michała i Marty są godne uwagi i zrozumienia. Autor ukazał bunt obu nastolatków spowodowany podobnymi problemami, ale buntują się w odmienny sposób stojąc po innych stronach barykady. Wraz z postępem fabuły losy bohaterów zaczynają się splatać.

Joanna | 2018-12-12

To jest bardzo złe. Cały czas jestem w wielkim w szoku, że ktoś mógł to wydać. Ilość popełnionych błędów i nieśmiesznych żartów jest zatrważająca i przedstawia poziom 15-latka który podejmuje się pierwszej próby napisania książki. Kupiłam po sporej przecenie , do czego przekonał mnie temat (punk-skinhead) oraz okładka, która zła nie jest. Teraz będę miała problem żeby ją sprzedać oraz uczucie konsternacji towarzyszące rozmyślaniom nt. "dlaczego drzewa giną dla wyprodukowania tak bardzo nic nie wnoszącej pseudo-literatury".

marekv7 | 2018-10-19

Książka ciekawe, ale nie jest tak rewelacyjna jak debiut autora :)

eremian | 2018-02-05
Przeczytana: 02 lipca 2013

Zastanawiałem się, czy skreślić te słowa. Obiecałem sobie, że tutaj o innych będę mówił dobrze lub wcale. Dlatego miałem opory – mam je nadal – przed upublicznieniem tej wypowiedzi. Chodzi o najnowszą powieść Piotra Sendera (rocznik 1990) pod tytułem Punkhead (Wydawnictwo Replika 2013). Do jej lektury skłoniła mnie jego wcześniejsza książka Bóg nosi dres (Wydawnictwo Replika 2011), z której dowiedziałem się, że dresiarze mają swój świat wewnętrzny, przeżywają emocje i są wrażliwi. Historia dresiarza była dla mnie spójna i wiarygodna, czytałem ją z zainteresowaniem i bez irytacji. Niestety, historia wrażliwego skina, który zakochuje się w landrynkowej pankówce, do mnie nie przemawia. Przede wszystkim nie wiem, czy ma to być powieść społeczna, sensacyjna czy historia o nieszczęśliwej miłości. W żadnym z tych trzech aspektów powieść Sendera nie jest przekonująca. Tło społeczne co prawda jest nakreślone z rozmachem, środowisko rodzinne głównych bohaterów jest dosyć szczegółowo...

retrezed | 2018-01-13

To już moje drugie spotkanie z twórczością Pana Sendera. Pierwsze nie należało do zbyt udanych - ,,Bóg nosi dres", to w mojej ocenie słabiutka książka. ,,Punkhead" okazało się tylko odrobinkę ciekawsze. Zacznę od tego, że liczba językowych błędów zatrważa. Czytelnik momentami ma do czynienia z tyloma błędami, że aż przykro myśleć kto robił korektę (albo nie zrobił jej wcale). Kolejną kwestią są postaci, które można określić mianem płaskich i stereotypowych. Książka miała być ,,pełną ironii powieścią, nie zostawiającą suchej nitki na (...)", a w rezultacie jest pełna absurdalnych i naiwnych zwrotów akcji. Trzy gwiazdki przyznaję za przyciągającą spojrzenie okładkę i chęci.

Usmiech_Niebios | 2018-01-01

Nieinteresująca i napisana stylem który nie zrobił na mnie większego wrażenia

książek: 1993
luelle | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

O niektórych książkach nie umiem rozmawiać z innymi... Jest wśród nich "Punkhead" (i wcześniejsza powieść Piotra Sendera pt. "Bóg nosi dres" - ta jeszcze mocniej we mnie uderzyła). Autor gra na wszystkich emocjach czytelnika jak światowy wirtuoz skrzypiec.

Alice | 2014-06-03
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Na powieść Punkhead trafiłam zupełnie przypadkiem w bibliotece miejskiej. Zachęcił mnie opis z tyłu oraz mało znana mi tematyka skinheadów i punków. Postanowiłam spróbować.
Autor, Piotr Sender, zupełnie mi nieznany, zadebiutował w 2011 roku powieścią Bóg nosi dres o tematyce nieco podobnej do Punkheada, który jest jego drugą powieścią.
Akcja dzieje się w Gdańsku, w listopadzie 2011 roku. Przez kolejne strony przewija się motyw Dnia Niepodległości, przygotowań do obchodów święta i emocji z tym związanych.
Podczas czytania zastanawiałam się o czym tak naprawdę jest ta książka. I w sumie składa się na to kilka elementów. Jest wszechobecny bunt przeciwko systemowi i odmiennym wartościom a także przeciwko rodzicom i obowiązkom. Mamy problem szukania swojej własnej tożsamości i skutków z tym związanych. Są problemy rodzinne, momentami dominujący wątek miłosny oraz trochę nieudany i niepotrzebny wątek kryminalny.
Główni bohaterowie to Michał, znany bardziej jako Biały, skinhead,...

Lolenkaa | 2014-06-01

fajna historyjka punkówy i naziola. Na początku nudnawa ale potem wciąga, polecam polecam

AllForNothing | 2014-04-04

Jako rodowity Gdańszczanin sympatyzujący z punkowymi ideałami, poczułem się zażenowany treścią tego badziewia.