Blanka

Wydawnictwo: Akapit Press
978-83-629-5534-3
Anita

W deszczowy lipcowy poranek Blanka, babcia Naftalina i jej bliska przyjaciółka Karina wyruszają samochodem - żelazkiem do Transylwanii, a później nad morze. Trzy bardzo różne osoby, o mocnych charakterach, zmuszone ze sobą przebywać 24 godziny na dobę. Nic dziwnego, że podróż obfituje w liczne zgrzyty. Bohaterkom udaje się odkryć niedoceniony urok Transylwanii i odnaleźć utraconą przyjaźń. Blanka zaś poznaje tajemniczego Drakulę, Radu z Constancy, który pozwoli jej zapomnieć o nieudanej miłości.

źródło opisu: Akapit Press, 2012

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-296-Blanka

Kachusek | 2014-09-12
Przeczytana: 11 września 2014

Na początku trudno załapać formę tej książki, była dla mnie trochę zbyt mocno zakręcona i podpasowana pod młodzieżowy slang. Z czasem jednak historia się wygładziła, zaczęła mieć sens i dało się to czytać. Ale w podsumowaniu całość była tak naprawdę o niczym..więc trochę się rozczarowałam.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2017-08-27
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Tak idiotycznego opisu książki, jak tu na LC, już dawno nie czytałam. Nie wiem kto to napisał, ale na pewno nie osoba, która książkę zmęczyła. Na okładce jest niby ten sam opis, ale przynajmniej nie ma babci Naftaliny, jest Czesława, jednak cała reszta poza imionami wzięta została z sufitu.
Nie lubię tej autorki bo pisze nudno i rozwlekle, a równocześnie lubię, bo czasem stawia ciekawe pytania. Tu też postawiła kilka interesujących pytań, chociaż odpowiedzi, jakie dała, uważam za fałszywe, a przynajmniej naciągane. To byłaby całkiem ciekawa historia (choć, jak już wspomniałam, nudno napisana) gdyby nie naciągana tajemnica babci (uwaga będzie spoiler). Nie chodzi nawet o to, że od razu się domyśliłam powiązań, to było przecież oczywiste. Raczej o jedną tylko stronę medalu pokazaną jako jedynie słuszną. I to oklepane że "miłość ci wszystko wybaczy". No litości! (uwaga mega spoiler:) Przesłanie z tej książki jest następujące: Jeśli wyjedziesz na wakacje za granicę, nawet mając 40-tkę...

Marianna | 2016-04-18
Przeczytana: 14 września 2015

Tytułowa bohaterka wiedzie, jak jej się wydaje życie z problemami. Pochodzi z zabieganej, lecz raczej przeciętnej rodziny, do której wlicza się także jej babcia, zwana Naftaliną, kobieta żyjąca przeszłością, która sprawia swej wnuczce nie małe kłopoty. Ponadto dziewczyna dowiedziała się, że wkrótce będzie miała rodzeństwo. W wyniku tego musi zwolnić swój pokój. Obciążona przez ostatnie wydarzenia Blanka czuje się wykończona. Za namową kolegi zaczyna jednak pisać pamiętnik, który adresuje do „Amy”, swej najlepszej przyjaciółki, znajdującej się w Anglii. Pewnego dnia Blanka poznaje Karinę, nowoczesną, przebojową staruszkę, która niegdyś była wielką przyjaciółką jej babci. Spotkanie dwóch kobiet prowadzi do ekscytującej, pełnej nieporozumień i „przygód” wyprawy do Rumunii, w której udział bierze również Blanka. Co przyniesie jej ta podróż?
Typowo wakacyjna powieść, która niczym mnie nie zachwyciła.
Nie mogę powiedzieć, żebym męczyła się przy czytaniu, jakoś przemknęłam przez nią, ale...

Sosenka | 2013-09-24
Przeczytana: wrzesień 2013

Wakacje co prawda zakończyły się już jakiś czas temu, ja jednak wciąż mam ochotę na takie pozytywne, letnie powieści, dzięki którym mogę choć na chwilę oderwać się od brzydkiej, jesiennej pogody za oknem. Tym razem zdecydowałam się na „Blankę” autorstwa Izabeli Sowy. Jest to zabawna, wciągająca książka o niebanalnym zamyśle i z dużym potencjałem, tylko czy aby wykorzystanym?
Tytułowa bohaterka wiedzie, jak jej się wydaje, życie z problemami. Pochodzi z zabieganej, lecz raczej przeciętnej rodziny, do której wlicza się także jej babcia, zwana Naftaliną, kobieta żyjąca przeszłością, która sprawia swej wnuczce nie małe kłopoty. Ponadto dziewczyna dowiedziała się, że wkrótce będzie miała rodzeństwo. W wyniku tego musi zwolnić swój pokój. Obciążona przez ostatnie wydarzenia Blanka czuje się wykończona. Za namową nieco zwariowanego kolegi zaczyna jednak pisać pamiętnik, który adresuje do „Amy”, swej najlepszej przyjaciółki, znajdującej się w Anglii. Pewnego dnia Blanka poznaje Karinę,...

JaBa | 2016-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Książka w formie pamiętnika czy też bloga.
Autorką jest siedemnastolatka (prawie).
Blanka robi wpisy zwracając się do przyjaciółki Amy, która aktualnie jest za granicą.
Opisuje swoje problemy, wydarzenia z życia szkolnego, spotkań z kolegami i przyjacielem Krejzolem. A potem są wpisy z wakacji z babcią i jej przyjaciółką Kariną.
I nagle książka kończy się, tak trochę ni w pięć ni w dziewięć. Jakby miała być kolejna część jakoś podsumowująca to, co było do tej pory. Ale trochę wygląda to tak, jakby autorka nie miała pomysłu na historię.
Może powinno być wyjaśnienie jak Blanka poradziła sobie z pojawieniem się rodzeństwa i tym, że mama inaczej zamierza traktować Mileństwo niż starszą córkę. No i co z Aliną i Radu? I jak poukłada się Blance z Krejzolem i Doru?
Książka pozostawia niedosyt. Ważkie dla młodzieży problemy zostały potraktowane po łebkach i zepchnięte pod dywan, przykryte wakacyjną przygodą.
Szkoda.
Zamiast Blanki przeczytajcie cykl owocowy tej autorki :)

Monika | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Książka dla młodzieży, język-młodych gimnazjalistów czy licealistów a może studentów. Chyba już nie "łapię" takich tekstów.

Joanna | 2014-09-11

Ilość stron: 339
Tej autorki na pewno czytałam „Herbatniki z jagodami”. I teraz tą czyli „Blanka”. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce i to, że podobała mi się poprzednia książka. Bohaterką jest tytułowa Blanka i jej znajomi ze szkoły, rodzina – głównie babcia i jej znajoma. Wyjeżdża ona z nimi na wakacje. I tam toczą się losy Blanki. Pojawiają się też inne postacie – przyjaciel Doru oraz pies Drakulija. Świetnie się to czyta. Jest to młodzieżowa książka, ale można czytać w każdym wieku. Zawiera wiele zabawnych momentów. Polecam każdemu.

Beata Janosz | 2014-08-12

Ta książka wciągnęła mnie. Z wielką chęcią sięgnę po kolejną książkę tej autorki. Mam jednak nadzieję, że będą dalsze losy tych bohaterów. Zastanawiam się czy Krejzol zakochał się w Blance. Po tych sms, kiedy wyjechała.. Polecam, naprawdę tę książkę. Wieczorami świetnie się czyta.

Aga | 2015-10-23
Przeczytana: 22 października 2015

Dobra książka o dorastaniu, "wojnach domowych", przyjaźni, pierwszej i niepierwszej miłości. Napisana ze swadą i humorem.
Książkę wypożyczyłam przez przypadek, a czytając ją niejednokrotnie śmiałam się do łez a dodam, że z wieku nastoletniego wyrosłam już jakiś czas temu ;)

Kaja89 | 2014-10-18

Super książka przy, której można się pośmiać. Blanka dziewczyna lekko zagubiona , która ma przy swoim boku wiernego kompana Alana, oraz dwie szalone babcie, które w rozkoszny sposób skaczą sobie do oczu.