Jabłko Apolejki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stentor
978-83-89315-82-3
powieść polska
Justyna

Rodzina głównej bohaterki, Kasi, i jej sześcioletniej siostry Oli - pozostawiona przez ojca bez środków do życia i niepokojona przez jego wierzycieli - opuszcza dom i przenosi się do małego miasteczka. Dziewczęta walczą o akceptację i zrozumienie w nowym środowisku. Książka umiejętnie dotyka spraw trudnych. Stawia pytania o wartość poświęcenia dla innych i możliwość przełamywania barier dzielących ludzi.

| 2014-10-21

Bardzo pouczająca lektura, o wzajemnej akceptacji, chorobie, rozłące, cierpieniu, problemach...
Treści bardzo mało, za to konkretnie i na temat, a właściwie tematy. Kasia- główna bohaterka, maturzystka rozpoczyna naukę w nowym liceum, ze względu na przeprowadzkę. Jasiek- dwunastoletni brat Kasi chory na autyzm, to właśnie jemu trzeba poświęcać najwięcej uwagi... I Ola- chodząca do pierwszej klasy, siostrzyczka Kasi i Jaśka, całkowicie zdrowa, tylko trudno jej się zaaklimatyzować w szkole.
Polecam bardzo, zwłaszcza ze względu na tematykę!

SuzAfro | 2014-04-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Bardzo fajna książka, poruszająca trudne tematy, ukazująca ciężar zwykłych domowych problemow z jakimi musza mierzyć się niektóre rodziny. Nie spodziewałam się czegoś takiego po lekturze szkolnej, którą rolę pełni w moim gimnazjum ;)

Ervisha | 2010-10-19

Dobra książka, którą czyta się w miarę szybko, lekko i przyjemnie.

Coffie | 2011-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Książkę pożyczyłam sobie ze względu na wydawnictwo - czytałam już jedną książkę pt. "Pozłacana rybka". Nie mogłam się oprzeć i ta króciutka opowieść, mająca jedynie 144 stron, trafiła w moje ręcę. Czytałam, nie odrywając wzroku od literek. Książka pochłonęła mnie dogłębnie.

Kasia, Ola i Jasiek to rodzeństwo, które musi opuścić Warszawę. Wraz z matką i ich psem, przeprowadzają się do innego miasta, gdzie najstarsza córka, Kaśka, ma zdać maturę. Ola to sześcioletnia dziewczynka, za którą nieustannie chodzi jej pies, Bosek. Razem spędzają wolne chwile i bawią się na podwórzu. Natomiast czternastoletni Jasiek jest autystyczny. Kasia i Ola boją się, że będą się wyśmiewać z ich brata, poprzez co nie zaaklimatyzuja się w nowym otoczeniu.

Z tyłu pisze "wiek: +12". Powiem szczerze, iż wcześniej tego nie widziałam. Mało wydawnictw z tego korzysta i bardzo dobrze. Według mnie każdy wybiera sobie co chce czytać i w jakim wieku. Przyjdzie sobie kiedyś do biblioteki dziewięciolatek i powie, że...

magda | 2011-12-08

W książce Jabłko Apolejki poznajemy sympatyczne rodzeństwo - Olę, Jaśka i Kasię. Ich ojciec, na skutek nieuczciwości wspólnika, popadł w długi finansowe i z dnia na dzień zniknął, zmuszony do ukrywania się przed wierzycielami, zostawiając żonę samą z dziećmi. Coraz rzadziej przychodzą od niego wiadomości. Sytuacja rodziny jest dosyć trudna, dlatego kobieta postanawia zabrać dzieci i przeprowadzić się do swojej matki. Wszyscy mają pewne obawy. Kasia w tym roku zdaje maturę, Ola ma sześć lat i martwi się, że nie znajdzie przyjaciół w nowej szkole, a Jasiek jest dzieckiem autystycznym i wymaga stałej opieki. Czy rodzinie uda przystosować się do życia w nowym miejscu? Czy odnajdą spokój i będą szczęśliwi?

Wbrew wszelkim obawom u babci mieszka się całkiem przyjemnie. Kasia ma swój cichy kąt i może spokojnie przygotowywać się do matury, Jasiek powoli przyzwyczaja się do nowej sytuacji, a Ola ma swojego czworonożnego przyjaciela - kundla Boska, który jest jej wiernym towarzyszem. Ich...

Karolka | 2011-04-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 kwietnia 2011

Moja ukochana książka, w domowej biblioteczce stoi na pierwszym miejscu. Kocham do niej wracać i wracam często, kiedy tylko mam zły humor, albo muszę zmierzyć się z potężną ilością nauki.
To piękna opowieść o... życiu. Bohaterka opisuje swoje życie z dystansem, bo nie ma łatwo. Ale i tak daje sobie radę. Historia szczęśliwie się kończy, bardzo zaskakująco.
GORĄCO POLECAM!!!

Maturzystka Kasia przeprowadza się z mamą,prawie 13-letnim autystycznym bratem Jaśkiem i 6-letnią siostrą Olą do babci na wieś...;)Zmiana otoczenia nie jest łatwa szczególnie dla Jaśka... Na szczęście może liczyć na swojego chłopaka Michała;) Kasia bardzo lubi bajkę Apolejka i jej osiołek, którą chętnie czyta młodszemu rodzeństwu...:)Michał pomaga Kasi i jej rodzinie i zawozi Jaśka do świetlicy, a także informuje ich mamę jak załatwić dla Jaśka indywidualne nauczanie...;) Tata wraca do swojej rodziny po roku nieobecności...;) Gorąco polecam!!! ;)

coward | 2015-06-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Uwielbiam tę książkę. Z miejsca, z marszu wciąga do swojego światku, od którego jedynie głęboki sen był w stanie mnie odgrodzić. Są w nim: nietolerancja, miłość, rodzina, wsparcie i kilka drobnych wielkich problemów.
Nie sposób nie ulec rozczulającej trójce rodzeństwa i wspaniałym ciepłym barwom, w które wyobraźnia automatycznie ubiera babciny dom. Wieli ukłon w kierunku autorki za równowagę w powieści.

Patrycja | 2012-08-10

Po książkę Beaty Wróblewskiej pod tytułem „Jabłko Apolejki” sięgnęłam z ciekawości. Zaintrygował mnie opis z tyłu książki,w którym znajduje się informacja,że jest ona laureatką Nagrody Literackiej im. Astrid Lindrgen.

Główną bohaterką jest Kasia,która wraz z mamą i młodszym rodzeństwem z dnia na dzień jest zmuszona opuścić Warszawę. Kasia jest licealistką. Jest w klasie maturalnej. Jej brat jest chory na autyzm. Przeprowadzka sprawia,że traci ona najbliższych przyjaciół i zmienia szkołę. Ojciec dziewczyny zaginął. Po przeprowadzce główna bohaterka poznaje tajemniczych kolegów: Albiego,Zuzannę oraz Konrada. Kasia postanawia odnaleźć swojego ojca,który zaginął z dnia na dzień.

Czy Kasi uda się odnaleźć ojca? Dlaczego boi się ona łysych mężczyzn? Jak Kasia poradzi sobie z przeprowadzką? Czy zaadaptuje się w nowej szkole? Jaki wpływ na jej życie będą mieli nowi przyjaciele?

Tego możecie się dowiedzieć sięgając po książkę autorstwa Beaty Wróblewskiej pod tytułem „Jabłko...

Paula | 2012-03-15
Przeczytana: 2010 rok

Piękna książka poruszająca temat autyzmu, odmienności, wyobcowania i braku zrozumienia dla choroby.