Apetyt na kwaśne winogrona

Seria: Ze sprężynką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Apetyt, kwaśne, winogrona

Lilka, Oliwia i Mikołaj znają się od lat i zawsze mogą na siebie liczyć. Właśnie zaczynają wspólnie kolejny etap życia. Przed nimi nowa szkoła, nowe wyzwania, nowi znajomi a nie zawsze tacy, jakich chcieliby mieć... Ponadto Lilkę czeka egzamin z samodzielności, gdyż na dłuższy czas zostanie sama w domu. A pokusy czyhają a wolne mieszkanie to przecież idealna meta na imprezki...Irena Matuszkiewicz, popularna pisarka dla dorosłych, opowiada o sile przyjaźni, o cieniach i blaskach młodości, nie uciekając od tematów trudnych i niewygodnych.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Bardzo zabawna, przyjemna książka opowiada o trójce przyjaciół Lilce, Oliwii i Mikołaju, którzy znają się od wielu lat bardzo zaskoczyła mnie historia, rozluźniła poprawiła nastrój z dużą dawką humoru.
Rozśmieszyła mnie, uśmiałam się do łez czytając.
Lilka w raz z przyjaciółmi uwielbia nocne imprezki, lubią imprezować, poznawać nowych, fajnych ludzi.
Lilka staje przed poważną decyzją, swoim egzaminem samodzielności przy którym na pewno poradzi sobie.
Lekka, urocza powieść dla młodzieży i nie tylko gorąco polecam przeczytać a nie zawiedziecie się wcale!!!

Sage | 2015-08-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Może jakaś zwykła książka dla młodzieży, ale mi się bardzo podobała i sprawiła takie wrażenia, że nie mogłam znaleźć sobie następnej, gdyż żadna nie wydawała się chociaż w połowie tak dobra.
Zdecydowanie polecam!

Kornelia | 2010-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2010
koniaralisa13 | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Opowieść o Lilce i różnych perypetiach. Nie bardzo mnie się podobała...Nie polecam.

Malina | 2011-05-05
Przeczytana: 01 maja 2011

Lily, Oliwia i Mikołaj to przyjaciele od zawsze. Znają się długo i zawsze mogą na siebie liczyć w każdej chwili. Teraz rozpoczynają naukę w nowej szkole, a co za tym idzie czekają ich nowe doświadczenia, przeżycia, poznają nowych znajomych- fajnych i tych nie koniecznie odpowiednich. W końcu liceum to też czas na miłości, przyjaźnie i konflikty w tym również z nauczycielami. Trio przyjaciół trzyma się trochę na uboczu w nowej klasie. Próbuje się do nich "doczepić" Majka-dziewczyna z mnóstwem problemów rodzinnych. W dodatku Lily przez jakiś czas będzie mieszkać sama ze względu na kilku miesięczny wyjazd jej matki do chorego męża. Zostanie pod opieką okropnych ciotek i całkiem fajnego wujka. Będzie to pewnego rodzaju test zaufania. Bo przecież w takiej sytuacji trzeba się odpowiednio zachowywać i podejmować rozsądne decyzje, aby nie stracić zaufania rodziców. Nie ulegać pokusie na kwaśne winogrona, bo przecież w tym wieku często zdarzają się marzenia o dorosłym życiu, nawet jeśli...

gosia123 | 2012-03-28
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Fajna powieść obyczajowa dla młodzieży :)

Magdalena | 2014-10-22
Przeczytana: 21 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatnio czytam dużo książek młodzieżowych na odmóżdżenie i muszę przyznać, że "Apetyt na kwaśne winogrona" była jedną z tych lepszych. Nieinfantylna, w moim odczuciu jakby prawdziwsza niż inne, z wątkiem rodziny "na czasie" i na dodatek poważnym problemem Majki, która po prostu chciała być lubiana. Chociaż... chyba rzadko kiedy spotyka się taką rozsądną szesnastolatkę (jak Lilka), którą można zostawić samą w domu na kilka miesięcy. Mimo wszystko. Miałam też wrażenie, że powieść jest niedokończona, urwana, bo kończy się jakby wpół słowa.

Isabel Czyta | 2014-12-16
Przeczytana: 06 września 2014

Książka opowiada o młodej dziewczynie, która musi poradzi sobie zupełnie sama przez rok, gdyż jej mama wyjeżdża za granicę. Często jest wystawiana na próbę przez los, ale udaje jej się wybrnąć z trudnych sytuacji.
Myślę, że jest to książka, z której moglibyśmy się sporo nauczyć :)

Kachusek | 2013-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2013

Książka niestety słaba, trochę nieskładna, kilka opowieści ze szkolnego życia, jakby niedokończonych.. jak dla nastolatek bez polotu, ale nie zrażam się do pisarstwa Pani Matuszkiewicz, może kiedyś trafię na jakieś lepsze jej książki..

atraM | 2010-09-17
Przeczytana: 17 września 2010

Coś fajnego i lekkiego do poczytania...