Rupieciarnia na końcu świata

Seria: Seria z kropką
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

Maryla musi się przenieść z Warszawy do rodzinnej miejscowości matki – Tomaszowa. Dziewczyna buntuje się przeciwko temu pomysłowi – nie chce opuszczać miasta, które lubi, szkoły i przyjaciół. Ale nie ma wyjścia. Nie wie jednak, że przeprowadzka to dopiero początek kłopotów. Marylę czeka spotkanie z babcią i prababcią, które wydają się jej nienawidzić, choć widzą ją po raz pierwszy, a także nowa szkoła i walka o wpływy z lokalną gwiazdą. Okazuje się, że jest także mroczna rodzinna tajemnica do odkrycia…

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Werka | 2019-07-02

Uwielbiam!
Ta tajemnicza atmosfera, dziwny grób, wiersze na ścianie tworzą wspaniałą fabułę. Trzyma w napiępiu, bohaterzy są realistyczni.

Sylwia Jędrzejewska | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Biorąc tą książkę myślałam sobie kolejna nuda powieść o miłości z happy endem po turbacjach. Ale zaczęłam czytać i aż dech zapierało, już nie pamiętam kiedy nie mogłam się oderwać od książki a każda kolejna strona przynosiła istne zaskoczenie. Super powieść bardzo interesująca, ciekawa, ukazująca do czego prowadzą tajemnice i urażona duma i przede wszystkim brak rozmowy. Myślś że byłby z tego niezły film.

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2018-04-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Zmęczyłam. Trochę mi to zajęło bo książka gruba. Znalazłam tu popłuczyny po Carrie, (motyw szalonego rodzica z manią religijną) po Danie Brownie czy kimś podobnym (risercz klasztornego życia polegał chyba na czytaniu książek w stylu Browna, opisujących, jak autor wyobraża sobie współczesne klasztory) wysyp samobójców i plagę zwrotów akcji, przez co fabuła przypomina wentylator. Znalazłam też jak zwykle świetne dialogi, pełnokrwistą bohaterkę pierwszoplanową, ciut bledsze ale całkiem do przyjęcia postacie drugiego planu i jak zwykle papierowy trzeci plan. Znalazłam kompletnie naiwnych dorosłych wierzących w rzeczy, w które normalny człowiek chyba nawet po pijaku by nie uwierzył. Oraz postacie, które ślepną i głuchną w chwilach, w których autorka chce, by na moment oślepły i ogłuchły, a potem zachowały się tak, jak się autorce podoba.
Miałam też wrażenie że autorka nie może się zdecydować czy ma być to książka przygodowa dla dzieci, powieść dla młodzieży czy może fantasy.
Niektóre...

Maria Maciejewska | 2017-09-29

Podoba mi się

Rege | 2017-05-21

Bardzo miła opowieść dla nastolatek

paulinkalinka | 2017-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2017

Większość książek dla młodych dziewczyn skupia się na chłopakach, chłopakach i jeszcze raz chłopakach. W przypadku "Rupieciarni na końcu świata" chłopcy plasują się na drugim planie. Chłopcy i młodzi mężcczyźni są niezbędni tylko po to, by zawiązać akcję; od nich wszystko się zaczyna, lecz na nich się nie kończy.
W "Rupieciarni" ważne są dziewczyny i kobiety, pełne pasji, miości i nienawiści; kobiety silne, niezależne i pełne sprzeczności. Z dwoma wyjątkami; jedna dziewczyna jest lekka, zwiewna i poetycka, druga taką chce być.
Nienawiść jest słowem-kluczem w tej powieści. Cztery pokolenia kobiet się nienawidzą i z trudem znoszą swoją obecność. Dlaczego? Tego musi się dowiedzieć Maryla. Aby tego dokonać musi zacząć oszukiwać, kłamać, wagarować, włamywać się do cudzych pokoi i kraść. Wszystko po to, by przezwyciężyć rodzinną "klątwę", zyskać babcię i prababcię oraz odzyskać mamę.
"Rupieciarnia..." jest długą powieścią, ponieważ przeszłość odkrywana jest powoli (lecz akcja nie jest...

ShirleyAYennyeM | 2017-01-12

wciągająca opowieść o Maryli i jej problemach. Książka jest napisana pięknie i bardzo łatwo można wczuć się w rolę bohaterki. Utwór odzwierciedla normalne życie, nie jaki wymysł. książka bardzo mi się podobała i gorąco polecam!:)

Agata M | 2016-12-09

Dosyć ciekawa pozycja. Napisana lekkim językiem i bardzo szybka do przeczytania. Jedynym minusem, który mógłbym razić jest dość uniwersalna fabuła- niektóre wątki były łatwe do odgadnięcia . Omijając pojedyncze usterki, warto się z nią zapoznać.

Kejmil | 2016-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Kiedy kilka lat temu czytając "Anię z Zielonego Wzgórza" przeżywałem męczarnie, po "Rupieciarni" spodziewałem się tego samego. Jednak teraz, kiedy lekturę uważam za zakończoną mogę powiedzieć, że bardzo miło się zaskoczyłem.

Historia opowiada o przeżyciach 16-letniej Maryli, związanymi z jej przeprowadzką do małej mieściny - Tomaszowa, w którym wychowała się jej matka. Przyjeżdżając do domu rodzinnego swojej matki, spotyka swoją babcię - Małgorzatę i prababcię - Marcelinę, które nie przepadają za sobą nawzajem, oraz za główną bohaterką. Podczas swojego pobytu poznaje wielu nowych przyjaciół, oraz wrogów. Próbuje także dowiedzieć się, dlaczego wszyscy w tym domu tak się nienawidzą. Okazuje się, że jej rodzina skrywa wiele tajemnic.

Akcja nawiązuje się powoli, jest wręcz po trochę rozgrzebywana, a potem wszystko pędzi na złamanie karku. Niemalże wszystko ma jakiś późniejszy wpływ na fabułę. Opisy są tu zrealizowane naprawdę świetnie i z łatwością wyobraziłem sobie miejsca, w...

kryloc | 2016-09-18
Przeczytana: 15 września 2016

Fajnie się zaczyna, dowcipny język, ale im dalej w las... tym bardziej przypomina brazylijską telenowelę. Inaczej - Moda na sukces dla polskich nastolatków. Raczej nie...