Tymczasem

Izabela Sowa Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
Znak Literanova
2016-09-28
2016-09-28

Okładka książki Kulminacje Paulina Holtz, Joanna Jodełka, Manula Kalicka, Marika Krajniewska, Agnieszka Niezgoda, Izabela Sowa, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Witkiewicz
Kulminacje Paulina Holtz, Joan...

Kto z nas nie zna jak długo potrafi trwać „tymczasem? W książce poznajemy Monique, której życie składa się ze złudzeń. Jednak udaje jej się pogrążyć ostatecznie i postanawia coś w swoim życiu zmienić po wydawać się można spontanicznym wyjeździe do Krakowa. Powieść czyta się szybko i dość refleksyjnie, a książka zyskuje i wyróżnia się w czasach erotycznych i miłosnych opowieści.

Książka słaba, poplątana. Główna bohaterka nie wzbudza sympatii, jest pesymistką, której życie przedstawia się jako pasmo nieszczęść. Dokładnie nie wiedziałam, co autorka chce przekazać w dialogach bohaterów, które są pełne niedomówień, ale nie tajemniczych i wciągających, tylko bardzo prostych. I jeszcze jedno: nuda! Akcja niemrawa, bez polotu.

No słaba.... Dawałam jej szansę i czekałam cierpliwie, aż się akcja rozwinie, aż dowiem się gdzie autorka zmierza i co chce nam przekazać. I niestety nie udało mi się tego dowiedzieć. Niby wujek, niby chłopak - obecny, były, może nawet przyszły - coś na temat zawodowego spełnienia, czy tez nie... Niestety to wszystko jakoś nie trzymało się kupy. Pani Sowie podziękujemy i jej książek już nie weźmiemy...

Książka opowiada o stylistce Monice Fortunie. Przez pewien czas mieszkała ze swoim wujem Augustem i pod jego namowa wyjechała na studia za granicę. Kobieta studiowała w Paryżu a po studiach wróciła do Polski i osiadła w Warszawie. Była stylistką bogatych kobiet. Niestety jej klientki odchodziły od niej do tego stopnia, że trudno było wiązać koniec z końcem. Monika przekonana o swoich zdolnościach i mrzonkach o wielkiej karierze nie potrafiła przyznać się przed najbliższą rodziną, że jest nie najlepiej u niej z pracą. Wraca do Krakowa i zatrzymuje się u znajomego z dawnych lat. Swój czas poświecą na odnalezienie wuja, z którym straciła kontakt.
Książka zawiera dużo przemyśleń autorki i w pewnym sensie idealizowanie Augusta co w rzeczywistości z opisów i wyłania się wuj dziwak i myślący, że jest kimś lepszym od innych ludzi.

"Tymczasem" to historia Monique, która pozornie nie ma powodów do narzekania (pracuje jako osobista stylistka),ale tak naprawdę jej życie składa się ze złudzeń. Doskonale wszyscy to znamy - z zewnątrz czyjaś egzystencja jawi się niczym bajka, ale gdy tylko przyjrzymy się jej bliżej, okazuje się, że to tylko gra pozorów. Sam początek opowiadanej przez Izę Sowę historii jest lekko naciągany (bohaterce odłączają prąd, postanawia więc spontanicznie wybrać się do Krakowa),ale można na to przymknąć oko, bo cała reszta fabuły jest świetna, dobrze opisana i zatrważająco znajoma. Bo kto z nas nie ma swojego "tymczasu", który zmienia się w sytuację trwającą latami? Kto z nas nie przekonał się, jak długo trwa czasami "tymczasem"?

Jest w tej książce wiele niepokoju i beznadziei, braku perspektyw i poczucia straconych szans. Narracja Izy Sowy jest zawsze neurotyczna, taka, że podczas czytania wyczuwa się lekkie nerwowe napięcie. Jednak w "Tymczasem" (co mnie zaskoczyło!) jest też odrobina optymizmu, a bohaterka nie pogrąża się w bagienku, tylko postanawia coś w swoim życiu zmienić.

Wiele się w tej powieści dzieje, czyta się szybko i refleksyjnie, bo nie sposób nie odnieść całej tej historii do własnych doświadczeń, przemyśleń i realiów współczesnego świata. W dobie łudząco do siebie podobnych, napisanych bez polotu powieści o miłosnych i erotycznych podbojach, ta książka naprawdę się wyróżnia. Polecam!

Książka Pani Izabeli Sowy to dla mnie duże odkrycie. Nie zetknęłam się dotąd z jej twórczością, ale postaram się nadrobić braki. Wspaniała kobieca pozycja, jakże wyróżniająca się na tle tych wszystkich przesłodzonych romansideł, w których życie układa się bajkowo. Pani Sowa udowadnia, że można napisać świetną powieść o współczesnym, brutalnym życiu w naszej kochanej Polsce bez angażowania repertuaru przekleństw i drapieżnego seksu. Tytułowe „tymczasem” to określenie szybkiej egzystencji, w której nic nie ma stałego, nawet jeśli próbujemy tak to sobie wytłumaczyć. Praca, którą szybko można stracić, zlecenia, które przestają przychodzić, miłość, która szybko się wypala, mieszkania, które trzeba spłacać, a przecież może się okazać, że nie dane będzie się nam tam zestarzeć. Tytułowa bohaterka- czterdziestoletnia stylistka Monique mieszkająca w stolicy – już była niemal na szczycie. Wykształcona w Paryżu znawczyni mody niby ma wszystko: praca w telewizji, intratne zlecenia od nowobogackich dam, stała rubryka w czasopiśmie, narzeczony gwiazdor tv. A jednak czuje, że znajduje się na równi pochyłej. Jej klientki odchodzą, grono znajomych radykalnie się kurczy proporcjonalnie do ubytków w stanie konta, a narzeczony staje się coraz bardziej obcy. Satysfakcja z życia jest coraz mniejsza, zwłaszcza jeśli ma się na głowie kredyt we frankach i kiepskie perspektywy, a w pogoni za sukcesem i kasą gubi się to co ważne, chociaż niematerialne. Kiedy przybywa do Krakowa (by przetrwać u znajomego, kiedy odłączają jej prąd z powodu niezapłaconego rachunku) wracają wspomnienia. Po maturze, w pierwszej połowie lat 90-tych, mieszkała tam u wujka Augusta, który załatwił jej szkołę w Paryżu, a wspaniale obnażał absurdy polskiej transformacji i bezmyślnego naśladownictwa Zachodu. Monique wyrzuca sobie, że straciła kontakt z wujem i nie zdążyła zobaczyć go przed jego nagłą śmiercią. Autorka wplata w narrację świetne retrospekcje z obrazkami ulic i lokali Krakowa, które czytałam z wielkim sentymentem, bo sama studiowałam wtedy na UJ.
Pani Sowa znakomicie odmalowuje polskie cwaniactwo, hipokryzję i niemoc polskiego prawa w obliczu afer chociażby dotyczących reprywatyzacji kamienic (tu na przykładzie Krakowa). Żaden problem zwinąć samotnemu emerytowi ukochanego kota, doprowadzić go w ten sposób do zawału i szybkiej śmierci, a potem przejąć cale mieszkanie z wyposażeniem. Taki los właśnie spotkał wujka Aleksego. I tak bezkarne cwaniactwo rośnie w siłę, a uczciwi płacą z odsetkami kredyty.
Ale urzekła mnie ta książka nie tylko celnością obserwacji współczesnej Polski, bo także świetnym językiem, płynną narracją, która nie pozwala na nudę i doskonale nakreślonymi postaciami. To cenna pozycja, która skłania do refleksji nad sensem szybkiego życia, nad celowością walki o sławę, nad życiowym „tymczasem”. Warto! Polecam gorąco.

Współczesna lektura, o współczesnych problemach. Bohaterka to 40 latka na życiowym zakręcie- bo niby dużo ma ale też pozbawiona jest perspektyw i utknęła w martwym punkcie. Miała już więcej i w jej wieku powinna już osiągnąć więcej. 11 dni spędzonych w Krakowie z jej młodości pozwala jej trochę inaczej spojrzeć na to co ma i czego chce. całość przeplatana jest wspomnieniami o wujku, który znacząco wpłynął na jej życie. Ciekawa lekka, ale kobieca raczej lektura.

Nie zmęczylam jej. Tragiczne dialogi. Próbowałam dobrnąć do połowy, ale się nie dało.

2037

Jednak nie wszystkie książki pani Izabeli do mnie przemawiają. Ta jedna z nielicznych- nie.

Bez polotu, bez treści, po prostu nuuudna. Dotrwałam do połowy...

Bez polotu, bez treści, po prostu nuuudna. Dotrwałam do połowy...

• 2017
  • W bibliotece