Against Interpretation and Other Essays
978-83-62376-14-8
esej
TrollBobic

Po raz pierwszy po polsku zbiór głośnych esejów amerykańskiej intelektualistki. Opublikowany w 1966 roku, szybko stał się pozycją klasyczną i wywarł wielki wpływ na myślenie o współczesnej sztuce i kulturze. Sontag w oryginalny, a niekiedy i prowokacyjny jak na tamte czasy sposób pisze m.in. o twórczości Sartre’a, Ionesco i Lévi-Strausse’a, analizuje filmy Godarda i Bressona, podejmuje temat wyobrażenia katastrofy w filmach science fiction czy też zagadnienia współczesnej myśli religijnej. W tomie znalazły się najbardziej znane teksty Sontag – esej tytułowy oraz Zapiski o kampie, dowodzące jej niezwykłej wrażliwości na nowe zjawiska w kulturze.

Jak zaznacza we wstępie sama autorka, wartością tych tekstów jest nie tyle krytyka poszczególnych dzieł, co istotność poruszanych problemów. Sontag pisze przenikliwie i z żarem, dając dowód na to, że – cytując zakończenie tytułowego eseju – „nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki”.

źródło opisu: http://www.karakter.pl

źródło okładki: http://www.karakter.pl

książek: 1971
kryptonite | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

Nie ma to jak czytać książkę i mieć wrażenie, że tak naprawdę, mimo jakiegoś oczytania, jest się głupim.
Myślałam, że esej Susan na temat stylu nigdy się nie skończy, ale warto pomęczyć się z tym kawałkiem, aby zapoznać się z interesującymi tekstami o kulturze ogólnie. Dla mnie mistrzostwem świata jest 'Przeciw interpretacji' - genialny esej, który długo tkwił w mojej głowie i sprawił, że zastanawiałam się nad sensem analizy niektórych dzieł.
Susan Sontag pisała z niesamowitą lekkością pióra i ogromną znajomością tematu, aż sama zazdroszczę jej takiego oczytania, wiedzy oraz umiejętnością pisania. Aż dziwne, że prywatnie ta autorka była strasznie zakompleksioną kobietą...

loobeensky | 2012-07-11

Widzieć, słyszeć, odczuwać

„Nie potrzebujemy hermeneutyki, a erotyki sztuki” – podsumowuje Piękna Susan w tekście "Przeciw interpretacji", otwierającym jej klasyczny już zbiór esejów o literaturze, teatrze i zjawiskach kultury. Reszta tomu zachowuje podobny ton nie znoszącej sprzeciwu stanowczości; sprawi on, w zależności od poglądów czytelnika, że wnioski autorki będą wyglądać albo na czyste i błyskotliwe, albo apodyktyczne i bzdurne. Ścieżka, którą podążają myśli Sontag, świeżość jej obserwacji (mimo upływu lat) oraz autentyczne zamiłowanie do tego, o czym pisze, mają jednak szansę, na co liczę, zainteresować nawet tych, którzy z autorką się nie zgadzają, lub są nudnymi ludźmi i z jakichś względów preferują raczej hermeneutykę.

Nie biorąc pod uwagę porozrzucanych po starych numerach "Literatury na Świecie" dwu, czy trzech pism, "Against interpretation and other essays" po polsku i w całości mamy okazję trzymać w dłoni po raz pierwszy. Po 46 latach oczekiwania! Czułam się...

Warto sięgnąć przede wszystkim dla tytułowego, sztandarowego eseju Sontag "Przeciw interpretacji", który namieszał mi porządnie w głowie, w zakresie w jakim odwołuje się do złego nawyku oddzielania formy od treści. Na szczęście uwolniłam się od tego zamętu i teraz z lubością, bez cienia żenady, oddzielam sobie formę od treści z jednoczesnym jednak, głębokim przekonaniem, że kiedyś będę musiała do tego eseju wrócić, bo chyba czegoś tu nie rozumiem.

W tomie znajduje się też esej o kampie, a właściwie zbiór tez, który spopularyzował Sontag, i który, pomimo że pisany w latach 60-tych ubiegłego wieku, nadal zachowuje świeżość i polot, jest często cytowany w publicystyce, warto więc go znać.

Naprawdę świetny jest esej o filmach sci-fi z lat 50-tych i 60-tych (napisany w latach 60-tych, kiedy nikomu się nawet nie śniły poczciwe, oldskulowe "Gwiezdne wojny", o efektach CGI nie wspominając) oraz esej o rodzącej się wówczas sztuce happeningu. Napisane z polotem, dystansem, humorem i...

Artur Kiela | 2012-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Niezła przejażdżka po kilkunastu szalenie ciekawych dziełach literatury i filmu. Najciekawsze rzeczy, to te o francuzach (tekst o Leirisie jaki świetny - zwarty, błyskotliwy, bez dłużyzn). W przeciwieństwie do tego, co zaprezentowała w "O fotografii" i "Widoku cudzego cierpienia" Sontag pisze tu tak sprawnie, że trudno uwierzyć, że jest kobietą.

mocno przeintelektualizowane. żartuję. chociaż właściwie to nie.

Aleksandra | 2017-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2017