Symulakry i symulacja

Simulacres et simulation
83-88807-79-4
filozofia i etyka
Robert

Najsłynniejsza książka J. Baudrillarda, wydana po raz pierwszy w 1981 roku i przetłumaczona na kilkanaście języków. Autor rozpoczyna w niej wywód od przywołania opowieści Borgesa, w której kartografowie Cesarstwa przygotowują mapę tak dokładną, że pokrywa szczelnie całe terytorium, a potem rozpada się wraz z Cesarstwem. Baudrillard uważa jednak, że sprawy zaszły znacznie dalej niż w tej opowieści - "rzeczywistość nie istnieje", nie ma już mapy i terytorium, znikła też sama różnica między tym, co rzeczywiste i tym, co wyobrażone: istnieją jedynie hiperrzeczywiste znaki podające się za rzeczywistość. Autor zapoznaje nas z różnymi aspektami destrukcyjnego procesu zamiany rzeczywistości w pustynię hiperrzeczywistości w błyskotliwych analizach dzieł literackich. i filmowych., a także wydarzeń historycznych i wybranych aspektach życia społecznego.

Robert | 2010-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Prawie każdy, kto obejrzał film braci Wachowskich "Matrix" i nie przetrawił go jak każdą inną hollywoodzką produkcję zaczął szperać w poszukiwaniu dodatkowych informacji pokazujących w szerszym świetle zagadnienia i tematykę poruszane w filmie. Film jest wielowarstwowy i w zależności od tego czy wybierze się najpierw wątek mesjanistyczny, topos życia-snu czy też koncepcję wirtualnej rzeczywistości całkowicie zastępującej tę "rzeczywistą rzeczywistość", prędzej lub później uda się dotrzeć do książki, która nie bez przyczyny pojawia się w samym filmie, do "Symulakr i symulacji".

Dlaczego podchodzę do książki od strony tegoż filmu? Bo rzadko zdarza się, żeby zwykły człowiek (niebędący filozofem, socjologiem itp.) dotarł do tej pozycji w inny, niezależny sposób.

Jak głęboka jest królicza nora??

Zdziwią się właśnie ci, którzy sięgną po książkę, jako kolejne przedłużenie wątków zawartych w filmie. Książek wydanych na fali popularności filmu, i niejako dopowiadających i...

warszafka | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Nie jesteśmy bardziej rzeczywiści, niż gwiazdy, które choć je widzimy nie istnieją od tysięcy lat.

IAM | 2015-11-12

zdecydowanie przerasta mnie kmina zawarta w książce, jej styl, język i wymagana wiedza tła. ale doceniam to do czego nie dorastam.

Tomasz Andrzejewski | 2015-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Strona bez słowa "implozja" to strona stracona :D

leszek9 | 2018-06-17

Nie zrozumiałem nawet jednego zdania z tej książki, bo jestem głupi. Jest też druga możliwość - inteligentne bzdury.

panikot | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od dziś Baudrilliaryzm rezerwuje sobie na religię życiową. Koncepcja rzeczywistości (a raczej jej braku) jest przerażająco akuratna i słuszna; hipermarket i hipertowar to coś, w czym wszyscy codziennie bez opamiętania się taplamy; a reklama absolutnie zawładnęła naszym życiem.
Symulakry i symulacja istnieją - tutaj i teraz.

Książka nie potrzebuje polecenia, jeżeli szukasz Odpowiedzi, prędzej czy później do Ciebie/w Ciebie trafi.

Ciesze się, że mam własny egzemplarz - Bibliotekarce nie muszę tłumaczyć się ze zniszczeń (liczne podkreślenia, zakreślenia, wykrzykniki i didaskalia); sobie mogę często przypominać, odgrzewać i wskrzeszać.

Malwina | 2011-05-11
Na półkach: Przeczytane, Tv, media
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem, co ten człowiek brał, ale było warto. Jego spojrzenie na rzeczywistość bardzo do mnie przemawia. Tyle tylko, że dałam radę przebrnąć przez połowę książki, a potem było już ciężko. Coraz więcej teoretyzowania, a coraz mniej przykładów. Trudny język. Nuda. Ale ogólnie warto się z tą pozycją zapoznać.

Gra_ce | 2012-04-26
Przeczytana: 2010 rok

O znakach oderwanych od znaczenia. Na czasie bardziej niż kiedykolwiek. Coraz bardziej na czasie.

książek: 1975
Justyna | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Te fragmenty, które są jeszcze jako tako zrozumiałe, brzmią jak fatalne teorie spiskowe...

ekneou | 2012-11-19
Przeczytana: 15 listopada 2012

Każdy zapewne inaczej odbierze sens zawarty w dziele Baudrillarda. Osobiście przyznam, że odnalazłem w tej książce pewien przepis na sukces w życiu. W końcu, o ile ktoś nie odczyta zbyt dosłownie treści i nie zacznie sobie wyobrażać, że zacznie wyginać łyżki poprzez spojrzenie, symulując możemy sobie stworzyć taką rzeczywistość jaką pragniemy. Bo przecież kto będzie wstanie co jest prawdą, gdzie leży granica rzeczywistości i iluzji (o ile już się nie zatarła). Pomijając dość trudny język w jakim "Symulakry..." zostały napisane to ją polecam.