Symulakry i symulacja

Simulacres et simulation
83-88807-79-4
filozofia i etyka
Robert

Najsłynniejsza książka J. Baudrillarda, wydana po raz pierwszy w 1981 roku i przetłumaczona na kilkanaście języków. Autor rozpoczyna w niej wywód od przywołania opowieści Borgesa, w której kartografowie Cesarstwa przygotowują mapę tak dokładną, że pokrywa szczelnie całe terytorium, a potem rozpada się wraz z Cesarstwem. Baudrillard uważa jednak, że sprawy zaszły znacznie dalej niż w tej opowieści - "rzeczywistość nie istnieje", nie ma już mapy i terytorium, znikła też sama różnica między tym, co rzeczywiste i tym, co wyobrażone: istnieją jedynie hiperrzeczywiste znaki podające się za rzeczywistość. Autor zapoznaje nas z różnymi aspektami destrukcyjnego procesu zamiany rzeczywistości w pustynię hiperrzeczywistości w błyskotliwych analizach dzieł literackich. i filmowych., a także wydarzeń historycznych i wybranych aspektach życia społecznego.

Robert | 2010-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2010

Prawie każdy, kto obejrzał film braci Wachowskich "Matrix" i nie przetrawił go jak każdą inną hollywoodzką produkcję zaczął szperać w poszukiwaniu dodatkowych informacji pokazujących w szerszym świetle zagadnienia i tematykę poruszane w filmie. Film jest wielowarstwowy i w zależności od tego czy wybierze się najpierw wątek mesjanistyczny, topos życia-snu czy też koncepcję wirtualnej rzeczywistości całkowicie zastępującej tę "rzeczywistą rzeczywistość", prędzej lub później uda się dotrzeć do książki, która nie bez przyczyny pojawia się w samym filmie, do "Symulakr i symulacji".

Dlaczego podchodzę do książki od strony tegoż filmu? Bo rzadko zdarza się, żeby zwykły człowiek (niebędący filozofem, socjologiem itp.) dotarł do tej pozycji w inny, niezależny sposób.

Jak głęboka jest królicza nora??

Zdziwią się właśnie ci, którzy sięgną po książkę, jako kolejne przedłużenie wątków zawartych w filmie. Książek wydanych na fali popularności filmu, i niejako dopowiadających i...

dziś_jutro_czytam | 2014-08-08
Przeczytana: sierpień 2014

Nie jesteśmy bardziej rzeczywiści, niż gwiazdy, które choć je widzimy nie istnieją od tysięcy lat.

panikot | 2013-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od dziś Baudrilliaryzm rezerwuje sobie na religię życiową. Koncepcja rzeczywistości (a raczej jej braku) jest przerażająco akuratna i słuszna; hipermarket i hipertowar to coś, w czym wszyscy codziennie bez opamiętania się taplamy; a reklama absolutnie zawładnęła naszym życiem.
Symulakry i symulacja istnieją - tutaj i teraz.

Książka nie potrzebuje polecenia, jeżeli szukasz Odpowiedzi, prędzej czy później do Ciebie/w Ciebie trafi.

Ciesze się, że mam własny egzemplarz - Bibliotekarce nie muszę tłumaczyć się ze zniszczeń (liczne podkreślenia, zakreślenia, wykrzykniki i didaskalia); sobie mogę często przypominać, odgrzewać i wskrzeszać.

IAM | 2015-11-12

zdecydowanie przerasta mnie kmina zawarta w książce, jej styl, język i wymagana wiedza tła. ale doceniam to do czego nie dorastam.

Ensui-Szyszka | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Te fragmenty, które są jeszcze jako tako zrozumiałe, brzmią jak fatalne teorie spiskowe...

Tomasz Andrzejewski | 2015-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Strona bez słowa "implozja" to strona stracona :D

Sebe | 2016-04-27
Przeczytana: 05 lutego 2016

Baudrillardowskie wypociny najlepiej opisują Steven Best i Douglas Kellner przy okazji krytyki Rorty'ego: "Rorty is only one step away from Baudrillard, the self-proclaimed "intellectual terrorist" who prefers simply to blow up ideas with unsubstantiated claims and outrageous exaggerations rather than attending to matters of evaluating truth or falsehood, or patient empirical demonstration of his claims (see Kellner 1989)".

Malwina | 2011-05-11
Na półkach: Przeczytane, Tv, media
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem, co ten człowiek brał, ale było warto. Jego spojrzenie na rzeczywistość bardzo do mnie przemawia. Tyle tylko, że dałam radę przebrnąć przez połowę książki, a potem było już ciężko. Coraz więcej teoretyzowania, a coraz mniej przykładów. Trudny język. Nuda. Ale ogólnie warto się z tą pozycją zapoznać.

Gra_ce | 2012-04-26
Przeczytana: 2010 rok

O znakach oderwanych od znaczenia. Na czasie bardziej niż kiedykolwiek. Coraz bardziej na czasie.

ekneou | 2012-11-19
Przeczytana: 15 listopada 2012

Każdy zapewne inaczej odbierze sens zawarty w dziele Baudrillarda. Osobiście przyznam, że odnalazłem w tej książce pewien przepis na sukces w życiu. W końcu, o ile ktoś nie odczyta zbyt dosłownie treści i nie zacznie sobie wyobrażać, że zacznie wyginać łyżki poprzez spojrzenie, symulując możemy sobie stworzyć taką rzeczywistość jaką pragniemy. Bo przecież kto będzie wstanie co jest prawdą, gdzie leży granica rzeczywistości i iluzji (o ile już się nie zatarła). Pomijając dość trudny język w jakim "Symulakry..." zostały napisane to ją polecam.