Ostatnie dni Sodomy

RW2010
2012-01-01
2012-01-01
978-83-63111-70-0
rodan ostatnie dni sodomy powieść III rzesza niemcy brodowsky

Na półkach: , , , , , , ,

Doczytałem do 50 strony i przerwałem. Nie rozumiem potrzeby zamieszczania perwersyjnych opisów prawie na co drugiej stronie. Miałem wrażenie, że w tamtej rzeczywistości każdy kontakt mężczyzny i kobiety kończył się w łóżku. Ten styl pisarski mi nie odpowiada. Dla mnie dobra książka, tak jak dobry film, nie musi zawierać scen erotycznych.

Gdyby cała ta książka była taka, jak jej ostatnia część, czytałabym pewnie z zapartym tchem. Niestety, potencjał został zmarnowany. Nie podobał mi się styl, a nadmiar scen seksualnych odrzucał.
Luźna chronologia nie przysłużyła się opowieści. Rozumiem, że potrzebne było pokazanie, w jaki sposób rozpętało się piekło, rozumiem potrzebę opowieści z czasów trwania wojny, ale byłabym bardziej usatysfakcjonowana, gdyby większa część książki poświęcona była upadkowi. A tak, jak jest, to nie. Zdecydowanie nie polecam.

Książka nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Takie bez jakiejś wspólnej całości opowiastki o osobach z najwyższych kręgów władzy nazistowskiej okraszone scenkami łózkowymi, też powiedzmy nie najwyższych lotów. Zwłaszcza pod koniec to właśnie powtórka filmu o ostatnich chwilach Hitlera i jego najbliższego otoczenia w bunkrze pod kancelarią Rzeszy. Co prawda jako taką nicią przeplatającą się przez całą książkę jest marnotrawny pisarz powracający na łono ojczyzny i jego przemiany pod wpływem pochwał i nadskakiwania mu przez władze. Jednak ta historia nie jest centrum na której byłaby osnuta fabuła książki a raczej jakimś tłem będącym swoistą linią czasu po której przepływa historia. Na pewno nie jest to dokument ani literatura faktu. Akcja trochę przyspiesza pod sam koniec, ale nie ratuje to całości książki. Jak na rozrywkę to gdyby wyciąć teksty erotyczne też za kiepska. Chyba nie odważę się jej klasyfikować. Generalnie nie polecam.

Mimo że książka jest fikcją literacką, z ciekawością czyta się o elicie niemieckiej podczas budowania kultu Hitlera, jego trwania i ostatecznie upadku. Jak się okazuje, nie wszyscy Niemcy w SS byli gotowi na bohaterską śmierć za swojego wodza, a znaczna ich część znajdowała się pod wpływem swoich kochanek. To nie jest jedynie historia pisarza-emigranta Oskara, co jakiś czas przenosimy się do kręgu najwyższych stanowisk partyjnych, do Kwatery Głównej Fuhrera, nie brak także wątku sowieckiego jeńca czy problematyki żydowskich artystów. A wszystko widziane oczami ludzi przesiąkniętych do cna ideologią nazistowską.

• Pożyczone
  • E - Virtualo