Pluton

Wydawnictwo: Pegasus
Platoon
powieść wojenna
akane171

Powieść powstała w oparciu o scenariusz słynnego filmu Olivera Stone'a pt. "Pluton" o piekle wojny w Wietnamie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Volo | 2019-10-16
Przeczytana: 1992 rok

Przeczytałem tę książkę jako dzieciak po obejrzeniu 'Plutonu' Olivera Stone. Jest świetna, ale nie dawajcie jej swoim dzieciom do czytania :)

lam4 | 2015-06-17

Oczywiście lepsza od filmu.

Winters | 2015-06-15

Pluton nie każdemu się spodoba. To książka dziwna, tak samo jak dziwna jest wojna. Prosta, a zarazem bardzo surowa i brutalna. Głównym bohaterem jest żołnierz, szeregowiec Chris Taylor, który zgłosił się do wojska na ochotnika i wyruszył na wojnę napakowany ideałami w poszukiwaniu bohaterskich czynów i odpowiedzi na dręczące go pytania. Jednak już od samego początku, od momentu, kiedy po raz pierwszy znalazł się w Wietnamie, spotykają go same rozczarowania. Wojsko nie ma pachnących mundurów, morale jest niskie. Żołnierze, zamiast walczyć ze wspólnym wrogiem, kłócą się przede wszystkim między sobą, a każdy kombinuje, jakby tu uciec na tyły, żeby przeżyć. Natomiast dowództwo podejmuje decyzje, które wydają się nie mieć sensu. Chris, jako zawodowy żółtodziób próbuje się w tym wszystkim odnaleźć, a przede wszystkim zrozumieć.

Na swojej drodze spotyka paletę bardzo różnych ludzi, którzy odskoczni od wojny szukają w narkotykach. Młodych ludzi, którzy nie powinni umierać
w dżungli,...

Hans_Jarecki | 2015-05-23

"jak suka mająca cieczkę" ;-)

Aga B | 2014-02-04

Przeczytałam, ale...