Pluton

Wydawnictwo: Pegasus
Platoon
powieść wojenna
akane171

Powieść powstała w oparciu o scenariusz słynnego filmu Olivera Stone'a pt. "Pluton" o piekle wojny w Wietnamie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Winters | 2015-06-15

Pluton nie każdemu się spodoba. To książka dziwna, tak samo jak dziwna jest wojna. Prosta, a zarazem bardzo surowa i brutalna. Głównym bohaterem jest żołnierz, szeregowiec Chris Taylor, który zgłosił się do wojska na ochotnika i wyruszył na wojnę napakowany ideałami w poszukiwaniu bohaterskich czynów i odpowiedzi na dręczące go pytania. Jednak już od samego początku, od momentu, kiedy po raz pierwszy znalazł się w Wietnamie, spotykają go same rozczarowania. Wojsko nie ma pachnących mundurów, morale jest niskie. Żołnierze, zamiast walczyć ze wspólnym wrogiem, kłócą się przede wszystkim między sobą, a każdy kombinuje, jakby tu uciec na tyły, żeby przeżyć. Natomiast dowództwo podejmuje decyzje, które wydają się nie mieć sensu. Chris, jako zawodowy żółtodziób próbuje się w tym wszystkim odnaleźć, a przede wszystkim zrozumieć.

Na swojej drodze spotyka paletę bardzo różnych ludzi, którzy odskoczni od wojny szukają w narkotykach. Młodych ludzi, którzy nie powinni umierać
w dżungli,...

lam4 | 2015-06-17

Oczywiście lepsza od filmu.

Babinicz | 2015-05-23

Książka nie prześcignie oczywiście ekranizacji Stona. Obsypany oskarami film miał przede wszystkim wspaniałą obsadę. Tym samym czytając książkę mamy już twarze: głównego bohatera (młody Sheen), i sierżantów Barnsa(Berenger) i Eliasa(Dafoe). Jest to historia szeregowca-studenta, który idzie na wojnę ze względów ideowych. Pragnie walczyć za ojczyznę. Spotyka go ogromny zawód, gdyż armia Amerykańska wcale nie jest taka krystaliczna. Akcja skupia się na plutonie, w którym prym wiedzie dwóch sierżantów. Pierwszy Barns jest okrutny, zabija z premedytacją i zimną krwią. W wolnych chwilach razem ze swoimi poplecznikami upijają się whiskey, grają w karty, musztrując całą resztę. Opozycyjnym obozem jest kompania sierżanta Eliasa. Książka znakomicie wnika w jego postać. Przywraca retrospekcje z cywila, m.in. uwiedzenie na plaży matki z dzieckiem - to jego styl. W rozmowie ze studencikiem mówi o sobie - czasem potrafię nawijać jak jakiś pieprzony Indianin. Zwolennicy legalizacji w Polsce...

Aga B | 2014-02-04

Przeczytałam, ale...