Historia głupoty w Polsce: tom I i II

Okładka książki Historia głupoty w Polsce: tom I i II Andrzej Rodan
Okładka książki Historia głupoty w Polsce: tom I i II
Andrzej Rodan Wydawnictwo: Aris Seria: Zeszyty filozoficzno-historyczne publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Zeszyty filozoficzno-historyczne
Aris
2017-01-30
2017-01-30
publicystyka głupota Polska politya religia

Książka beznadziejna.

Błędy:
s. 17 - "Chrześcijaństwo wymyśliło coś tak strasznego jak antysemityzm, wojny religijne, palenie ludzi na stosie, i moim zdaniem jest to religia krwiożercza i powinna być zdelegalizowana, podobnie jak faszyzm i komunizm."

Otóż:
- Żydzi byli prześladowani jeszcze zanim powstało chrześcijaństwo, vide niewola egipska i niewola babilońska, samo pojęcie antysemityzmu zostało ukute przez Wilhelma Marra ateistę i anarchistę, działacza komunistycznego, którego zwolniono z pracy w firmie należącej do Żydów,
- w państwach chrześcijańskich koncepcja wojny sprawiedliwej i wojen religijnych zaczęła się wykształcać w XI w., muzułmańska walka z niewiernymi, czyli dżihad pojawia się już w Koranie, czyli w VII w.,
- śmierć poprzez spalenie na stosie występuje już w Kodeksie Hammurabiego w XVIII w. przed Chrystusem (3800 lat temu),
- zdelegalizować faszyzm i komunizm - a co z nazizmem?, w końcu w Niemczech rządziła Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, a nie Faschistische Deutsche Arbeiterpartei,

s. 26 - Erazm z Rotterdamu nie był synem księdza. Ojciec Erazma został księdzem dopiero po jego urodzinach. Poza tym, wtedy to nie było nic nadzwyczajnego, gdyż celibat w KK wprowadzono oficjalnie w 1563, czyli po śmierci Erazma, także fakt ten nie dodaje żadnej pikanterii.

s. 29 - "mroki średniowiecza" - w średniowieczu powstały pierwsze uniwersytety, kapłani katoliccy uczyli chrystianizowane ludy np. zarządzania, uprawy roli (dzisiaj koncerny nie dzielą się wiedzą, ale wszystko patentują),KK zwalczał dzieciobójstwo i handel ludźmi (rozpowszechniony w pogańskiej Polsce),druk i Amerykę też odkryto w średniowieczu :)
Średniowiecze krytykują często ci, którym się nie podoba Kościół, z którym średniowiecze utożsamiają, ale w zamian nie wymyślili nic lepszego (np. marksiści).

Z czym ma problem autor, że posłowie PiS chcą się pomodlić o deszcz? Czy wyśmiałby kult świętych krów w Indiach albo kosmetyki halal? Niektórzy politycy nie wierzą w Boga, ale wierzą w system emerytalny - to jest chyba większy problem dla Polski, niż chodzenie posłów na msze.

s. 35 - Henryk Goryszewski mówi, że ważne, by Polska była katolicka, bez względu na to, czy będzie biedna, czy bogata. Autor dodaje, że Goryszewski jest doktorem prawa, profesorem uczelnianym i rektorem na uczelni. Co w tym złego? Podam własny przykład: polska prawniczka i nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego Monika Płatek stwierdziła, że w związkach jednopłciowych rodzi się tyle samo dzieci, a często więcej, niż w związkach różnopłciowych. Czy Rodan skrytykuje panią Płatek?

s. 38 - Rodan uznaje, że to źle, iż J. Kaczyński chce, by Konstytucja RP zaczynała się od wezwania "W imię Boga Wszechmogącego". Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela w rewolucyjnej Francji została ogłoszona "pod auspicjami Istoty Najwyższej" - czy pan Rodan zrezygnuje w takim razie z prawa do własności, równości, wolności słowa?

s. 46 - Rodan pisze, że wygrał z pallotynami proces o zniesławienie - jestem pewien, że media trąbiłyby na lewo i prawo o takim procesie, ale w sieci nie ma ani słowa na ten temat - może ktoś zalinkuje, gdyby znalazł?

Wg portalu himavanti, Rodan wygrał też proces z portalem BiblioNETka. Podają nawet sygnaturę sprawy, ale nie da się znaleźć orzeczenia w żadnej bazie.

s. 54 - autor czepia się, że w katolickiej szkole ksiądz pedofil molestował uczennicę - otóż w szkołach niekatolickich też dochodzi do takich sytuacji, zgodnie z logiką Rodana nie powinno się posyłać dzieci do żadnych szkół (nie jest to w sumie zły pomysł, edukacja domowa też się sprawdza). Idąc dalej, dzieci w ogóle nie powinno wypuszczać się z domu, bo pedofile chodzą również po ulicach, parkach i placach zabaw.

s. 111 "[poseł Pawłowicz] ponownie zaatakowała gender i Światową Organizację Zdrowia, która według niej słynie z propagowania "ideologii lewackich". Dlaczego? Bo, jak sądzi, WHO chce, aby "maleńkie dzieci od razu rozbudzać seksualnie"
Otóż WHO chce rozbudzać dzieci seksualnie:
A edukacja seksualna prowadzi do wzrostu stosunków seksualnych u nieletnich i niechcianych ciąż.

A jak się nazywa satysfakcja z kontaktu seksualnego z dzieckiem? Pedofilia. Poseł Pawłowicz, choć nie zna savoir-vivre'u (jedzenie sałatki w Sali Plenarnej),ma rację - WHO stwarza warunki dla rozwoju pedofilii w przedszkolach i szkołach (no ale Rodan jest zbyt skupiony na księżach, żeby to zauważyć).

Nie bronię księży pedofili, a nawet popieram ich ściganie i surowe karanie. Problem Rodana polega na tym, że krytykuje tylko KSIĘŻY-pedofili, natomiast nie czepia się pozostałych. Skoro to jest "Historia głupoty w POLSCE", a nie w "pisowskim ciemnogrodzie", to wypada skrytykować wszystkich, a nie wybrane grupy.

Przytoczę fragment artykułu z portalu natemat.pl (należy do Tomasza Lisa, którego nie można oskarżyć o najmniejszą sympatię do PiS):

"Najciekawsze dane dotyczą jednak tego, kim są skazani pedofile. Aż 900 osób z 1468 osadzonych nie ma żadnego wyuczonego zawodu. Prawie 70 z nich było murarzami, 40 pracowało dorywczo, 30 wykonywało zawód ślusarza, 30 to rolnicy, a 25 mechanicy samochodowi. Jedynie "pojedyncze osoby" wykonywały zawody takie jak inżynier, lekarz, nauczyciel, pedagog, wychowawca czy duchowny kościoła katolickiego."

Autor tekstu realizował się w PRL-u (dyrektor Estrady Łódzkiej w 1975–1981, prezes Stowarzyszenia Muzyki Estradowej w 1968–1980),dostał kilka orderów w 1971, 1974, 1975, 1988. Rozwiódł się z żoną, która jest działaczką Rodziny Radia Maryja i zwolenniczką o. Rydzyka (wg opisu filmu "Mama, tata, Bóg i Szatan" na portalu filmweb.pl). Czy ma to wpływ na jego poglądy?

Mimo kilku celnych (ale od dawna nieoryginalnych) uwag, brak w tej książce obiektywizmu, za to dużo manipulacji i zwykłej nienawiści (zgodnie z definicją Doroszewskiego).
Wg Rodana istnieje kilka form głupoty:
- koniunkturalna - służy do przekazywania treści np. politycznych;
- teoretyczna - przekonanie, że się wie, choć się nie wie,
- praktyczna - nieumiejętność odpowiedniego zachowania,
- społecznie inspirowana - brak samodzielnego myślenia, uleganie manipulacji, prowadzi do fanatyzmu itp.
Rodan nienawidzi PiS, Episkopatu, o. Rydzyka, podaje nieprawdziwe informacje lub nimi manipuluje, bluzga, korzysta z prymitywnego, knajackiego słownictwa, promuje skompromitowane poglądy i jest fanatykiem antypisizmu i laicyzmu, kwalifikuje się zatem do każdej kategorii.

Książka beznadziejna.

Błędy:

Otóż:

UWAGA! Mimo zapowiedzi dwóch tomów w tytule, pod podanym adresem jest jedynie jeden, liczący 175 stron i składający się z 7 rozdziałów

Jestem zaskoczony, bo nigdy o tym autorze nie słyszałem, a ponoć jest sławny. No to czuję się zaszczycony, że jego najnowszą książkę wprowadzam na LC i jako pierwszy recenzuję.

Jestem tym bardziej zainteresowany, że wysoko cenię (10 gwiazdek) „Dzieje głupoty w Polsce” Aleksandra Bocheńskiego, które gorąco Państwu polecam.

Andrzej Rodan (ur.1945) - Wikipedia:
„..polski pisarz, publicysta, filozof, z wykształcenia historyk kultury...."

Na LC 13 książek, łącznie 18 opinii, dwie pozycje ocenione powyżej 6. No to nie wesoło!!!

No i stało się, dorwałem się, nie jadłem, nie piłem, tylko paliłem, a na siusiu wyszedłem tylko dwa razy, póki nie doczytałem do ostatniej strony, bo Rodan mnie okradł z moich myśli i zamiarów napisania właśnie czegoś takiego !!

Wybaczam mu, bo wykazał się dużą wiedzą i pracowitością, cytując wielu klasyków piszących o głupocie, w tym wspomnianego wyżej Bocheńskiego. Te walory pozwoliły mu stworzyć TRZEŹWY OPIS PIJANEJ POLSKIEJ RZECZYWISTOŚCI połączony z ALTERNATYWNĄ HISTORIĄ POLSKI, łatwą do przyswojenia przez licealistów, bo ciekawą, pikantną z najważniejszymi przesłaniami wyróżnionymi tłustym drukiem.

Miałem zamiar zacząć recenzję od ostrzeżenia: „Lektura niewskazana dla katopolaków i elektoratu PiS”, lecz po namyśle przyznałem rację Mariuszowi Przybyle, którego Rodan cytuje:

„....„Obawiam się, że »Dzieje głupoty w Polsce« Rodana, to taka niekończąca się opowieść. Ktoś, kto się za to zabrał, będzie miał zajęcie do końca życia, a i dla wnuków coś zostanie. Tym razem odpowiem na serio, bez dowcipkowania. Ich przekaz nie jest skierowany do nas, do ludzi, którzy doskonale sobie zdają sprawę, że dzisiejsze rządy w Polsce, to piramidalna głupota, dyletanctwo, indolencja, a rządzący to marionetki w rękach człowieka oszalałego z nienawiści, który u schyłku swojego życia mści się na wszystkich. Za całe swoje nieudane życie i za »zamordowanie« mu brata. Pikuś, że do tego »mordu« sam przyłożył swoją rączkę. Wracając do przekazu PiS w mediach. Jest on skierowany do sekty smoleńskiej, twardego elektoratu któremu otumaniono mózgi z wielkim udziałem Kościoła, Telewizji PiS-owskiej i zatkano mordy ochłapem »500+«. To im Jarosław wmawia, że tylko PiS jest w stanie uratować Polskę z łap Unii sterowanej przez krwiożerczych Niemców. Śmieszne? Nie za bardzo. Bo Jarosław został upokorzony. Jego reakcje zaś będą niekontrolowane i niebezpieczne”

Z kolei Bogdan J. Hilczer, poeta, działacz społeczny, publicysta kończy swoją wypowiedź tak:
"...Przystąp więc do lektury »Historii głupoty w Polsce«… satysfakcja gwarantowana”.

To co ja mam dodać ? Że całe życie się uczę, że od dzisiaj „miłuję bliźniego (Rodana),jak siebie samego”, że książka jest potrzebna i że Państwo musicie ją przeczytać... 10/10, mimo, że pod względem literackim arcydziełem nie jest. (Publicystyka nie musi).

UWAGA!! Książka dostępna na:
[url=file:///C:/Users/user/Downloads/Andrzej-Rodan-Historia-glupoty-w-Polsce-ebook%20-%20kopia.pdf]file:///C:/Users/user/Downloads/Andrzej-Rodan-Historia-glupoty-w-Polsce-ebook%20-%20kopia.pdf[/url]

Jestem tym ...

• Niedostępne