Zgłosuj na książki roku 2017

Sierpniowy żar

Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 10)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Darmowe dodatki Edytuj książkę
La Vampa d’agosto
powieść włoska

Tym razem komisarz Montalbano musi zostać na sierpień w Vigacie, wynająć willę nad morzem dla przyjaciół Livii i przeprowadzić śledztwo w jednej z najbardziej szokujących spraw w swojej karierze – wszystko w nieznośnym sycylijskim upale. Kiedy mały synek przyjaciół wpada w nie lada tarapaty, komisarz, ratując go – nie bez pomocy tajemniczego kota – dokonuje przerażającego odkrycia. Resztę lata poświęci na rozwiązanie zagadki, a właściwie szeregu zagadek związanych z willą. Czytelnik przekona się, że powiedzenie „zapaść się pod ziemię” nabiera dosłownego znaczenia…
Tego lata Montalbano będzie też musiał ułożyć jakoś sprawy z Livią, która nie odpowiada na jego telefony, i podjąć decyzje, które mogą wpłynąć na resztę jego życia.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2012

źródło okładki: http://www.noir.pl/

książek: 1981
jamczyk | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Na Vigatę spłynęła fala sierpniowych upałów, a dzielny komisarz Montalbano walczy nie tylko z wszelakim złem, ale również ze światem pełnym pokus i własną fizjologią.
Kolejny fragment życia "dojrzewającego" komisarza, związanego nieodłącznie z dobrym jedzeniem i dużą sprawnością w rozwiązywaniu problemów, nie tylko kryminalnych. Warto poświęcić trochę czasu i przeczytać.

Anna | 2016-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2016

Wiem, że zakłamuję nieco ogólną ocenę, bo "Sierpniowy żar" nie zasługuje na 7 gwiazdek, ale co ja poradzę, że oceniam sercem, nie rozumem?

Ja się w komisarzu Montalbano prawie kocham (prawie, bo jednak Jack Reacher wymiata), a w tej części, kiedy Montalbano przyznał się do swoich 55 lat, i kiedy zastanawia się czy to już starość, jakoś szczególnie chwycił mnie za serce :)
Aż chciałoby się powiedzieć "Ależ komisarzu, skąd takie kretyńskie pomysły?" :)

Przy okazji, zagadka kryminalna też nie najgorsza :)

jolasia | 2017-12-03

To moje pierwsze spotkanie ze światem komisarza Montalbano. I teraz już rozumiem dlaczego ma tylu fanów. To świat przesycony słońcem Sycylii, niespieszny, żeby nie powiedzieć leniwy, to świat, w którym przesłuchiwanemu przysługuje lampka koniaku prosto z baru na rogu, w którym komisarz urzęduje w samych slipkach, a zgłoszenie odkrycia zwłok musi poczekać aż załatwi się inne niecierpiące, nomen omen, zwłoki sprawy. Mam wrażenie, że Andrea Camilleri za bardzo nawet nie stara się ukryć tego, że zagadka kryminalna jest jedynie pretekstem do wielkiego peanu do boskiej Italii, królowej wszystkich krajów, kraju, który stworzyli sami bogowie wraz z dobrym winem, caponatą, bezkonkurencyjnymi lodami, oliwą z oliwek, pastą i pizzą, Vespą i Piaggio, ale także naciąganiem przepisów, korupcją, mafią, kościołem oraz szczątkowym zapałem do pracy, W tym sensie można nazwać Autora nie tylko pisarzem narodowym i patriotycznym, ale wręcz bałwochwalczym. W każdym jego słowie przebija miłość do swojego...

Katarzyna P | 2012-06-27
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Soczyste kryminały Andrea Camilleri lubię za ich specyficzny klimat. W "Sierpniowym żarze" tego klimatu nie zabrakło, mamy więc: upał, odrobinę perwersji, piękną kobietę, sycylijskie jedzenie i komisarza przeżywającego kryzys wieku średniego. Catarella jak zwykle bawi do łez. Tym razem tylko 6/10, bo sama zagadka nie była dla mnie ekscytująca. Ale i tak warto!

Joana | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Po ostatnimi czasy romantyczno-erotyczno-obyczajowych powieściach przyszedł czas na kryminał dla urozmaicenia. Skorzystałam zatem z okazji, gdy wpadł mi w ręce "Sierpniowy żar" autorstwa Andrea Camilleri z serii: Komisarz Montalbano.

Tym razem Pan Komisarz ma zadania mało kryminalne, jakby się początkowo wydawało. Musi poszukać, a potem wynająć dla swoich przyjaciół dom na wakacje. Oczywiście upora się z tym błyskawicznie i szybko wynajmie nadmorską willę, ale niestety to jeszcze nie oznacza, że będzie to dobry wybór. Przyjaciele Laura i Guido wraz z synkiem decydują się na pobyt, ale już pierwszego dnia spotyka ich nie miła niespodzianka. Wybrana bowiem willa okazuje się być siedliskiem, karaluchów, myszy oraz okropnych włochatych pająków. Salvo Montalbano z tym tematem również sobie poradzi, ale niestety i to nie jest wszystko. Nagle i zupełnie niespodziewania znika synek przyjaciół i oczywiście Pan komisarz natychmiast rusza z pomocą. Jako jedyny dostrzega też fakt, że kot...

WMagdalena | 2015-07-09

Zabawny, ukazujący mentalność Włochów kryminał. Dobra rozrywka na wakacyjny wieczór.

CzytAśka | 2016-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Ha! Początek zachwycający! Po nudnawym Papierowym księżycu sceny z plagami w willi są obłędne!

A potem jest mroczniej. Ofiara drastycznej zbrodni sprzed paru lat, kilku podejrzanych, nieprawdopodobny zbieg okoliczności i wreszcie dramatyczny finał. Biedny Montalbano.

Bardzo mi się podobało, zagadka ciekawa, prawdopodobnych sprawców kilku, odpowiednia dawka humoru, wątek osobisty baaardzo się komplikuje, może znów trochę mało jedzenia 😀.

A na marginesie:
Znowu zmiana tłumacza zaowocowała czymś dziwnym - przez 9 tomów każdy już przyjął do wiadomości, że szef policji we Włoszech to kwestor (i zastępca wicekwestor, w Brunettim też taki zestaw istnieje). Tu nagle pojawia się tajemniczy twór "komendant"?!
Że o "traktierni" u Enza nie wspomnę. Dostojewski wyjrzał zza rogu?
Czy tłumacze pracując nad cyklem nie mogliby jednak chociaż przejrzeć poprzednich tomów? A jakaś redakcja? korekta? Nie ma już w wydawnictwach takich tworów?

Lecę na "Skrzydła sfinksa". Tłumaczka ta co w...

Bilbo | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2014, Z biblioteki
Przeczytana: 18 października 2014

Po "Sierpniowy żar" sięgnęłam z polecenia. Muszę przyznać, że czytałam z wielką ciekawością. Postać komisarza Motalbano bardzo przypadła mi do gustu. Dopiero po jakimś czasie zorientowałam się, że "Sierpniowy żar" to dziesiąty tom cyklu. Ale jak widać - książkę można przeczytać bez wiedzy o tym, co się działo w poprzednich częściach. Jedyna strata, to że nie za wiele się wie o bohaterach. Najbardziej podobały mi się rozmowy telefoniczne komisarza z prokuratorem, lekarzem i komendantem. I kiedy już miałam szeroko reklamować tę powieść i zachwalać innym - przyszedł koniec, który bardzo mnie rozczarował... Ale, jeśli będzie okazja, chętnie sięgnę do pozostałych tomów.

Lily76 | 2015-09-07
Przeczytana: 06 września 2015

Moja pierwsza styczność z tym autorem, żałuję, że zaczęłam od środka (lubię czytać serie po kolei). Trochę mniej poważny niż Donna Leon, ale w stylu podobny, czyta się szybko i przyjemnie.

Panio | 2014-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2014

To moje pierwsze spotkanie z Andreą Camillerim, włoskim reżyserem oraz pisarzem, który znany jest (jednak przypadkowo się o nim dowiedziałem, co ze wstydem przyznaję) z cyklu powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano. Cykl liczy już przeszło 20 powieści. Ta nie jest pierwszą, stąd niejako zostałem siłą wrzucony w nakreślony świat Camilleriego.

Sam tomik nie jest bardzo obszerny, określiłbym go jako bardzo kompaktowy i przyjemny. Przyjemny - to określenie wysuwa mi się na pierwszy plan gdy oceniam "sierpniowy żar". Główne postacie mi są obce, ale muszę na początku podkreślić iż skąpa treść tryska humorem. Od razu widać, że autor miał niejaką zabawę z kreśleniem poszczególnych scen - nawet jeśli te dotyczyło prozaicznych problemów. Drugi dość istotny, bo odróżniający kryminał czynnik są opisy jedzenia (sic!) - jest ich mnóstwo, podobnie jak opisów podróży do określonych miejsc gdzie nasz bohater najada się do syta. Widocznie może taka jest maniera (nieznanych mi zupełnie)...