Sierpniowy żar

Okładka książki Sierpniowy żar Andrea Camilleri
Okładka książki Sierpniowy żar
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 10)
La Vampa d’agosto
Noir sur Blanc
2012-06-30
2012-06-30
2006-04-01
Stanisław Kasprzysiak
powieść włoska

Coraz bardziej naiwny ten Montalbano, starzeje się...

Coraz bardziej naiwny ten Montalbano, starzeje się...

10-ta już świetna pozycja z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

Bardzo dobra lektura na wakacyjną podróż po gorącej Polsce. Wcześniej widziałam film, ale książka pokazuje całą historię.

Bardzo pomysłowy włoski kryminał, z sympatycznymi bohaterami o charakterach i zachowaniu stanowiącymi kwintesencję powszechnie znanych stereotypów. Nie przeszkadza to jednak w obserwowaniu jak w morderczym upale, krok po kroku zbliżają się do rozwiązania zagadki.

Camilleri chyba postanowił spróbować czegoś nowego, bo początek powieści jest dla cyklu o Montalbano dość nietypowy. Potem akcja zmienia tempo, mamy sporo wątków pobocznych, by gdzieś tak w dwóch trzecich przeobrazić się w mocno liniową. I właśnie z tym ostatnim stadium mam największy problem.

Początkowo byłam pozytywnie zaskoczona mimo że nastrój i tematyka szybko stały się jak na mój gust zbyt mroczne, jakby wyjęte z kryminału skandynawskiego. Tego ostatniego wrażenia nie potrafiły nawet zatrzeć liczne opisy upalnego lata. Muszę jednak przyznać, że sugestywnie budowały klimat.

Siłą cyklu o komisarzu Montalbano był fakt, że powtarzające się w każdej powieści motywy, komizm oraz afirmacyjne podejście do życia komisarza sprawiały, że nawet przewidywalna zagadka potrafiła być angażująca. Tutaj jakoś mi tego zabrakło.

Powraca za to motyw pięknej kobiety, i to chyba w najgorszy jak dotąd sposób. Rozumiem, że wątek ten jest kluczowy dla wymowy utworu i stawia skłonność Salvo do działania na własną rękę w nowym świetle, ale jest na tyle mało wiarygodny i przeciągnięty, że wydaje się wynikać z braku pomysłu na bardziej kompleksowe wyjaśnienie intrygi. Na pociechę zostaje nam bardzo malownicza ostatnia scena, której przez kilka godzin po ukończeniu lektury nie potrafiłam wyrzucić z głowy.

Nie wybrałam tej książki przypadkowo. Z tęsknoty za Italią, chciałam choćby na kartkach książki poczuć się znowu w klimacie tego kraju. Nie pomyliłam się. Powieść jest na wskroś włoska. Doskonale oddaje mentalność Włochów i ich specyficzne podejście do życia. Opis funkcjonowania policji na południu Włoch jest zgodny z rzeczywistością (zwłaszcza w sierpniu). Czytanie dialogów, poprzez ich autentyzm, sprawiło mi radość. Prawie słyszałam je wypowiadane w języku włoskim. Powieść polecam zwłaszcza osobom, które - tak jak ja - kochają ten kraj.

"... tego dnia żar lejący się z nieba zdolny był upiec jaszczurki. Był jak pokaz sztucznych ogni, podczas którego na zakończenie wyrzuca się w niebo race jeszcze barwniejsze, rozpryskujące się jeszcze mocniejszym światłem. Podobnie sierpień w swoich ostatnich chwilach zrzucał z nieba dnie coraz bardziej gorące, coraz mocniej palące żarem."

W taką przeklętą pogodę, kiedy z nieba leje się żar, kiedy noce nie dają wytchnienia, kiedy pot nieustannie oblepia każdy milimetr ciała, komisarz Montalbano prowadzi śledztwo w sprawie śmierci szesnastoletniej Rity, do której doszło sześć lat wcześniej, a której zwłoki przypadkowo zostały odkryte w wynajmowanej przez przyjaciół komisarza willi.
Nie ma tu jakiś spektakularnych zwrotów akcji, nie ma porażających zdarzeń; po prostu przyglądamy się zbieraniu dowodów, przesłuchiwaniu świadków, ustalaniu zdarzeń i ich weryfikacji, snuciu hipotez, typowaniu podejrzanych, a wszystko to jest jakieś takie ... płytkie, bez napięcia, bez dreszczyku emocji. Bohaterowie też nie wzbudzili we mnie specjalnej sympatii, miałam wrażenie, że swoje czynności wykonują bez entuzjazmu, z przymusu, bez tego zacięcia, towarzyszącego rasowym glinom. Może dlatego, że to Włochy i ten wszech obezwładniający sierpniowy żar.

Może jestem nieobiektywna w swojej ocenie, może to wynika z faktu, iż jest to moja pierwsza z 15 książek z cyklu Komisarz Montalbano, jakie przetłumaczono w Polsce. Jednak porównując tę książkę z przeczytaną kilka dni temu "Szkołę na wzgórzu", to powiedzieć trzeba, że to dwa różne światy, jeśli chodzi o powieść kryminalną.

W taką przeklętą pogodę, kiedy z...

Fajny kryminał. Lubię przygody komisarza Montalbano.

Fajny kryminał. Lubię przygody komisarza Montalbano.

Liczyłem na ciekawie poprowadzoną narrację i wiele wątków akcji, a otrzymałem bardzo przeciętne czytadło.

Taka Agatha Christie w wersji sycylijskiej. Nie tylko klimat ale i mentalność bohaterów o tym przesądza. Literatura lekka, łatwa i przyjemna przyprawiona odrobiną głębszych przemyśleń na temat natury ludzkiej.

• Kryminały
  • Kryminał