Kacper Ryx i tyran nienawistny

Wydawnictwo: Otwarte
Kraków, Stefan Batory, Ryx
historyczna
Nemeni

Ryx nie umarł! A jednak coś umarło w nim. Rany na jego ciele się zabliźniły, rany na duszy wciąż krwawią. Pragnie hańby i śmierci swoich wrogów. Ale zemsta musi poczekać, bo ojczyzna wzywa. Z rozkazu panującego Stefana Batorego Ryx ma wytropić zdrajcę na królewskim dworze. Zło, które pozna, przeraża bardziej niż mroki spowijające jego duszę... Umarli, którzy wstają z grobów, Szatan...

Ryx nie umarł! A jednak coś umarło w nim.
Umarli, którzy wstają z grobów, Szatan przemierzający Dzikie Pola, piękna grafini urządzająca dzikie orgie – wszystko to w nowym tomie przygód Kacpra Ryksa.

Paweł | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Kolejne przygody już starszego i bardziej doświadczonego przez życie Kacpra mogą ,,przyprawić o zawrót głowy". Fabuła to kolejny kunszt wiedzy i doświadczenia autora. Wydarzenia bardzo żywe, często okraszoną krawymi scenami są powodem dalszego wgłębiania się w historyczne wątki i zażyłości między ludźmi tamtych czaswów. Fascynujące jest to, że to wszystko wydarzyło się naprawdę!

Przed Ryxem kolejne ciekawe i niebezpieczne przygody. Znów ima się związków króla z osobami czyhającymi na jego życie. Znów musi stoczyć wiele batalii z osobami, których wszyscy się boją. Wreszcie, wyrusza na bój o dobro majestatu Rzeczypospolitej. Czeka go za to sowita nagroda, jednak musią ją najpierw odnaleźć po prawie trzech latach rozłąki. Jego życie staje się ciekawsze i bardziej owocne. Nabywa większych godności, staje się człowiekiem z większym tytułem naukowym, a przede wszystkim ciągle służy dobrym i wiernym ludziom; często stawiając wszystko na jedną szalę. Bardzo polecam.

Koronczarka | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Przygody Kacpra Ryxa za czasów Stefana Batorego wcale nie straciły na impecie. Nadal to szalony człowiek, którego towarzystwo w dwóch książkach czytanych pod rząd może trochę znużyć. Niezmiennie zaletami książki jest zajmująco pokazane tło historyczne. Książka jest nierówna, fragmenty pasjonujące przeplatają się z takimi, przy których karty książki przewracają się nieco szybciej, a oko tylko ślizga się po literach.

dasio72 | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Zmienił się Kacper, oj zmienił. Z pełnego werwy młodzieńca, w zgorzkniałego dorosłego mężczyznę, który z powodu niskiego pochodzenia nie może(w swoim mniemaniu)być z ukochaną przez siebie kobietą. Zmienił się także król najjaśniejszej Rzeczypospolitej, oto w wyniku kolejnej wolnej elekcji polską koronę nałożył książę Siedmiogrodu Stefan Batory.

Jedynym rozwiązaniem problemów Ryxa może być tylko nobilitacja(nadanie szlachectwa), która pozwoli mu zrównać się stanem z ukochaną Janką Wapowską. Okazją do wykazania się bohaterstwem, a także wiedzą medyczną jest wyprawa Batorego na podbój Moskwy, w którą za namową starych znajomych Żółkiewskiego i Zamojskiego nasz bohater zdecyduje się wyruszyć(licząc na to że dzięki zasługom, król nada mu szlachetny tytuł nobilisa).
Akcja trzeciego tomu przygód królewskiego inwestygatora toczy się wokół wojny z Moskwą, utarczek z najzapieklejszym z wrogów Samuelem Zborowskim i jego siostrzeńcem Stanisławem(Diabłem)Stadnickim, oraz poszukiwaniem...

Kolejna ( trzecia) doskonała część przygód Kacpra Ryxa.Tym razem śledzimy losy głównego bohatera na tle wydarzeń rozgrywających się za czasów panowania króla Stefana Batorego , zwanego tyranem nienawistnym. A przygód Kacper Ryx i jego ukochana Janka , w tej części mieli co niemiara. Świetne połączenie przygody z historią !!! Polecam :))).

cordiale | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

[recenzja pierwotnie ukazała się na moim blogu:
http://zapomnianypokoj.blogspot.com/ ]

Trzeci tom cyklu jest troszeczkę inny od swoich poprzedników, w których akcja w przeważającej większości toczyła się w murach miasta Krakowa. Razem z bohaterem przemierzymy XVI wieczną Rzeczpospolitą, kierując się na wojnę z Moskwą toczoną o Inflanty. Weźmiemy udział w oblężeniu Wielkich Łuków i Pskowa a Kacper Ryx będzie musiał odnaleźć zdrajcę w otoczeniu króla Stefana Batorego.

Muszę przyznać, że autor doskonale opisuje życie codzienne w ówczesnych czasach. Zwykłe zakupy, potrawy oraz rozrywki ówczesnych mieszczan tj. barwne występy linoskoczków, treserów niedźwiedzi, łamią stereotyp zacofanego i pozbawionego sensu życia w tamtych czasach. Nie mogłem wyjść ze zdumienia kiedy odkrywałem miejsca w Krakowie (gdzie na co dzień mieszkam), o których historii do tej pory nie miałem pojęcia. Jak wyglądał Rynek Główny w czasach Jagiellonów, skąd nazwy ulic oraz jak naprawdę stare są niektóre...

Shahrivar | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

UWAGA, możliwe SPOILERY!

Również tym razem powieść czytało się bardzo szybko i gładko. Niemal cały czas trzymała w napięciu - na brak przygód Kacper Ryx narzekać nie może. ;)
Niestety - jednak za dużo tych fajerwerków.

Kacper Ryx jawi się na kartach powieści niczym drugi James Bond. Nawet przedstawia się identycznie - najpierw nazwisko, potem imię i znów nazwisko. :P
Nie dość, że jest nader sprawny w fachu inwestygatora, medyka i uczonego (nic dziwnego), to jeszcze okazuje się być wojownikiem, skrytobójcą i samotnym łowcą ludzi w diabelskim kostiumie.
Oczywiście, ze wszystkich tarapatów wychodzi ze szwanku. Wyprawy na Sicz, do Konstantynopola i hasanie samojeden po Dzikich Polach to też dlań fraszka! :P

Obawiałam się również wątku porwania Janki - nawet nie wyszedł tak sztampowo, jak myślałam, jednak nie ulega wątpliwości, że to wyświechtany chwyt fabularny. Cud, że Janka w ogóle przeżyła samotną eskapadę przez Dzikie Pola, mając Tatarów i co gorsza, Zborowskiego na karku....

kotek | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Tym razem Kacper jest nie tylko królewskim inwestygatorem czy medykiem,jest też żołnierzem, szpiegiem, poszukuje zaginionej kobiety i szuka zemsty na Samuelu Zborowskim.
Akcja tej części nie rozgrywa się tylko w Krakowie. Ryx,razem z najwybitniejszymi Polakami tego okresu Zamojskim,Żółkiewskim walczy w wojnach z Moskwą. Poszukują panny Wapowskiej przemierza Dzikie Pola a nawet trafia na Krym. Ja osobiście ucieszyłam się z tego ,że część wydarzeń rozgrywa się na ziemi sanockiej i przemyskiej czyli całkiem mi bliskich okolicach.
Jednak losy Kacpra i bardzo często splatają się z innymi postaciami Samuelem Zborowskim, Stanisławem Stadnickim i Kettlerem . Tak los a raczej autor bardzo często sprawia ,że ścieżki Kacpra i mordercy Twardowskiego często się przecinają .

grendella | 2011-07-13

Lubię powieści historyczne. Miałam świetną nauczycielkę historii w szkole podstawowej, która zaraziła mnie wirusem, zmuszającym do pochłaniania książek zarówno Pawła Jasienicy jak i Karola Bunscha. Wirus ten został dość skutecznie unieszkodliwiony w czasach ogólniaka, gdzie drobiazgowe zapamiętywanie dat okazało się stokroć ważniejsze od zrozumienia procesów rządzących naszymi dziejami, ale zamiłowanie do prozy historycznej mi pozostało. Mogą to być całe cykle jak "Królowie przeklęci" Maurice’a Druona, mogą romanse, jak chociażby te Philippy Gregory, mogą powieści detektywistyczne jak u Josphine Tey, czy Ellis Peters, mogą w końcu Przygody Pana Samochodzika, które zawsze mają jakąś tajemnicę historyczną w tle. Krótko mówiąc, wiele zniosę, jeśli rzecz dotyczy czasów minionych. Zawsze dziwiło mnie również, dlaczego tak niewiele powieści historycznych powstaje obecnie w Polsce, przecież jest z czego czerpać pełnymi garściami. Aż w końcu lukę tę wypełnił Mariusz Wollny ze swoim...

książek: 2000
Jowi | 2016-09-22
Przeczytana: 17 września 2016

Kolejny król i kolejne sprawy nie mniej pasjonujące od poprzedniczek, co widać po mojej ocenie. Jest wspaniale - opisy, galeria postaci, intryga, zagadki kryminalne i nie tylko, to po prostu majstersztyk. Tym razem sceną akcji jest nie tylko Kraków ale i Węgry, Wschód, niezmierzone i niebezpieczne przestrzenie Dzikich Pól. Wojna moskiewska Batorego i sceny batalistyczne m.in. kampania wielkołucka - rewelacja! Bardzo naturalistycznie i szczegółowo opisywane potyczki i walki. Kacper o wiele dojrzalszy i bardziej doświadczony przez los, to już nie ten wesoły młodzieniaszek z tomu pierwszego. Z całych sił pragnie zdobyć miłość swojego życia i nie zawaha się przed niczym, nawet przed przeistoczeniem w rycerza.Dodatkowo musi rozwiązać jak zawsze zagmatwane sprawy kryminalne i polityczne, wplątuje się w nieliche kłopoty z zaciekłymi wrogami, powracają starzy znajomi i nowe postaci, te fikcyjne i historyczne. Nierzadko krwawo i naturalistycznie, momentami śmiesznie, ogólnie wspaniale!...

małaMi | 2015-01-05
Przeczytana: październik 2014

Przygody Kacpra Ryxa czytałam w kilkumiesięcznych odstępach, za każdym razem jednak kiedy otwierałam kolejny tom cieszyłam się,że znowu mogę poprzebywać w towarzystwie królewskiego inwestygatora i panny Joanny Wapowskiej. Przed lekturą trzeciego tomu znałam jego recenzje i byłam trochę sceptycznie nastawiona. Jednak jak się okazało niepotrzebnie. Tyran nienawistny nie był aż tak bardzo "pisany na kolanie", faktycznie było kilka słabszych momentów gdzie wszystko jakoś się mało kleiło w sensowną całość ale w całokształcie gdzieś to wrażenie wyparowało pozostawiając uczucie zadowolenia i zarazem niedosytu (zawsze jest mało gdy się jakiś cykl szczególnie lubi).
Poza tym sądzę,że przygody Kacpra Ryxa należy oceniać jako całość a cały cykl jest wyjątkowy i wart polecenia.