Kacper Ryx i tyran nienawistny

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Kraków, Stefan Batory, Ryx
historyczna
Nemeni

Ryx nie umarł! A jednak coś umarło w nim. Rany na jego ciele się zabliźniły, rany na duszy wciąż krwawią. Pragnie hańby i śmierci swoich wrogów. Ale zemsta musi poczekać, bo ojczyzna wzywa. Z rozkazu panującego Stefana Batorego Ryx ma wytropić zdrajcę na królewskim dworze. Zło, które pozna, przeraża bardziej niż mroki spowijające jego duszę... Umarli, którzy wstają z grobów, Szatan...

Ryx nie umarł! A jednak coś umarło w nim.
Umarli, którzy wstają z grobów, Szatan przemierzający Dzikie Pola, piękna grafini urządzająca dzikie orgie – wszystko to w nowym tomie przygód Kacpra Ryksa.

filozof | 2017-09-03

Jak,ten czas,jak te książki.Szybko,lecą dopiero co.Zacząłem czytać,tom pierwszy RYXA ,a tu już trzeci za mną.A emocji,nie zbywa.Jakby,co.Bo,tu miesza się fikcja i prawda historyczna.
Król Batory,nie wahał się stracić szlachcica Zborowskiego.
Co,się nie podobało szlachcie i to bardzo.

Mamy,tu też wyprawę Kacpra do Warszawy,miło było poczytać o tamtej Warszawie.Zobaczyć,most który,już nie istnieje.
Mi,bardzo podobała się sprawa z tymi Kozakami.
Świetnie opisane Dzikie Pola,uważam.Że tom numer 3,ani na chwilę nie ustępuje tomowi 1 czy 2.Jest tak samo dobry.

Paweł | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Kolejne przygody już starszego i bardziej doświadczonego przez życie Kacpra mogą ,,przyprawić o zawrót głowy". Fabuła to kolejny kunszt wiedzy i doświadczenia autora. Wydarzenia bardzo żywe, często okraszoną krawymi scenami są powodem dalszego wgłębiania się w historyczne wątki i zażyłości między ludźmi tamtych czaswów. Fascynujące jest to, że to wszystko wydarzyło się naprawdę!

Przed Ryxem kolejne ciekawe i niebezpieczne przygody. Znów ima się związków króla z osobami czyhającymi na jego życie. Znów musi stoczyć wiele batalii z osobami, których wszyscy się boją. Wreszcie, wyrusza na bój o dobro majestatu Rzeczypospolitej. Czeka go za to sowita nagroda, jednak musią ją najpierw odnaleźć po prawie trzech latach rozłąki. Jego życie staje się ciekawsze i bardziej owocne. Nabywa większych godności, staje się człowiekiem z większym tytułem naukowym, a przede wszystkim ciągle służy dobrym i wiernym ludziom; często stawiając wszystko na jedną szalę. Bardzo polecam.

ishara | 2017-05-03
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Kolejny tom przygód Kacpra zaczyna się 6 lat po zakończeniu tomu drugiego. Kacper jest już medykiem i poświęca się w pełni temu zajęciu. Nie jest z Janką, bo uważa, że a racji niskiego urodzenia, nie jest jej godny. Z tego powodu Janka przebywa na dworze Anny Jagiellonki i należy do jej fraucymeru. Władzę w Polsce obejmuje Stefan Batory i zaczyna się wieloletnia wojna z Rosją. Kacpra z marazmu wyrywa jego przyjaciel, Stanisław Żółkiewski, który zabiera go ze sobą na wojną. Tam Kacper udziela się jako medyk, dostaje też specjalną misję do wypełnienia od Jana Zamoyskiego.

Jak zwykle u Wollnego, akcja ulega załamaniu w 2/3 książki i historia traci rytm, ale to już niepisana tradycja. Poza tym motywem przewodnim jest tu cicha wojna pomiędzy głównymi bohaterami a rodem Zborowskich i 'Diabłem' Stadnickim. Jednak Samuela Zborowskiego jest jak dla mnie stanowczo za dużo, miałam wrażenie, że czai się za każdym rogiem i w sumie tak najczęściej było. Większa cześć akcji rozgrywa się tym...

Koronczarka | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Przygody Kacpra Ryxa za czasów Stefana Batorego wcale nie straciły na impecie. Nadal to szalony człowiek, którego towarzystwo w dwóch książkach czytanych pod rząd może trochę znużyć. Niezmiennie zaletami książki jest zajmująco pokazane tło historyczne. Książka jest nierówna, fragmenty pasjonujące przeplatają się z takimi, przy których karty książki przewracają się nieco szybciej, a oko tylko ślizga się po literach.

dasio72 | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Zmienił się Kacper, oj zmienił. Z pełnego werwy młodzieńca, w zgorzkniałego dorosłego mężczyznę, który z powodu niskiego pochodzenia nie może(w swoim mniemaniu)być z ukochaną przez siebie kobietą. Zmienił się także król najjaśniejszej Rzeczypospolitej, oto w wyniku kolejnej wolnej elekcji polską koronę nałożył książę Siedmiogrodu Stefan Batory.

Jedynym rozwiązaniem problemów Ryxa może być tylko nobilitacja(nadanie szlachectwa), która pozwoli mu zrównać się stanem z ukochaną Janką Wapowską. Okazją do wykazania się bohaterstwem, a także wiedzą medyczną jest wyprawa Batorego na podbój Moskwy, w którą za namową starych znajomych Żółkiewskiego i Zamojskiego nasz bohater zdecyduje się wyruszyć(licząc na to że dzięki zasługom, król nada mu szlachetny tytuł nobilisa).
Akcja trzeciego tomu przygód królewskiego inwestygatora toczy się wokół wojny z Moskwą, utarczek z najzapieklejszym z wrogów Samuelem Zborowskim i jego siostrzeńcem Stanisławem(Diabłem)Stadnickim, oraz poszukiwaniem...

książek: 1944

Kolejna ( trzecia) doskonała część przygód Kacpra Ryxa.Tym razem śledzimy losy głównego bohatera na tle wydarzeń rozgrywających się za czasów panowania króla Stefana Batorego , zwanego tyranem nienawistnym. A przygód Kacper Ryx i jego ukochana Janka , w tej części mieli co niemiara. Świetne połączenie przygody z historią !!! Polecam :))).

BasiaK | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Chyba najsłabszy tom z wszystkich czterech. Być może mam takie odczucie dlatego, że jakby za dużo było to sienkiewiczowskiego "Ogniem i mieczem". Bohater hajda sobie i po Dzikich Polach, i o Inflanty zahacza, Krym odwiedza i nawet Konstantynopol udaje mu się wizytować. Notabene na krótko i czytelnikowi niedosyt pozostaje opisu lokalnego kolorytu. Z Sienkiewicza mamy tu jeszcze porwanie pięknej dziewoi tudzież fakt, że wraca do bohatera cała, zdrowa i dziewicza, poprzednio zwędrowawszy rzeczone Pola wzdłuż i wszerz :) A poza tym jest fajnie, sporo informacji o Batorym i wojnach przez niego prowadzonych, o kanclerzu Zamojskim, o całej awanturze ze Zborowskimi i również o niesławnej krewniaczce polskiego króla. Polecić z czystym sumieniem mogę, napominając jednak, by czytać cały cykl ryksowy od początku i po kolei.

cordiale | 2016-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2016

[recenzja pierwotnie ukazała się na moim blogu:
http://zapomnianypokoj.blogspot.com/ ]

Trzeci tom cyklu jest troszeczkę inny od swoich poprzedników, w których akcja w przeważającej większości toczyła się w murach miasta Krakowa. Razem z bohaterem przemierzymy XVI wieczną Rzeczpospolitą, kierując się na wojnę z Moskwą toczoną o Inflanty. Weźmiemy udział w oblężeniu Wielkich Łuków i Pskowa a Kacper Ryx będzie musiał odnaleźć zdrajcę w otoczeniu króla Stefana Batorego.

Muszę przyznać, że autor doskonale opisuje życie codzienne w ówczesnych czasach. Zwykłe zakupy, potrawy oraz rozrywki ówczesnych mieszczan tj. barwne występy linoskoczków, treserów niedźwiedzi, łamią stereotyp zacofanego i pozbawionego sensu życia w tamtych czasach. Nie mogłem wyjść ze zdumienia kiedy odkrywałem miejsca w Krakowie (gdzie na co dzień mieszkam), o których historii do tej pory nie miałem pojęcia. Jak wyglądał Rynek Główny w czasach Jagiellonów, skąd nazwy ulic oraz jak naprawdę stare są niektóre...

książek: 1901
Shahrivar | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

UWAGA, możliwe SPOILERY!

Również tym razem powieść czytało się bardzo szybko i gładko. Niemal cały czas trzymała w napięciu - na brak przygód Kacper Ryx narzekać nie może. ;)
Niestety - jednak za dużo tych fajerwerków.

Kacper Ryx jawi się na kartach powieści niczym drugi James Bond. Nawet przedstawia się identycznie - najpierw nazwisko, potem imię i znów nazwisko. :P
Nie dość, że jest nader sprawny w fachu inwestygatora, medyka i uczonego (nic dziwnego), to jeszcze okazuje się być wojownikiem, skrytobójcą i samotnym łowcą ludzi w diabelskim kostiumie.
Oczywiście, ze wszystkich tarapatów wychodzi ze szwanku. Wyprawy na Sicz, do Konstantynopola i hasanie samojeden po Dzikich Polach to też dlań fraszka! :P

Obawiałam się również wątku porwania Janki - nawet nie wyszedł tak sztampowo, jak myślałam, jednak nie ulega wątpliwości, że to wyświechtany chwyt fabularny. Cud, że Janka w ogóle przeżyła samotną eskapadę przez Dzikie Pola, mając Tatarów i co gorsza, Zborowskiego na karku....

kotek | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Tym razem Kacper jest nie tylko królewskim inwestygatorem czy medykiem,jest też żołnierzem, szpiegiem, poszukuje zaginionej kobiety i szuka zemsty na Samuelu Zborowskim.
Akcja tej części nie rozgrywa się tylko w Krakowie. Ryx,razem z najwybitniejszymi Polakami tego okresu Zamojskim,Żółkiewskim walczy w wojnach z Moskwą. Poszukują panny Wapowskiej przemierza Dzikie Pola a nawet trafia na Krym. Ja osobiście ucieszyłam się z tego ,że część wydarzeń rozgrywa się na ziemi sanockiej i przemyskiej czyli całkiem mi bliskich okolicach.
Jednak losy Kacpra i bardzo często splatają się z innymi postaciami Samuelem Zborowskim, Stanisławem Stadnickim i Kettlerem . Tak los a raczej autor bardzo często sprawia ,że ścieżki Kacpra i mordercy Twardowskiego często się przecinają .