Pole krwi

Cykl: Paddy Meehan (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
The Field of Blood
literatura szkocka

"Pole krwi" rozpoczyna głośny cykl kryminalny szkockiej pisarki Denisy Miny, którego bohaterką jest młoda dziennikarka Paddy Meehan. To zarazem pierwsza powieść Miny – nowej gwiazdy gatunku tartan noir – przełożona na język polski. Jest rok 1981. Osiemnastoletnia Paddy dostaje posadę gońca w "Scottish Daily News". Z uporem walczy o pozycję w redakcji, nie zważając na brak wykształcenia,...

Jest rok 1981. Osiemnastoletnia Paddy dostaje posadę gońca w "Scottish Daily News". Z uporem walczy o pozycję w redakcji, nie zważając na brak wykształcenia, pieniędzy i niechęć rodziców do jej nowego zajęcia. W tym czasie całym Glasgow wstrząsa wiadomość o porwaniu i zabójstwie małego Briana Wilcoxa. Zbrodnię popełnili rzekomo dwaj nastolatkowie, Paddy jednak nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń i podejmuje ryzyko odkrycia prawdy na własną rękę. Artykuł o zbrodni ma być dla niej przepustką do lepszego świata. Jako katoliczka z emigranckiej rodziny musi jednak przede wszystkim stawić czoło społeczeństwu pełnemu seksistowskich uprzedzeń i bigoterii.

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2008]

Meowth | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Od pierwszej chwili polubiłam główną bohaterkę powieści, Paddy Meehan. Jest nazbyt pulchna i wierzy, że także brzydka. Ubiera się biednie. Żyje w licznej katolickiej szkockiej rodzinie w niezamożnej dzielnicy podupadającego Glasgow, gdzie posłuszeństwo i lojalność wobec familii oraz religijnej wspólnoty jest prawem nadrzędnym, pierwszym po prawach biblijnych. Katuje się ohydną, niejadalną dietą, którą co chwila rujnuje herbatnikami, chrupkami serowymi i batonami. Pracuje na etacie gońca w lokalnej gazecie, gdzie traktowana jest zwyczajowo jako tłumok i popychadło. Ogólnie dziewczyna nie ma więc lekko. Ale zna swoją wartość i wie, na co ją stać. Jest bystra i umie wybronić się ostrym językiem. Mimo niskiej pozycji zawodowej, wyraźnych braków w równouprawnieniu w miejscu pracy i surowych poglądów swego środowiska (kariera źle wpływa na reputację kobiety), nie przestaje marzyć, że zostanie dziennikarką - i dąży do tego z uporem i odwagą. A wreszcie, za co wręcz ją pokochałam, gdy...

marysmusial | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Pierwsze kilkadziesiąt stron było męczarnią. Może nie mogłam się skupić, może miałam zły dzień, w każdym bądź razie po prostu miałam ochotę odłożyć ją na półkę i wrócić gdy już mi się będzie strasznie nudzić.
Ale zagryzłam zęby i z nadzieją na rozwój akcji czytałam dalej.
Akcja rozwinęła się , lecz nie zmienia to faktu, że w mojej dość skromnej karierze czytelniczej czytałam lepsze kryminały.
Pozytywne wrażenie , nawet bardzo wywarła na mnie główna bohaterka, Patricia Meehan. Scharakteryzowana jako otyła 18-latka. Jej przemyślenia na temat swojej osoby,ciągłe diety które nie przynoszą efektu tak bardzo przypominają mi moje rozważania :).
Autorka zdobyła by moje 'czytelnicze serce' gdyby do tak fajnej postaci dodała troszkę bardziej zaskakującą akcję, no ale cóż.. co kto lubi :D
Czy przeczytam następne części.? Raczej nie.

Adeline | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Temat na książkę kryminalną pierwsza klasa. Pierwszy rozdział zapowiada ciekawą lekturę. Później jest już tylko gorzej z fabułą. Zamiast pociągnąć szczegóły śledztwa autorka skupia się na życiu młodej - 18-letniej Paddy - pracującej w lokalnej gazecie jako goniec, a marzącej o zostaniu gwiazdą dziennikarstwa. Na koniec czyta się szybciutko kiedy zagadka zostaje rozwiązana. Wszystko co pomiędzy można skrócić i dać czytelnikowi możliwość wcześniejszego przejścia do innej książki.
Na uwagę jednak zasługuje przedstawienie Szkocji w latach '80, a szczególnie zachowań katolickich, cechujących się fałszywym miłością do bliźniego, zawiścią, obłudą, hipokryzją i dwulicowością.
Do przeczytania dobra pozycja, ale żeby zachwycać się nią jako świetnym kryminałem godnym ekranizacji - nie koniecznie.

Mandarynka | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Na obwolucie możemy przeczytać komentarz znanej gazety, że gdyby powieść była filmem dostałaby oskara. Nie wydaje mi się, że mogłaby aż dostać oskara, jednak zgadzam się, że film na podstawie książki byłby lepszy. Książka na początku w ogóle nie wciąga, trzeba się do niej zmuszać. W połowie książki już nie można się oderwać. Rozwinięcie zagadki i jej rozwiązanie jest zaskakujące i niebanalne. Pod tym względem jestem skłonna ją polecić, jednak opisy morderstw i gwałtu kijkami na małym chłopcu są mocno odstraszające i nie da się jej czytać przy kolacji czy zwykłych paluszkach. Główną bohaterką jest Paddy, osiemnastolatka z nadwagą pracująca jako goniec w gazecie. Mieszka w rodzinie katolickiej, a sama się katoliczką nie czuje i jest skłonna buntować się regułom moralnym. W treści przewija się autentyczna historia Paddy'ego, który został niesłusznie oskarżony o morderstwo.
Czy sięgnę po następne tomy tej autorki? Chyba nie...

Andrew Vysotsky | 2010-12-16
Przeczytana: 04 października 2010

Glasgow, rok 1981. Osiemnastoletnia Paddy Meehan rozpoczyna pracę jako goniec w dzienniku " Scottish Daily News ". Z uporem walczy o pozycję w redakcji. W tym czasie całe miasto obiega wieść o porwaniu i zabójstwie małego Briana Wilcoxa. O zbrodnię oskarżeni zostają dwaj nastoletni chłopcy , jeden z nich jest krewnym narzeczonego Paddy. Dziewczyna podejrzewa, że za śmiercią dziecka stoi ktoś jeszcze. Planuje artykuł, który odsłoni prawdę, a dla niej będzie przepustką do lepszego świata. Aby osiągnąć cel, musi stawić czoła tradycyjnej, pełnej uprzedzeń wspólnocie katolickiej, z której się wywodzi.
Świetnie odmalowane tło społeczno- obyczajowe , surowy , proletariacki język , czarny humor i trafna diagnoza socjologiczna to tylko niektóre atuty POLA KRWI. Galeria wyrazistych postaci i bezbłędnie poprowadzona fabuła nie pozostawiają wątpliwości co do talentu Miny – nowej mistrzyni powieści kryminalnej.

Tyle można wyczytać z notki na okładce książki Pole krwi (The Field of Blood),...

wiejskifilozof | 2013-08-20

Podobała mi się,fajny klimat starego Glasgow.Dobry rys kryminalny i obyczajowy.

Ludwi | 2016-11-16
Przeczytana: 10 listopada 2016

Nie wiem co takiego było w tej książce, że pomimo ślamazarności "śledztwa" prowadzonego przez główną bohaterkę, jednak wciągnęła mnie i z przyjemnością ją czytałem (zupełnie inaczej niż w przypadku "Niespokojny człowiek", pierwszego tomu serii "Lato z kryminałem"). Jedynie występujące co jakiś czas przerywniki związane z historią Paddy'ego Meehana, ze względu na przestój w głównym wątku, trochę mnie irytowały.

Marquee | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Pole krwi
Niesprzyjające warunki ekonomiczne, niepewność o jutro ludzi, spory religijne i narodowościowe - Glasgow rok 1981. W tym anturażu odnajdujemy na torach kolejowych zwłoki chłopca. Dość szybko znajdują się winni. Zbyt szybko. Swoje prywatne dochodzenie rozpoczyna Paddy Meechan. Pomysł na fabułę spodobał mi się. Odniosłam wrażenie, że to coś świeżego w dziale kryminału, jednak sama treść nie przypadła mi do gustu, a pierwszy rozdział trwał w nieskończoność.

Agnieszka | 2011-08-07
Przeczytana: 21 lutego 2012

Nie wciąga. Nic a nic.

haLina | 2014-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2014

To nie jest lekka i przyjemna lektura. Okrutne zbrodnie, szara, oblepiająca wszystko mgłą codzienność- czytałam powoli i chwilami z niechęcią. Ale bardzo dużo rekompensuje główna bohaterka- niekoniecznie sympatyczna, ambitna Paddy. Jest bardzo prawdziwa w swoich emocjach, rozterkach i ambicji. Świat przedstawiony w książce też uwodzi autentyzmem - pokazując wzajemna zależności, niechęci ledwie przykryte jakąś ogładą. Miałam wrażenie, że sporo dowiedziałam się o atmosferze tamtych czasów.