Maze of Bones

Trzymająca w napięciu od samego początku, pełna zagadek i łamigłówek, do tego zawierająca ciekawostki historyczne, ato wszystko napisane z taką łatwością, że ciężko jest przerwać czytanie :)

Oh wow, to było naprawdę świetne! Nie przypominam sobie, żebym czytała coś podobnego i przyznaję, że przepadłam już w pierwszym rozdziale! Językowo bardzo przystępne, lektor niesamowity, świetne pióro i humor (ale to Riordan, więc wiecie ❤️). Bardzo polubiłam rodzeństwo i zaangażowałam się w szukanie wskazówek. Nawet mi szkoda, że nie była dłuższa!

Znany autor książek dla młodzieży (Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Kroniki Rodu Kane, Olimpijscy Herosi) tym razem wymyślił wielką przygodę z ostrą rywalizacją, a w rywalizacji o cokolwiek, zawsze trzeba sobie wybrać drużynę, której się kibicuje z ogromnym sercem, zapałem, oddaniem, zacięciem i poświęceniem. Ja zawsze staję po stronie słabszego. Nie dlatego, że mam tak nadmiernie rozwiniętą potrzebę pomagania i opieki nad słabszymi tego świata, ale dlatego, że wysiłek włożony przez taką drużynę w osiągniecie celu, jest o wiele większy, walka trudniejsza, a zwycięstwo bardziej słodkie, satysfakcjonujące i przyjemniejsze. O ile oczywiście drużyna zwycięży. A jeśli nie, to samo kibicowanie słabszemu dostarcza więcej emocji niż zwycięskiemu pewniakowi.
Autor chyba wiedział, że istnieją tacy czytelnicy, jak ja, wybierający sobie tak przekornie faworytów, bo postarał się, żebym została kibicem rodzeństwa Cahillów. Czternastoletniej Amy i jedenastoletniego Dana. Sierot wychowywanych przez cioteczną babcię Beatrice, traktującą ten obowiązek jak dopust boży, na odległość i poprzez wynajmowane opiekunki. Zdani wyłącznie na własne siły, będąc niepełnoletnimi, bez zaplecza finansowego, wsparcia i opieki życzliwych dorosłych, zdecydowali się na przygodę swojego życia. Zamienili dwa miliony dolarów, odziedziczone po właśnie zmarłej i ukochanej babci Grace, na papierowy kartonik z jedną wskazówką, otwierającą im drogę do udziału w fascynującej, ale i niebezpiecznej grze, w której stawką było nawet życie, a wygraną sekret, czyniący zwycięzcę wyścigu najpotężniejszym i najbardziej wpływowym człowiekiem na świecie.
Pomyśleć – DWA MILIONY DOLARÓW, za coś tak małego, kruchego, niepewnego z bardzo enigmatycznym i niewiele mówiącym zdaniem.
I wcale nie zdradzam tutaj żadnej tajemnicy, bo założę się, że nikomu to zdanie nic nie powie tak, jak nie powiedziało uczestnikom gry. Nic dziwnego, że wielu ze zgromadzonych członków rodziny, po odczytaniu testamentu i warunków udziału w zadaniu, po prostu wzięło milionowe czeki i opuściło salę reprezentacyjną posiadłości babci Grace. Jednak byli i tacy, którzy, z różnych powodów, podjęli to wyzwanie, tworząc sześć drużyn. Silnych zespołów, o wiele lepiej przygotowanych do rywalizacji niż siódma drużyna rodzeństwa. Dwuosobowy zespół Amy i Dana, na tle pozostałych uczestników, teoretycznie nie miał żadnych szans! I to mi wystarczyło, żebym została jego fanem, wiernym kibicem i nieformalnym, mentalnym trzecim członkiem teamu ze stale rosnącą sympatią do dzieciaków w miarę odkrywania przez nich kolejnych podpowiedzi, prowadzących do następnej, cennej wskazówki. Pierwsza zaprowadziła ich do miasta zbudowanego na katakumbach, a rozgryzienie tajemniczo brzmiącego zdania, nie było takie proste i łatwe. Jeszcze trudniejsze okazało się unikanie pułapek zastawionych przez pozostałe drużyny, które stosowały wszystkie niedozwolone chwyty, by wyeliminować rywali. Próby spalenia, zasypania, zabetonowania czy otrucia mnożyły się w zastraszającym tempie, a mimo to, moja drużyna była szybsza, sprytniejsza, inteligentniejsza i bystrzejsza, dzięki kilku cechom, których brakowało innym – współczuciu, uczciwości i nieumiejętności krzywdzenia innych. Nie wiem, czy udział w grze zniszczy te zalety. Przekonam się o tym z czasem. Na razie nauczyli się nie ufać nikomu i opiekować się sobą wzajemnie, tworząc zgrany, uzupełniający się duet. Dzięki temu udawało im się uciec przed wieloma niebezpieczeństwami i zasadzkami spotykanymi, a to w posiadłości babci Grace, a to na cmentarzu, a nawet w tytułowym Labiryncie Kości. A wszystko to w poszukiwaniu takich podpowiedzi jak ta, w postaci magicznego kwadratu z brakującymi trzema liczbami. To dzięki takim zamaskowanym zagadkom-kluczom, a było ich więcej, mogłam aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach kolejnej wskazówki, rozwiązując je samodzielnie, zanim prawidłowy wynik podał Dan. To on był geniuszem matematycznym w tym duecie. A wysiłek intelektualny i tempo wyścigu były dosyć duże, bo na dzieciaki i pozostałych uczestników gry czekało jeszcze, oprócz otrzymanej pierwszej, 38 pozostałych wskazówek.
Jednak to nie koniec przygody!
Na tylnej okładce znalazłam informacje, że gra została przeniesiona do świata wirtualnego, w której można zdobyć atrakcyjne nagrody. Weszłam więc na podaną stronę gry i już miałam się zarejestrować, kiedy pomyślałam, że dobrze byłoby zajrzeć najpierw do regulaminu. I całe szczęście, że to zrobiłam, bo w nim (bardzo krótkim!) przeczytałam, że każdy może wziąć w niej udział, ale gra przeznaczona jest przede wszystkim dla określonej grupy wiekowej – 7-16 lat. Musiałam zdusić w sobie chęć przygody na rzecz dzieciaków. Przecież nie będę im robić konkurencji i zabierać nagrody sprzed nosa. Bardzo żałowałam, że moja zaprzyjaźniona młodzież nie mieści się w tym przedziale wiekowym, zazdroszcząc tym, którzy posiadają dzieci w tym wieku. Takie połączenie książki z grą wirtualną to bardzo dobry sposób na rozczytywanie młodzieży, bo żeby grać, trzeba czytać poszczególne tomy.
A docelowo ma być ich w sumie 10.
naostrzuksiazki.pl

Seria 39 wskazówek (the 39 clues) jest serią pięciotomową (jeżeli chodzi tylko o wydania obecnie przetłumaczone na język polski) , w której każda część jest napisana przez innego autora. Ta pierwsza część z tej bardzo wciągającej według mnie serii napisana jest akurat przez Ricka Riordana (który napisał wiele serii, takich jak ,,Kroniki Rodu Kane'', ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy'' oraz ,,Magnus Chase i bogowie Asgardu''.
I książka ta zaczyna się od tego, że pewien Dan właśnie oznajmia, że jego irytująca siostra, Amy, właśnie wyrzuciła w 2 miliony dolarów, by zyskać pierwszą wskazówkę.
Pierwszą z trzydziestu dziewięciu, które mogą doprowadzić jedną z drużyn do artefaktu, które mogłoby uczynić z tej rodziny najbardziej wpływową i bogatą na świecie.
Ale Amy i Dan muszą się bardzo postarać, żeby nie zostać zabitym, bo jest ogromnie prawdopodobne.
I przez inne drużyny, i przez jakiegoś obcego człowieka w czerni, i przez...
Wszystko inne.

Z wydawnictwem Initium jest tak, że każdą książkę, którą od nich dostanę zachwalam, pochłaniam ją w nieprzyzwoitym tempie, a potem zabieram się za następne i tak koło się zamyka. Wydawać by się mogło, że pewnie nie jestem obiektywna. Po prostu to wydawnictwo wydaje takie książki, które zawsze do mnie trafiają, ich lektura jest przyjemna, wciągająca i z niecierpliwością czekam na kontynuację.

Nagle musisz dokonać wyboru - wciąć milion dolarów czy podjąć udział w tajemniczej grze i otrzymać pierwszą wskazówkę. Amy i Dan są skazani na siebie, ich ukochana babcia nie żyje, a oni nie mieli pojęcia, dlaczego babcia zostawiła taki testament. Nie lubiani przez swoją rodzinę muszą podjąć decyzję czy uciec od ciotki i wyruszyć na poszukiwanie wskazówek, czy zabrać pieniądze i za chwilę stracić je na rzecz wspominanej ciotki. Podjęcie się wyzwania oznacza, że nie można się z niego wycofać, a na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. Jaką decyzje podejmie rodzeństwo i co ich będzie czekać?

"Labirynt kości" pochłonął mnie od samego początku po ostatnie strony. Nie przypuszczałam, że mogą powstawać jeszcze tak ciekawe, wciągające i uczące o sile przyjaźni i rodziny serie młodzieżowe. Miejscami żałowałam, że mój brat nie czyta książek, bo spokojnie mógłby się wkręcić tę serię. Przede wszystkim jest zbudowana na podstawowym schemacie budowania napięcia. Chociaż z każdą stroną zbliżamy się do punktu kulminacyjnego, koniec końców zostajemy na etapie pierwszej wskazówki i niewyjaśnionych okoliczności. Riordan tak sprawie poprowadził akcję, że oprócz śledzenia losów bohaterów uczymy się nowych miejsc, poznajemy zagraniczne miasta, dowiadujemy się także o historii i wielkich osobach, które tą historię tworzyły.

"39 wskazówek" od samego początku zachęca, aby na bieżąco śledzić losy głównych bohaterów. Możemy uczestniczyć czytając książki, możemy zapisać się na stronę serii. Wszystko jest przygotowane tak, aby zachęcić młodszych czytelników do czytelnictwa. Nawet główni bohaterowie są latoroślami. Muszą zmierzyć się z problemami, które normalnego czternastolatka dawno by przerosły. Tutaj, oczywiście pamiętajmy, że to fikcja, pojawia się więź między rodzeństwem, która powoduje wyjście cało z opresji. Oczywiście starszą widownie może denerwować wiele rzeczy, na przykład głupie pytania Dana, myślę jednak, że w tempie rozwijania się akcji przestają takie mankamenty przeszkadzać i nie zwraca się na nie wielkiej uwagi. W tej serii chodzi właśnie oto, aby odkrywać, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Bawić się wyśmienicie i tak właśnie jest. Dlatego z czystym sumieniem zachęcam do niej wszystkich: dorosłych, młodzież czy nawet młodsze dzieciaki, bo każdy znajdzie coś dla siebie.

Fajna książka ale mie jakoś nie zafascynowała

Fajna książka ale mie jakoś nie zafascynowała

Bardzo przyzwoita przygodówka dla nastolatków. A nawet młodszych - tak na wiek 8/9+. Dynamiczne wprowadzenie do akcji, tajemnica, rywalizacja i w głównej roli osierocone rodzeństwo. Łatwo się czytelnikowi identyfikować z bohaterami. W szybkim tempie z USA pędzimy do Paryża i pierwsza część kończy się zapowiedzią podróży do Wiednia. Intryga jest zmyślna. Pewnie jako nastolatek pewnie już czytałabym następny tom.

Książka nie wzbudziła we mnie pozytywnych emocji lecz było w niej coś co ciągło do tej książki. Postanowiłem, że nie będę kontynuował tej serii lecz polecam przeczytać pierwszy tom i zobaczyć czy się spodoba.

Kocham tę serię. Moja ulubiona seria a czytałem ich sporo. Na ten moment na Mikołajki dostanę 8 tom po angielsku, gdyż 6 i 7 po angielsku juz przeczytałem. Planuje przeczytać tak wszystkie serie 39 clues - 25 tomów.

Bardzo naiwna książka i przewidywalna dla mnie.
Ps.Podejrzewam nawet , że ten wielki skarb to kamień filozoficzny, a 39 wskazówek to tak naprawdę 39 składników potrzebnych do jego wytworzenia.
Pss. Autor mnie rozczarował.

Bardzo naiwna książka i przewidywalna dla mnie.
Pss. Autor mnie rozczarował.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Rick Riordan

Dodaj cytat z książki Maze of Bones