Zgłosuj na książki roku 2017

Cykl: Michael Vey (tom 2) | Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Michael Vey 2: Rise of the Elgen
HouseOfReaders

Kontynuacja powieści przygodowej o nadziei, lojalności, odwadze i miłości syna do matki. Michael Vey rozkochał w sobie tysiące amerykańskich nastolatków oraz ich rodziców i nauczycieli. Prawdziwy hit w literaturze dla młodzieży. "Niektórzy ludzie rodzą się mądrzy, inni piękni. Ja urodziłem się z elektryczną mocą. Zostałem stworzony przez Korporację Elgen, która teraz ma zamiar mnie...

Prawdziwy hit w literaturze dla młodzieży.

Zostałem stworzony przez Korporację Elgen, która teraz ma zamiar mnie zniszczyć. Jednak porywając mi matkę Michaela posunęli się o krok za daleko.

Na szczęście mam przy sobie przyjaciół, którzy posiadają moce – mogą rzucać piorunami, resetować ludziom umysły, widzieć przez ściany i uśmierzać ból.

Razem stanowimy silną i nierozłączną drużynę."

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl/

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Goniąc za celem

Zespół Tourette’a to wrodzone zaburzenie neurologiczne, którego charakterystyczną cechą – jak podaje między innymi Wikipedia - jest występowanie tików ruchowych. Z pojęciem tym po raz pierwszy zetknęłam się, czytając „Podarunek” Richarda Paula Evansa. W powieści zatytułowanej „Michael Vey: więzień celi nr 25” autor również wykorzystuje motyw syndromu, który zna od podszewki, gdyż sam cierpi na tę chorobę. Pisanie o tego rodzaju przypadłościach uważam za niezwykle istotne. Niezaprzeczalnie jest to ogromny (choć nie odosobniony) atut w twórczości Richarda Paula Evansa. Z chorobą boryka się główny bohater powieści – Michael Vey. Stanowi ona o pewnej wyjątkowości chłopca. Ale zapewniam Was, że nie jest to jedyna rzecz wyróżniająca go wśród jego rówieśników. Michael to niesamowity chłopiec obdarzony paranormalnymi umiejętnościami – z pewnością przekonamy się o tym także w kontynuacji intrygującej serii.

Michael Vey, czternastoletni chłopiec, dawno już pogodził się ze swoim niesprzyjającym losem. Nieobce mu są prześladowania w szkole, dokuczanie przez kolegów, bycie pośmiewiskiem dla innych. Do takiego stanu rzeczy przyczyniły się przede wszystkim zespół Toruette’a oraz budowa ciała chłopca. Michael, jak wspomniałam, jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na swoje tiki pojawiające się w stresujących sytuacjach. Michael nie boi się elektryczności. Nie musi. Sam w sobie posiada jej aż nadto. Silne emocje powodują, że chłopiec potrafi kumulującą się w nim elektrycznością nawet porazić. W pierwszej części Michael poznaje inne osoby obdarzone niespotykanymi umiejętnościami. Wśród nich jest też Taylor. Odmienność tej dwójki sprawia, że stają się sobie bliżsi. Ich przyjaźń rozkwita, a wspólne próby znalezienia odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące ich inności prowadzą do zadziwiających odkryć i nieuchronnie zbliżającego się niebezpieczeństwa. W „Buncie” Michael i inne dzieciaki z elektrycznymi zdolnościami jasno wytyczają sobie cel. Muszą uwolnić przetrzymywaną w Peru matkę Michaela.

Richard Paul Evans po raz kolejny (to moje czwarte spotkanie z twórczością pisarza) udowadnia, jak doskonale potrafi dopasować swoje pisanie do sytuacji. W Michaelu Veyu mamy mnóstwo młodzieżowych wtrąceń i slangu, które idealnie zostały wkomponowane w treść. Dodam, że zwroty te nie są używane z przesadną częstotliwością, a co więcej – fantastycznie oddają ducha nastolatków. Frazy charakterystyczne dla tej grupy Evans używa z odpowiednim umiarkowaniem i wyczuciem. Nie spotkamy tutaj wulgarnych wyrażeń. Powinniśmy się raczej spodziewać idiomów, które bez wątpienia są smaczne i na miejscu. Akcja powieści toczy się równomiernie. Każda kolejna strona przynosi nowe rozwiązania. Autor świetnie buduje napięcie sprzyjające wartkiej akcji, a ta swoją najwyższą formę osiąga podczas całej rozgrywki w powieści. Dzieje się tu naprawdę wiele. Jedna sytuacja goni drugą i kolejną, i jeszcze inną.

„Michael Vey” to z pewnością zupełnie nowe, nieznane fanom Richarda Paula Evansa, oblicze. Oblicze bardzo udane. Ta inna, fantastyczna odsłona twórczości autora dostarczy czytelnikowi niemałych wrażeń. Lektura Michaela Veya nie tylko wciąga, ale pochłania bez reszty. Jeśli planujecie wieczór z omawianym tytułem, zarezerwujcie sobie kilka godzin w odosobnieniu. Przygoda z elektrycznością na pewno będzie fascynującą podróżą.

Agnieszka Stolarczyk

Anna-mojeksiążki | 2015-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2015

Michael Vey powrócił, zbiegły więzień z celi numer 25. Elektryczny chłopiec z zespołem Tourette'a. Jego choroba objawia się zaburzeniami neurologicznymi prowadzacymi do tików. Nie panuje nad tym, ale zaczyna coraz bardziej panować nad swoimi elektrycznymi zdolnościami. Wraz z grupą podobnych dzieciaków, udało im się uciec z akademii Elgen i spod władzy Hatcha. Skupiają się na ukrywaniu oraz na odnalezieniu mamy Michaela, która została porwana przez Elgen. Ich śladami podążają strażnicy z korporacji, którzy chcą ująć dzieci. Kontaktuje się z nimi tajemniczy Głos, który oferuje swoją pomoc i zapewnia im bezpieczne schronienie. Niestety, i tutaj dopadają ich przedstawiciele Elgenu i udaje im się ująć nastolatków. Dzieciaki są bardzo sprytne i dzięki swym zdolnością, po raz kolejny uciekają z rąk oprawców, ale zaczynają wątpić w Głos. Jednak dzięki jego pomocy udaje im się dotrzec do Peru, gdzie przetrzymywana jest mama Michaela.

Tymczasem w Elgenie następuje rozłam. Hatch nie...

Justyna | 2017-05-21
Na półkach: /2017./, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 maja 2017

Akcja w książce "Bunt" mknie jak burza. Książki nie da się odłożyć ani na chwilę. Po prostu magia! Bohaterowie rozwijają swoje umiejętności, zaskakują pomysłami i ani na chwilę nie dają odetchnąć czytelnikowi. Momentami robi się niedobrze-przynajmniej mi- za sprawą biskwitów. Biszkopty ze szczurzego mięsa, kości i skóry a później być może z dodatkiem ludzkiego mięsa nie zachęcają do zjedzenia.;D Świetnie przedstawione są zmiany jakie zachodzą w bohaterach. Członkowie Eklanu mimo elektrycznych zdolności wciąż są tylko nastolatkami i również się boją. No a Michael pomimo genialnego planu znów zostaje więźniem. Mam tylko nadzieję że nie zostanie pojmany przez ludzi gorszych od Elgen.

Książka pomimo że pisana z myślą o młodzieży wciągnie również niejednego dorosłego, jeżeli tylko lubi się takie klimaty. Ja zachęcam do przeczytania :)

Magdalenkaaaaa | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: styczeń 2016
książek: 1971
Ciarolka | 2015-04-07
Przeczytana: 20 marca 2015

Richard Paul Evans znany jest polskim czytelnikom przede wszystkim z powieści skierowanych do kobiet. Napisał jednak również powieści młodzieżowe z cyklu Michael Vey opowiadające o losach chłopca obdarzonego elektryczną mocą. Jakiś czas temu czytałam tom pierwszy, który przypadł mi do gustu, dlatego też bez wahania sięgnęłam po jego kontynuację.

Michael wraz z przyjaciółmi po ucieczce z akademii, w której szkolone były inne osoby posiadające tę samą "przypadłość" co on, ukrywa się przed członkami instytucji Elgen, która chce wykorzystać ich umiejętności do swoich egoistycznych celów. Chłopak oprócz żądnego władzy i pieniędzy doktora Hatcha ma na głowie inne zmartwienie - chce odszukać i uwolnić matkę porwaną przez złych ludzi, którzy wykorzystują ją, aby móc szantażować Vey'a. Wraz z gronem przyjaciół wybiera się do Peru, gdzie odkrywa szokującą prawdę o instytucji Elgen i o doktorze Hatchu.

Powieść Michael Vey. Bunt przepełniona jest akcją, która mknie niczym pendolino. Cały...

Travisx85 | 2014-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Znam Evansa z dość przewidywalnych książek (wiesz na początku jak się skończy, albo przewidujesz z dobrym skutkiem) m.in. "Stokrotki w śniegu"; "Papierowe marzenia" i wiele innych. Jednak seria o elektrycznych nastolatkach, gdzie głównym bohaterem jest Michael Vey jest zupełnie inna. Druga część książki jest kontynuacją pierwszej, gdzie poznajemy naszych bohaterów, którzy sprzeciwiają się wielkiej korporacji Elgen. Dzieciaki są inne niż wszyscy, bo są elektryczni. Każde z nich posiada jakieś elektryczne zdolności.
W drugiej części Michael i jego przyjaciele mają zadanie uwolnienie matki Michaela, która jest przetrzymywana w Peru. Cała książka ma bardzo wartką akcję, świetnie napisane dialogi, pokazane jest znaczenie miłości, przyjaźni, wiedzy (uwielbiam Ostina i jego podejście do spraw naukowych, chodząca encyklopedia :)). Polecam każdemu, bo czyta się wspaniale, a poza tym do końca nie wiesz czy cały ich plan się powiedzie.
Nie ukrywam, że już czekam na kolejne tomy z tej...

Marta | 2014-09-02
Przeczytana: 04 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skąd wzięło się 14 elektrycznych dzieci?? Przeżyło 17, do 7 urodzin zmarło 4 więc powinno zostać 13, a tymczasem autor beztrosko wyeliminował Nichelle, wstawił na jej miejsce Torstyna i już. A to że liczba dzieci przestała mu się zgadzać to nieważne.
Jestem w trakcie czytania książki, może gdzieś dalej coś się wyjaśni, na razie jest to pomyłka, która szalenie mnie denerwuje.
1. Michael - rażenie prądem, kuliste pioruny
2. Taylor - resetowanie umysłów, czytanie w myślach
3. Zeus - pioruny
4. Ian - elektrolokacja, widzenie przez ściany
5. Grace - ludzka kość pamięci
6. Abigail - stymulacja zakończeń nerwowych (uśmierzanie bólu)
7. McKenna - ludzka żarówka (światło i ciepło)

8. Quentin - impulsy elektromagnetyczne
9. Tara - wywoływanie w umyśle strachu lub szczęścia
10. Bryan - ludzka piła elektryczna
11. Kylee - magnetyzm
12. Tanner - wyłączanie sprzętów na odległość (samoloty)

13. Nichelle - wysysanie energii z reszty dzieciaków

14?? Torstyn - ludzka...

Maciej Kulesza | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Bardzo wciągnęła :D. Nie mogłem się oderwać aż do zakończenia. Czekam na tom III :)

BooTlaGerS | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

No i jest. W końcu ją mam.
Najpierw zacytuję samego siebie z pierwszego Tomu: " (...) Jak już wspominałem akcja nie jest nużąca i w trakcie czytania miałem wrażenie jakbym był obok jako obserwator, dosłownie czułem wszystkie emocje bohaterów, jak również dość szybko rozwijającą się akcję."
Oczywiście opinia podtrzymana, mógłbym się nawet stwierdzić, że drugi TOM czyta się jeszcze szybciej. Każdą wolną chwilę poświęcałem na ponowne spotkanie z bohaterami, każda kolejna część wprowadzała nowe ciekawe wątki. Jak dla mnie równie dobra, może nawet ciut lepsza niż "jedynka". Aczkolwiek pozostawiająca po sobie niedosyt...
W chwili odczytania KONIEC TOMU DRUGIEGO na usta ciśnie się tylko "Matko Bosko Kochano !!!, co dalej... ?".
Z dreszczem emocji będę oczekiwać polskiego wydania Tomu nr 3.
Tymczasem szczerze polecam, to było jak drugi kęs dobrego tortu, czekamy zatem na kolejny, zwieńczony pyszną wisienką. :)

Pozdrawiam czytelników.

RogowskiPazdan | 2018-01-03
Przeczytana: 01 września 2016

Kontynuacja 1 tomu.Krótko i zwięźle książka bardzo trzyma w napięciu. Uwierzcie, że naprawdę aż się chce ja czytać,te około 300 stron zleci wam bardzo szybko. Jest to typowa przygodowka o chlopaku,który posiada swój dar trafia do pewnej organizacji nie wie co ma robić..... resztę doczytacie ☺

blackberry | 2015-08-28

Tom drugi przygód Michaela Veya pochłonął mnie jak pierwszy. Nie znudził, nie odstraszył. Intrygująca końcówka nakazuje biec natychmiast do księgarni po kolejny tom. Niestety, z tego co wiem, nie ma go jeszcze w sprzedaży. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy tej fantastycznej opowieści.