Czarny krąg

Okładka książki Czarny krąg Patrick Carman
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Czarny krąg
Patrick Carman Wydawnictwo: Initium Cykl: 39 wskazówek (tom 5) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Grażyna Smosna
39 wskazówek

W rosyjskim kręgu

Nareszcie Rosja!
Tak! Czekałam, po cichu jako rusofilka, karmiąc się nadzieją, że Dan i Amy, w pogoni za wskazówkami, trafią do tego kraju, jednocześnie będąc bardzo ciekawą, jak zostanie przedstawiony dzieciakom. A tytuł niczego nie zdradzał, chociaż mogłam się domyślić po okładce, na której widnieje dwugłowy orzeł. I wreszcie jest! Nie przypuszczałam tylko, że nastąpi to tak szybko, już w piątej części cyklu „39 Wskazówek”, bo przecież świat jest taki ogromny i ma do zaoferowania tak wiele ciekawych i godnych miejsc do zagrania tła przygód niestrudzonego rodzeństwa, dążącego do zdobycia upragnionej wskazówki dającej dostęp „do źródła niewyobrażalnej potęgi".
Tym razem rodzeństwo w wirze szybko następujących po sobie okoliczności, a zwłaszcza po otrzymaniu zagadkowego telegramu z jeszcze bardziej enigmatycznym wierszykiem, którego treść znał tylko Dan i nieżyjąca babcia Grace, wyruszyło natychmiast. Niestety bez powiadomienia o tym swojej niani Nellie, której bardzo mi w tym tomie brakowało. Jednak Amy wiedziała, „że Grace Cahill wyciągała do nich zza grobu pomocną dłoń” i należało z niej niezwłocznie skorzystać. Ta błyskawiczna decyzja rzuciła ich w sam środek ogromnej Rosji. Wiedzieli, że fizycznie nie poradzą sobie z podążaniem za zdobywanymi wskazówkami kierującymi ich, od Moskwy począwszy na syberyjskim Omsku skończywszy. Te geograficzne okoliczności zmusiły ich do (tego jeszcze nie było!) zawieszenia współzawodnictwa z rodzinną ekipą Holtów i połączenia sił w wykonywaniu zadań. Od początku jednak nie ufałam nowym sojusznikom. Naiwnością byłoby sądzić, że to czysty układ, a utwierdziło mnie w tym zdanie seniora – „Jeśli wskazówka wpadnie w nasze ręce, zachowamy ją dla siebie". Jednak Amy i Dan tym razem mieli tajemniczego opiekuna podpisującego się inicjałami NRR i kartę kredytową dającą im wygodę podróżowania oraz dostęp do nieograniczonych zapasów jedzenia.
To nie oznaczało, że było im łatwo!
Nic z tego! Po piętach, jak zwykle deptały im pozostałe ekipy wyścigu, a zwłaszcza Irina Spasky, która czuła się w Rosji, jak w domu, zrzędząc – „A ja muszę śledzić ich po całej Rosji i pilnować starych sekretów, zamiast szukać kolejnych wskazówek". Ja nie narzekałam, bo dzięki rodzeństwu przypomniałam sobie najważniejsze wydarzenia z dziejów Rosji – niewyjaśnioną śmierć carskiej rodziny, mroczną postać Rasputina czy katorżniczą historię powstania drogi kolejowej.
Jednak nie tylko.
Autor zaprowadził młodego czytelnika w najważniejsze miejsca rosyjskich miast, a także przybliżył ciekawostki mające swoje odpowiedniki w ojczyźnie bohaterów. Utrzymał konwencję cyklu, by poprzez dobrą zabawę i przygodę przybliżyć historię kraju, w którym się rozgrywała. Zaangażował w to nie tylko bohaterów, ale i czytelnika, zmuszając do rozwiązywania zagadek w postaci rebusu. Tradycyjnie na końcu książki zostały umieszczone dwa pierwsze rozdziały szóstego tomu, dzięki którym wiem, jaki będzie tytuł, kto go napisał i dokąd pojadą Amy z Danem. Oczywiście, tego ostatniego nie zdradzę tutaj!
Jednak to nie koniec przygody. Ona nie kończy się dla czytelnika wraz z zamknięciem książki. Jej dalszy ciąg trwa na stronie internetowej w postaci gry „39 Wskazówek” z jak najbardziej realnymi nagrodami.
naostrzuksiazki.pl

Nareszcie Rosja!

Czekam na polskie przetłumaczenie ,,Głębokiej Otchłani'', szóstej części ,,39 wskazówek''.
Mam nadzieję, że będzie tak samo wspaniała jak ta, 5 część.

Mam nadzieję, że będzie tak samo wspaniała jak ta, 5 część.

Kocham tę serię. Moja ulubiona seria a czytałem ich sporo. Na ten moment na Mikołajki dostanę 8 tom po angielsku, gdyż 6 i 7 po angielsku juz przeczytałem. Planuje przeczytać tak wszystkie serie 39 clues - 25 tomów.

Książka jest dobra, trochę słabsza od części czwartej, ale lepsza od pozostałych.

Amy i Dan jadą do Rosji. Tam znajdują nieznaną jeszcze przyjaciółkę. Wraz z jej pomącą udaje im się zdobyć kolejną wskazówkę! Odwiedzą m.in. Pałac Katarzyny, bazę Lucianów, Cerkwię na Krwi i Bursztynową Komnatę.

P.S. Zajrzyjcie na stronę 39 wskazówek - jest bardzo fajna!!!

P.S. Zajrzyjcie na stronę 39 wskazówek - jest bardzo fajna!!!

Uwielbiam!

Uwielbiam!

Piątą częścią serii „39 wskazówek” napisanej przez amerykańskich pisarzy jest książka „Czarny krąg”, napisana przez Patricka Carmana. Z tomu na tom akcja powieści nabiera coraz szybszego tempa, a główni bohaterowie, Amy i Dan, coraz bardziej zadziwiają czytelników.
Po ten tom sięgnęłam z prawdziwą przyjemnością. Od dawna interesowałam się historią Rosji, a „Czarny krąg” właśnie się z nią łączy. Kolejna wskazówka pozostawiona przez zmarłą babcię przywiodła rodzeństwo do największego kraju świata. Samych, ponieważ ich towarzyszka podróży, nieco zwariowana Nellie oraz ukochany kot ich zmarłej babci, Saladin, zostają w upalnym Egipcie. Wskazówka jest trochę dziwna, nakazuje dzieciakom bycie w dwóch zupełnie odległych miejscach w Rosji – Wołgogradzie, Moskwie, Jekaterynburgu, Sankt Petersburgu, Magadanie na Syberii oraz Omsku tamże leżącym. Rodzeństwo domyśla się, że nie da rady samodzielnie rozwiązać kolejnej zagadki. Wyjątkowo musi złamać zasadę, której się dotąd trzymali, NIE UFAJ NIKOMU. Do pomocy włączają swoich przeciwników w poszukiwaniu kolejnych wskazówek – członków rodziny Holtów.
Ku mojemu zaskoczeniu o kolejnym miejscu ukrycia wskazówki dowiadujemy się już w tym tomie(zawsze było to w poprzedniej książce),kiedy portier z kairskiego hotelu przynosi im tajemniczy bilecik. Jego treść nie pozostawia złudzeń kto jest jego nadawcą – babcia Grace była jedną z niewielu osób, które znały tą tajemnicę jedenastoletniego Dana. Dzieciaki udają się na lotnisko, gdzie w jednej ze skrytek znajdują nie tylko kolejną, ale i przewodnik po Rosji, przebranie, które ułatwi im poruszanie się po obcym kraju, kartę VISA z niemałą sumką, szklaną kulę miodowego pokoju przedstawiającą pokój wraz z „zatopionym” w niej kluczykiem oraz zdjęcie ich rodziców. To ostatnie najbardziej ucieszyło Dana, który zgubił jedyną zachowaną fotografię ich rodziców z pożaru w paryskim metrze. Muszą się też spieszyć – na uzyskanie kolejnej zagadki mają niewiele ponad dobę. To właśnie dlatego decydują się na współpracę z nieobliczalną rodziną Holtów.
Co nas czeka w „Czarnym kręgu”? Przede wszystkim podążanie śladami ostatniej rodziny carskiej, która została rozstrzelana w 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu. Nie bez znaczenia był więc fakt, że jednym z miejsc, w które musiały udać się dzieci była cerkiew postawiona na miejscu carskiej kaźni. Bardzo podobało mi się wplecenie w akcję powieści wątku carskiego lekarza, mnicha Griegorija Rasputina, który bodajże miał leczyć małego carewicza z hemofilii. Ciekawostką jest fakt, że również Rasputin należał do ich rodu.
W książce odkrywamy tajemnice największego pomnika świata, Matki Ojczyzny w Wołgogradzie, odwiedzamy Pałac Katarzyny, czy też Pałac Aleksieja, a nawet jedziemy drogą zbudowaną z ludzkich kości. W każdym z tych miejsc otrzymujemy wskazówki. Co ciekawe, prowadzą nas one do legendarnej Bursztynowej Komnacie, która ukryta jest w najmniej spodziewanym miejscu. Cały czas czytelnik zastanawia się kim jest tajemnicza osoba podpisująca się inicjałami NRR. Odpowiedź na to pytanie jest jeszcze bardziej zaskakująca, niż można by sobie wyobrazić.
Ten tom zdecydowanie różni się od pozostałych – najwięksi wrogowie ze sobą współpracują, a nieobliczalna Irmina zdradza swoją tajemnicę. To również tom pełen niespodzianek dla głównych bohaterów – nie tylko udaje im się zdobyć rozwiązanie kolejnej zagadki, ale i zdobyli kilka informacji na temat swoich tragicznie zmarłych rodziców. Dzieciaki zamieniają się też w szalonych kierowców oraz znakomitych strategów.
„Czarny krąg” to zdecydowanie najlepsza dotychczasowa część cyklu „39 wskazówek”. Zaskakujące zwroty akcji fascynują czytelnika, a przemycone informacje na temat ostatniej rodziny carskiej mimowolnie uzupełniają jego wiedzę. Autor trochę wygładza ostre charaktery niektórych rywali Any i Dana, a także pokazuje, że nawet bez opiekunki doskonale sobie radzą z wyzwaniami.

Książka była przecudowna, zresztą jak każda książka z tej serii. I cieszę się, że Amy powoli nabiera pewności siebie.

NWM jak można tak skończyć książkę. Oszaleć można z tego napięcia!

NWM jak można tak skończyć książkę. Oszaleć można z tego napięcia!

Nie wiem, co mam o tej książce napisać. Z jednej strony mi się podobała, a z drugiej trochę nudziła. Fakt, czytało się ją szybko, ale nie powaliła mnie na kolana.

Mam ogromną słabość do tej serii, choć zauważyłam, że co drugi tom podoba mi się tak średnio. Ten zdecydowanie należy do jednych z ulubieńców. Dodatkowo pałam miłością do lektora, który czyta po prostu genialnie!

• 39 wskazówek
  • Młodzieżówki
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Czarny krąg