Czarny krąg

Tłumaczenie: Grażyna Smosna
Cykl: 39 wskazówek (tom 5)
Wydawnictwo: Initium
Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Black Circle
39 wskazówek
Sophie

Po otrzymaniu dziwnego telegramu czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan udają się w głąb Rosji. Nie ma przy nich ani jednej godnej zaufania dorosłej osoby. Tymczasem człowiek o tajemniczych inicjałach NRR rozpoczyna wyścig z czasem, którego celem jest odkrycie skradzionego przez nazistów skarbu i prawdy na temat wymordowania członków ostatniej rosyjskiej rodziny królewskiej. Wkrótce poszukiwanie skarbu zaczyna przypominać pułapkę zastawioną przez Lucianów. Przynęta może się jednak okazać pokusą nie do odparcia. Jakie ryzyko podejmą Amy i Dan, by dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się w noc śmierci ich rodziców?

źródło opisu: Wydawnictwo Initium, 2013

źródło okładki: www.initium.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

W rosyjskim kręgu

Fenomen cyklu „39 wskazówek” polega na tym, że każda część jest pisana przez zupełnie innego autora, ale nie tylko. Także miejsca akcji ulegają ciągłym zmianom. „Czarny krąg” to już piąty tom cyklu, w którym dzięki pomysłowości Patrica Carmana razem z bohaterami goniącymi za kolejnymi wskazówkami, trafiamy do Rosji. Kraju pełnego tajemnic i historii wyzierającej z każdego zakamarka.

Amy i Dan ukrywają się razem ze swoją opiekunką Nelly, w jednym z hoteli w Kairze i planują kolejny krok w wyścigu po niebotyczne bogactwo. Szansa pojawia się wraz z tajemniczym telegramem, który kieruje rodzeństwo w dalekie ostępy Rosji. Młodzi Cahillowie, niewiele myśląc pozostawiają Nelly w hotelu i wyruszają za wskazówkami tajemniczego NRR. Przez całą podróż mają duszę na ramieniu i stale odwracają się za siebie z myślą, że właśnie zostali złapani w kolejną pułapkę swoich bezlitosnych przeciwników. Czy tak jest faktycznie? Kim jest NRR i dokąd doprowadzi Amy i Dana?

Przyznam, że żadna z części „39 wskazówek” nie wciągnęła mnie tak bardzo jak „Czarny krąg”. Być może dużą zasługą tego jest fakt, iż wszystko rozgrywa się w Rosji czyli państwie, które intryguje swoja historią (szczególnie tą dotyczącą carskiej rodziny Romanowów i Rasputina). Muszę w tym miejscu przyznać, że autor naprawdę się spisał pod tym względem. Mimo niewielkiej liczby stron, sama treść „Czarnego kręgu” liczy sobie jedynie 156) Carman nie tylko skorzystał ze sporej ilości historycznych faktów, ale także przybliżył nam nieco kilka ważnych oraz zabytkowych budowli, które dla Rosjan są ważne. No i przede wszystkim, wszystkie wyżej wymienione elementy, bardzo zgrabnie wplótł w przygodowe wątki fabuły.

Jeżeli chodzi o fabułę, to tym, co wyróżnia ten tom spośród pozostałych (oprócz miejsca akcji) to także fakt, iż pisarz pozwala nam dojrzeć zupełnie inne oblicza niektórych bohaterów (Irmina lub Holtowie), oczywiście nie znaczy to, że zostali pozbawieni swoich brutalnych i bezwzględnych cech. Po prostu Carman udowadnia, iż to także zwykli ludzie mający inne uczucia oprócz żądzy władzy i brutalności. Tempo akcji, jak łatwo się domyślić, jest bardzo dynamiczne, a kolejne wydarzenia następują jedno po drugim. Z siłą iście lawinową wrzucają czytelnika w sam środek spisków i knowań innych członków rodziny Cahill.

Podsumowując. „Czarny krąg” to jak na razie najlepszy tom z całego cyklu, więc nikogo nie zdziwię kiedy napiszę, że gorąco go polecam. Jednak mimo wszystko wypada znać poprzednie tomy, aby się nie pogubić. Muszę jeszcze tylko dodać, iż z ciekawością będę wypatrywała kolejnej części, ponieważ fragment zamieszczony w tym tomie zapowiada naprawdę obiecująca lekturę. Jeszcze raz polecam „Czarny krąg”.

Natalia Zdziechowska

Kasia | 2017-04-06

Nie wiem, co mam o tej książce napisać. Z jednej strony mi się podobała, a z drugiej trochę nudziła. Fakt, czytało się ją szybko, ale nie powaliła mnie na kolana.

slowo_daje | 2013-12-17

Zachwytu nad serią - z punktu widzenia matki (chrzestnej), bo sama jestem już na takie książki trochę za stara ;) - ciąg dalszy. Banał, ale jakże prawdziwy: 39 wskazówek bawi, uczy (i zaskakuje :))

Piątą częścią serii „39 wskazówek” napisanej przez amerykańskich pisarzy jest książka „Czarny krąg”, napisana przez Patricka Carmana. Z tomu na tom akcja powieści nabiera coraz szybszego tempa, a główni bohaterowie, Amy i Dan, coraz bardziej zadziwiają czytelników.
Po ten tom sięgnęłam z prawdziwą przyjemnością. Od dawna interesowałam się historią Rosji, a „Czarny krąg” właśnie się z nią łączy. Kolejna wskazówka pozostawiona przez zmarłą babcię przywiodła rodzeństwo do największego kraju świata. Samych, ponieważ ich towarzyszka podróży, nieco zwariowana Nellie oraz ukochany kot ich zmarłej babci, Saladin, zostają w upalnym Egipcie. Wskazówka jest trochę dziwna, nakazuje dzieciakom bycie w dwóch zupełnie odległych miejscach w Rosji – Wołgogradzie, Moskwie, Jekaterynburgu, Sankt Petersburgu, Magadanie na Syberii oraz Omsku tamże leżącym. Rodzeństwo domyśla się, że nie da rady samodzielnie rozwiązać kolejnej zagadki. Wyjątkowo musi złamać zasadę, której się dotąd trzymali, NIE UFAJ...

Anath | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Jak mówi opis, „39 wskazówek” to seria dziesięciu książek przepełnionych akcją i humorem. Szkic oraz fabuła zostały nakreślone przez Ricka Riordana który jest autorem pierwszego tomu. „39 wskazówek” to nie tylko książkowa przygoda, ale również gra on-line która pozwoli każdemu uczestnikowi stać się członkiem rodziny Cahillów i rywalizować o wspaniałe nagrody. Trwa pościg za 39 wskazówkami chroniącymi dostępu do niewyobrażalnej potęgi.

Czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan - ku własnemu zdziwieniu - wysuwają się na prowadzenie. Poszukiwania prowadzą ich do Wiednia a kluczem do odnalezienia kolejnej wskazówki ma być zdobyty przez rodzeństwo fragment zakodowanych nut utworu Mozarta. Śledzeni przez żądnych władzy krewnych Amy i Dan nie są pewni czy zbliżają się do zwycięstwa czy raczej do śmiertelnej pułapki.
Patrick Carman, to amerykański pisarz, autor serii „Kraina Elyona”. Dorastał w Salem. Jest absolwentem Uniwersytetu Willamette. Spędził dziesięć lat w Portland,...

Sophie | 2014-03-19
Przeczytana: 05 marca 2014

Największa zagadka Rosji dotyczy nie tylko księżniczki Anastazji i kwestii, czy ona przeżyła, czy zginęła tego dnia... Równie wielką tajemnicą jest lokalizacja Bursztynowej Komnaty, która od wielu, wielu lat była poszukiwana przez olbrzymie grono nie tylko osób, ale i rządów... Jaką jednak rolę ta zagadka odgrywa w książce?

Zabawne jest, że choć każdą książkę pisze inny pisarz - co prawda mogą się oni powtarzać, ale nie pod rząd, to wciąż udaje się im utrzymać serię "39 wskazówek" w podobnym stylu z dobrze wyważonym humorem, dreszczykiem emocji i przyjemnie wybudowanym napięciem. Naprawdę sięgam po każdą kolejną powieść z serii z wielką ochotą i spędzam trochę czasu w towarzystwie rodzeństwa Cahill; lektura może nie trwa za długo, a jednak jest całkiem wartościowa. Weźmy chociażby pod uwagę umiejętne opisywanie odwiedzanego kraju i przemycanie do treści wielu faktów historycznych dotyczących samego państwa, osób, czy też budynków. Znajdzie się tutaj sporo ciekawostek!

Dodatkowym...

Falka | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Przygodę z "39 wskazówek" rozpoczęłam od piątego tomu, czego trochę żałuję - mimo pozornej niezależności każdej kolejnej książki trochę trudno było mi połapać się w świecie Amy i Dana, głównie przez koligacje rodzinne.
Mimo to pochłonęłam "Czarny Krąg" w jeden dzień i zdecydowanie polecam jako lekturkę lekką, prostą i przyjemną. O ile z początku miałam wątpliwości dotyczące wieku głównych bohaterów - 14 i 11 lat - o tyle łatwo było się przekonać, że ich dziecięce spojrzenie na świat nie jest ani zbyt naiwne, anie zbyt "dorosłe".
Ogółem ocena na plus ;)

Lajcik-_- | 2014-10-28

Książka jest dobra, trochę słabsza od części czwartej, ale lepsza od pozostałych.

Amy i Dan jadą do Rosji. Tam znajdują nieznaną jeszcze przyjaciółkę. Wraz z jej pomącą udaje im się zdobyć kolejną wskazówkę! Odwiedzą m.in. Pałac Katarzyny, bazę Lucianów, Cerkwię na Krwi i Bursztynową Komnatę.

P.S. Zajrzyjcie na stronę 39 wskazówek - jest bardzo fajna!!!

dawid | 2014-09-07

Uwielbiam!

Bartek | 2017-11-19

Kocham tę serię. Moja ulubiona seria a czytałem ich sporo. Na ten moment na Mikołajki dostanę 8 tom po angielsku, gdyż 6 i 7 po angielsku juz przeczytałem. Planuje przeczytać tak wszystkie serie 39 clues - 25 tomów.

Martyna | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Książka była przecudowna, zresztą jak każda książka z tej serii. I cieszę się, że Amy powoli nabiera pewności siebie.