Bogowie i wojownicy. Osobni

Tłumaczenie: Małgorzata Koczańska
Cykl: Bogowie i wojownicy (tom 1)
Wydawnictwo: Wilga
Gods and Warriors. The Outsiders
Ivymore

Po bestsellerowych Kronikach Pradawnego Mroku, których akcja toczy się w epoce kamiennej, autorka zabiera czytelnika w kolejną podróż w czasie – w epokę brązu. Bohater opowieści, dwunastoletni Hylas, jest Osobnym – wykluczonym ze swojej społeczności. Mało komu ufa, nie cofa się przed kłamstwami i kradzieżą. Ścigają go wojownicy zwani Krukami. To przez nich uciekła jego młodsza siostra. Chłopiec nie ma pojęcia, co się z nią dzieje, ale wie jedno: za wszelką cenę musi ją odnaleźć. Decyduje się wypłynąć na morze, cudem unika śmierci i trafia na niezwykłą wyspę. Na miejscu spotyka Pirrę – córkę despotycznej kapłanki, swoją rówieśniczkę, która również znalazła się tam przypadkowo. Różnią się niemal wszystkim. Wspólnie jednak muszą się zmierzyć z potęgą przyrody, gniewem bogów, wielką polityką – a także z własnymi słabościami i sobą nawzajem. A pomaga im w tym dobry duch… A właściwie Duch.

źródło opisu: Gwfoksal, 2015

źródło okładki: gwfoksal.pl

Marcin | 2018-04-20

Wspaniała powieść przygodowa zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Klimat wielkiej przygody, w epoce brązu aż się wylewa. Jedyne co może przeszkadzać to pewna dziecinność i przypadkowość niektórych scen. Bohaterami są dwunastoletnie dzieciaki, którym udaje się całkiem skutecznie uciekać przed wyszkolonymi wojownikami. Ale jeśli na to przymknie się oko to książkę czyta się świetnie.

Fantastyczne! Oczarowała mnie atmosfera lektury, surowość i prawdziwość z nikłym płomieniem nadziei. Historia o przetrwaniu, ukazana z perspektywy wielu osób i zwierzęcia, którego dobre serce i inteligencja przewyższają poziomem ludzki umysł i uczucia. Autorka pozostawia różne kwestie do głębszej refleksji, trzyma w napięciu, manipuluje naszym sposobem myślenia, wciąż wprowadzając element niepewności i niepokoju, co pozwala poczuć nam to, co przeżywają bohaterowie powieści. W końcu ich świat właśnie taki jest- pierwotne zasady mieszają się z poczuciem honoru i lojalności, nic nie jest takie, jakie mogłoby się wpierw wydawać. Ciągły lęk i ucieczka. Polecam gorąco dla tych, którym znudziły się romanse wampirów i którzy pragną przez chwilę oderwać się od naszej rzeczywistości i zanurzyć się w uniwersum Epoki Brązu, kiedy naradzali się bogowie olimpijscy, znani nam z mitów, tu- ukazani z zupełnie innej strony, ukrycia pod pseduonimami Bogini, czy Ziemiotrzęścy... Odgadniecie, o kim mowa?

ania | 2016-11-29

fajna

Mango | 2016-08-10

Świetna książka! Pozwala nam spojrzeć inaczej na świat i przekazuje nam ogromny zasób wiedzy o tamtejszych czasach. Nie mogłam się od niej oderwać.

Całkiem przyjemna lektura, którą pewnie doceniłabym bardziej gdybym była młodsza. Jest całkiem ciekawa, ale odczuwa się, że przeznaczona dla młodych czytelników. Poszukującym zapierającej dech w piersiach przygodowo-fantastycznej lektury polecam jednak szukać dalej.

zlatawiecz | 2016-06-24
Przeczytana: 2013 rok

Mało co z niej pamiętam, ale polecam, bo następne części są niesamowite.

W sumie wydawnictwo zafundowało sobie strzał w stopę. Premiera pierwszego tomu 2013 roku, a drugi dopiero w 2015. Ilu czytelników przez tyle czas by pamiętało o serii?
Wersja angielska jest wydawana skrupulatnie co rok.

Adrian | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Przez dużą część książki było nudno, ale na szczęście pod koniec zrobiło się ciekawiej.

MarCyśka | 2015-09-29
Na półkach: Przeczytane, Mam! 😍
Przeczytana: 28 września 2015

Zabierałam się za przeczytanie tej książki kilka razy, ale z nie najlepszym skutkiem.
Wreszcie ją skończyłam i powiem szczerze, że szału nie było. Pomysł na książkę jest całkiem ciekawy, jednak nie jest do końca dobrze wykorzystany. Niektóre sceny były zbędne, gdyż sprawiły u mnie tylko odruch obrzydzenia, a niektóre zaś ciągnęły się w nieskończoność i czasami po prostu miałam ochotę pominąć jedną stronę czy dwie.

Veronika | 2015-08-28

Książka jest świetna. Polecam ją każdemu, kto lubi przygody, poznawanie nowych miejsc, kultur a nawet czarów.Książka ma swój tajemniczy, a momentami mroczny klimat. Opowieść o Hylasie chłopcu z gór jest on Osobnym.Kruki zaczynają ścigać Osobnych czy Hylasowi i jego siostrze Issi uda się uciec wojownikom? Jaką rolę odegra Duch? Kim jest Pirra? Tego dowiecie się w świetnej książce Michelle Paver "Bogowie i Wojownicy". Już zabieram się za kolejną część tego cyklu :)

Agata | 2015-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2015

Ciekawa pozycja w klimacie innych publikacji pisarki. Nie wszystkie kwestie są od razu zrozumiałe, w niektórych miejscach miałam wrażenie, że autorka nie jest konsekwentna, ale nie są to jakieś bardzo zauważalne błędy. Prosta, nieskomplikowana fabuła, dosyć ciekawie opisany świat przedstawiony. Warta polecenia pozycja dla trochę młodszych czytelników.