Złodziej miecza

Okładka książki Złodziej miecza Peter Lerangis
Okładka książki Złodziej miecza
Peter Lerangis Wydawnictwo: Initium Cykl: 39 wskazówek (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2012-12-04
978-83-62577-19-4
Grażyna Smosna
39 wskazówek

Największym minusem tej serii jest to, że tylko 5 tomów zostało wydanych w języku polskim:)

O mój borze szumiący, nawet nie wiedziałam, że tak bardzo za nimi tęskniłam :O Błyskawicznie się przez to przelatuje, bez problemu weszłam w akcję, mimo faktu, że tak dawno słuchałam poprzedniego tomu. Może i nie dzieje się nie wiadomo ile, ale i tak było ciekawie, a lektor jest po prostu cudowny :)

Po dwóch pierwszych tomach cyklu "39 Wskazówek" śmiało mogę powiedzieć, że odkryta przez głównych bohaterów przygody, rodzeństwo Amy i Dana, kolejna, trzecia podpowiedź w wyścigu do nagrody głównej w tym tomie, zasugerowała mi, że są nimi pierwiastki chemiczne. Chociaż rzut oka na pergamin z Tablicą Alchemiczną trochę podważa tę moją ryzykowną teorię. W pierwszym wprawdzie było żelazo, a w drugim wolfram, a w trzecim… E, nie, nie zdradzę, jaki trzeci pierwiastek odkryła trzyosobowa (licząc opiekunkę, a według Dana towarzyszkę podróży, Nellie) drużyna Cahillów. Jestem im winna dochowania tajemnicy. Zwłaszcza że przyjęta przez nich zasada – "Nie ufaj nikomu” – została złamana, a skutki tego można było przewidzieć z góry. A poza tym, nie dlatego narażali swoje zdrowie i życie w bardzo niebezpiecznym starciu z Yakuzą i konkurencyjnymi drużynami, próbującymi wszystkimi możliwymi sposobami wyeliminować konkurentów, bym tutaj „kawę na ławę” i „prosto z mostu” niweczyła ich trud, rozdawała podpowiedzi, wskazówki i sekrety za free i psuła zabawę spoilerami uczestnikom interaktywnej gry kontynuowanej na stronie cyklu.
Zdradzę tylko, że przygoda tym razem w Japonii i Korei Południowej, krajów, do których trafili za sprawą ostatniej wskazówki, była wyczerpująca (jak zwykle!) dla bohaterów nie tylko psychicznie (komu zaufać i czy w ogóle komukolwiek?),emocjonalnie (Ian Kabra na pewno zakochał się w Amy z wzajemnością?) i fizycznie.
A zwłaszcza to ostatnie.
Po podziemiach muzeum i kanałach w Wenecji, paryskich katakumbach i podziemiach Salzburga, nie mogło się obejść bez zejścia w głąb azjatyckiej ziemi, a dokładniej do systemu grot w okolicach Seulu.
Akcja, tempo i jeszcze raz akcja w tej części cyklu były tak zawrotne, że miałam wrażenie rozwiązywania łamigłówek w biegu. A tradycyjnie było ich trochę. Niektóre zilustrowane rysunkami, nad którymi mogłam samodzielnie pomyśleć. Przyznam się, że z różnym skutkiem. Czasami rodzeństwo mnie uprzedzało, a czasami to ja byłam pierwsza.
Ha! Nie było łatwo, a zagadek pojawiało się mnóstwo, a wszystkie oczywiście prowadziły do następnej wskazówki.
Kolejny autor trzeciej części dorównał kroku swoim poprzednikom i utrzymał koncepcję cyklu. Jest więc wciągające współzawodnictwo, intryga nieczystej gry, niebezpieczeństwo ryzykownej przygody, ciekawe zagadki, od siebie dodał wątek romantyczny (a którego nie było w poprzednich częściach),a poza tym nauka poprzez zabawę, której się w ogóle nie zauważa. Po tej części przejrzałam w wyszukiwarce wszystko, co było można przeczytać o kolejnym, po Benie Franklinie i Amadeuszu Mozarcie, bohaterze trzeciego tomu. Nie zdradzę jednak, kogo wybrał autor z plejady najważniejszych postaci w historii Japonii. No, może tyle tylko, że postać jest fascynująca! O zgrozo, nie znałam jej, wiec też się przy okazji czegoś nowego dowiedziałam.
I kolejna zagadka, której również nie ujawnię – dokąd wybiorą się drużyny w czwartej części cyklu? Jednak uchylę rąbka tajemnicy, którą odkryłam na końcu książki – kto będzie następnym autorem? A właściwie autorką, ponieważ to jej nazwisko widnieje na stronie tytułowej poprzedzającej dwa pierwsze rozdziały zapowiadające nowe przygody rodzeństwa Amy i Dana
Kontynuacja przygody zapowiada się intrygująco.
naostrzuksiazki.pl

Muszę przyznać, że to była jak na razie najsłabsza część tej serii. Niby była zabawna, akcja toczyła się szybko, ale według mnie zabrakło tej książce tego czegoś. Pomimo tego, że była krótka, czytałam ją bardzo długo, robiąc sobie kilka przerw. Jednak jest w niej kilka ciekawych wątków, które mam nadzieję, rozwiną się w następnej części.

"Złodziej miecza", mimo swoich rozmiarów, jest dość wciągającą i zapierającą dech w piersiach książką. Jest dedykowana zdecydowanie młodszym czytelnikom, jednak ci starsi też mogą przy niej przyjemnie spędzić czas. Krótka, treściwa i niezobowiązująca lektura na chwilę wolnego czasu :)
Pełna recenzja: http://biblioteczka-blanki.blogspot.com/2015/04/25-peter-lerangis-39-wskazowek-zodziej.html

Pełna recenzja:...

Książka jest fajna, ale coś mi w niej "nie gra". Język, którym jest napisana jest dobry, lecz (może trochę przesadzam) w książce znajduje się za dużo wiadomości. Po paru tygodniach od przeczytania, z głowy wyleciało mi dużo miejsc, nazw miast itp. Pamiętam miejsca akcji, ale miast, w których one były, już nie.

Amy i Dan wpadają na trop miecza (związanego z grą). Mają problemy z Japońską mafią!!!

P.S. 39 clues ma bardzo fajną stronę - gdy rozwiąże się dużo zadań można coś wygrać!!! Ja wygrałem lornetkę!!!

Amy i Dan wpadają na trop miecza (związanego z grą). Mają...

„Złodziej miecza” autorstwa Lerangisa Petera, to trzeci tom wspaniałej serii książek pt: „39 wskazówek”. Jej główni bohaterowie, czternastoletnia Any oraz jej jedenastoletni brat Dan, zgodnie z wolą ich babci, Grace, podróżują po całym świecie w poszukiwaniu tytułowych 39 wskazówek, które mają dać im władze nad światem oraz niewyczerpane bogactwo. Nie jest to jednak proste, kiedy po piętach depczą im pozostali członkowie rodziny, którym również marzy się odnalezienie tajemniczego skarbu za pomocą zaszyfrowanych wiadomości.
W poprzednich tomach bohaterowie cyklu odwiedzili już Filadelfię, Paryż, Strasburg, Wiedeń i Wenecję. W tym ostatnim miejscu natchnęli się na tajemnicze samurajskie miecze, które wskazały im drogę do położonego na japońskich wyspach Tokio. Już na samym początku dzieciaki prześladuje pech – na lotnisku zostają zatrzymani przez ochronę, zostają rozdzieleni z sympatyczną opiekunką Nellie, a ich karty pokładowe zostają skradzione przez podstępne kuzynostwo. Z pomocą przychodzi dzieciakom inny uczestnik zabawy – sympatyczny staruszek wuj Alistair, który zabiera ich na pokład swojego prywatnego samolotu. Na miejscu cała trójka szybko uznaje, że w tak tajemniczym kraju najlepiej jest działać razem. Udają się do tamtejszej biblioteki w poszukiwaniu jakiś dodatkowych informacji. Dan znajduje tatuaże, które wyglądem przypominają wzory, które widzieli na mieczach w Wenecji. Niestety, cała trójka zostaje namierzona przez innych uczestników zabawy, Holtów, którzy wkrótce uprowadzają ich do swojego samochodu. Cała ekipa udaje się do jednej z linii metra, zaznaczonej na mapie, którą Alistair ściągnął z Internetu w bibliotece. W pewnym momencie maszerującej Any utknęła noga w szynie. Sprawa stała się o tyle niebezpieczna, ponieważ zbliżała się do nich metro. W ostatniej chwili Dan ratuje siostrze życie. Wchodząc do ukrytego włazu odnajdują bryły, które biorą ze sobą. Wychodząc z tunelu cała trójka spotyka nie tylko Nellie i kota Saladina, ale i… kolejnych uczestników wyścigu po władzę, Kabrów, którzy zapłaciły za zaufanie dzieci tajemniczą monetą. Dzięki temu i oni zaczęli współpracować z rodzeństwem. Szukając wskazówek trafiają na ukryty w latarni zwój z napisem „TOOTA”. Dzięki pomysłowości Iana oraz wuja Alistaira wszyscy kierują się do Korei.
W Seulu trafiają do posiadłości swojego wuja, gdzie ciekawski Ian postanawia sprawdzić labirynt w jego ogrodzie. Nie wie, że we wnętrzu czai się pies. Po opanowaniu sytuacji wuj zaprowadził dzieci w głąb labiryntu. Tam czekała ich łamigłówka w postaci zakodowanej furtki. Po namyśle Any udało się rozpracować szyfr. Za furtką znajdowało się sanktuarium z okazałą biblioteką. To właśnie w niej natykają się na kartkę z alchemicznymi symbolami, w tym z symbolem kamienia filozoficznego oraz księgę z rysunkami. Wśród nich znajdują kolejny trop. Tym razem jadą w góry, gdzie postanawiają szukać tajemniczego miejsca oznaczonego na mapie literką „W”. Odnajdują go przez przypadek. Zastanawiając się jak się do niego dostać, Dan wycina z pergaminu napis „TOOTA” i układa z niego symbol kamienia filozoficznego. Okazuje się, że wystarczy włożyć monetę otrzymaną niegdyś od Kabrów w odpowiednie miejsce. W środku znajdują kolejne miecze oraz… skrzynkę ze złotem. Przy nich znajdują kolejną wskazówkę – trójkąt z wyrytymi dziwnymi literami. Any odkrywa co to za litery i przez przypadek sugeruje, że kolejna zagadka znajduje się w… Kirgistanie. Słysząc to rodzeństwo Kabra zamyka Any, Dana i Alistaira w jaskini. Przy odrobinie szczęścia udaje im się wydostać z śmiertelnej pułapki, a także… odkryć kolejny kraj, w którym czekała na nich następna wskazówka…
Trzecia część cyklu różni się od dwóch poprzednich. W tamtych poszczególne drużyny działały oddzielnie, stosując zasadę „nie ufaj nikomu”. Teraz, w zupełnie innym kulturowo kraju musieli niejako połączyć swoje siły, aby rozwiązać kolejne zagadki(a raczej je znaleźć). Ponownie poznajemy zwyczaje panujące w odwiedzanych krajach, zaśmiewając się do łez z wpadek bohaterów. Jedyne czego zabrakło mi w tym tomie to głównego sławnego członka rodziny, wokół którego kręciłaby się akcja(w pierwszym tomie był to Beniamin Franklin, a w drugim Wolfgang Amadeusz Mozart). Zamiast tego poznajemy historię rodziny Cahill’ów od zamierzchłych dziejów.

W pościgu za trzydziestoma dziewięcioma wskazówkami obowiązuje tylko jedna zasada: NIE UFAJ NIKOMU. Lecz kiedy w poszukiwaniu trzeciej wskazówki czternastoletnia Amy Cahill i jej młodszy brat Dan trafiają do Japonii, są zdani na pomoc niesłownego wuja Alistaira Oh. Czy będą tak naiwni, by podjąć z nim współpracę? Gra toczy się o najwyższą stawkę, więc Amy i Dan mogą nie mieć wyboru. W rodzinie Cahillów sojusze z krewnymi bywają jednak śmiertelnie niebezpieczne…

Trzeci tom nietuzinkowej serii pełnej akcji i zagadek zatytułowany jest "Złodziej miecza". Akcja rozpoczyna się dokładnie w miejscu zakończenia części drugiej. Amy i Dan są właśnie w drodze do Japonii, gdzie prawdopodobnie może znajdować się kolejna wskazówka. Bezwzględni członkowie rodziny, o których do niedawna nie mieli pojęcia, depczą im po piętach i są gotowi na wszystko, aby wyeliminować ich z gry.

Choć seria ma wiele tomów, co może niektóre osoby stopować, to jednak ja nie żałuję rozpoczęcia swojej przygody z"39 wskazówkami". Właściwie to bardzo się cieszę, że ktoś wydał te książki w Polsce! Na wzór amerykański wraz z premierą "Labiryntu kości" ruszyła rozgrywka online, do której można dołączyć w każdej chwili. Z pomocą wskazówek zawartych w książkach użytkownicy rozwiązują zagadki na różnych poziomach trudności, a wraz z premierą następnej części losowane są świetne i pasujące tematycznie nagrody! Zagadek jest oczywiście trzydzieści dziewięć. Aby dołączyć do gry potrzeba tylko książek, a trzeba dodać, że ceny poszczególnych tomów są bardzo przystępne, lecz też zbyt wiele stron te książki nie mają. Na szczęście, choć ich tak mało, to i tak nie ma czasu na przyswojenie sobie tego faktu, ponieważ akcja pędzi tak szybko do przodu, że zauważamy to dopiero na ostatniej stronie czując zawód, że ta niesamowita przygoda właśnie się skończyła. Tak właśnie jest z każdym tomem. Powstają więc dwie korzyści z czytania tej serii: mamy zabawną i ciekawą książkę do przeczytania i sami możemy wziąć udział w wyścigu za 39 wskazówkami.

Reszta recenzji: http://bucherwelt.blogspot.com/2013/06/zodziej-miecza-peter-lerangis.html

Kocham tę serię. Moja ulubiona seria a czytałem ich sporo. Na ten moment na Mikołajki dostanę 8 tom po angielsku, gdyż 6 i 7 po angielsku juz przeczytałem. Planuje przeczytać tak wszystkie serie 39 clues - 25 tomów.

Amy i Dan mają w planach lecieć do Tokio. Tylko że w tym planie, jak w wielu innych, coś nie idzie.
Teraz muszą zdecydować się, czy będą próbowali zaufać rodzinie Oh, czy nie?
Bowiem może być to kluczowe w zdobyciu kolejnej, jednej z 39 wskazówki!

Teraz muszą zdecydować się, czy będą próbowali zaufać rodzinie Oh, czy nie?
Bowiem może być to kluczowe w zdobyciu kolejnej, jednej z 39 wskazówki!

• 39 wskazówek

Dodaj cytat z książki Złodziej miecza