Życie Mary Bryant: Wygnanie t.1

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Het leven van Mary Bryant
klasyka
Marion

Oparta na faktach z drugiej poł. XVIII w. powieść dotyczy transportu skazańców angielskich deportowanych do kolonii ang. nad zatoką Botany Bay w Australii

Opowieść o młodej dziewczynie, skazanej za kradzież, na karę zesłania do Australii. Kolonizacja Australii. Bogate tło obyczajowe.

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046605/anth...»

Kupiłam "Życie Mary Bryant" w antykwariacie - za całą trylogię zapłaciłam zaledwie... 3 zł, więc bardzo mnie ten zakup ucieszył. Miałam nadzieję na lekturę w stylu powieści australijskich pisarek - C. McCullough i P. Shaw. I nie zawiodłam się!

Pierwsza część okazała się powieścią historyczno-obyczajową. Doskonale pokazane jest tło społeczne i polityczne Anglii końca XVIII wieku. Interesujące są też okoliczności powstania Australii jako kraju zasiedlonego przede wszystkim przez angielskich skazańców.
Wśród tych ostatnich znajduje się tytułowa bohaterka, która podbija serce czytelnika niezłomnością charakteru i wewnętrzną siłą. Jej losy śledzi się z zapartym tchem, zwłaszcza że obfitują one w wiele dramatycznych i niespodziewanych zdarzeń.

Akcja jest wartka, język barwny, realizm przeplata się z naturalizmem, który szczególnie uwidacznia się w opisach długiej podróży, która dla więźniów staje się gehenną.
Wszystko to sprawia, że całość czyta się jednym tchem. Mam nadzieję, że...

Piękna i smutna książka o losach dziewczyny, która za kradzież chleba zostaje skazana na wysłanie do kolonii karnej w Australii. Świetnie się czyta.

Abee | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Młoda, biedna Angielka potrzebuje pieniędzy na wykup z więzienia ukochanego. Ona jest z twardych Kornwalijczyków, a on z żylastych żeglarzy-piratów. Mary z koleżankami dokonuje rozboju. Zostaje skazana. Trafia do XVIII w. więzienia. Potem na więzienne statki-hulki w dokach. A potem na statki Pierwszej Floty, która wiezie pierwszą grupę brytyjskich skazańców do Australii. Ci skazańcy to założyciele Sydney. Opisy realistyczne strasznych warunków więzień, hulków i tej wielomiesięcznej podróży złagodzone. Ale dają do myślenia. Gdyby to pisał współczesny pisarz, krew lałaby się po ścianach, trup padałby gęsto, a opisy sekscesów byłyby jak z Markiza Sade. Na szczęście Kampen nie jest współczesny. I trochę trąci myszą. Dla fanów. I dla fanów żeglarstwa.

ghandzia75 | 2016-08-03
Przeczytana: 17 sierpnia 2016