Życie Mary Bryant: Powrót t.3

Tłumaczenie: Maciej Chełkowski
Cykl: Życie Mary Bryant (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Het leven van Mary Bryant
klasyka
Marion

Część trzecia trylogii "Życie Mary Bryant" nosi tytuł "Powrót". Jest to powrót - w pełnym sensie tego słowa tragiczny. Aresztowani na Timorze uciekinierzy zostają przewiezieni etapami z powrotem do Anglii. Nie wszyscy docierają do ojczyzny. Mary Bryant traci po kolei męża i dwoje swoich dzieci, a w ojczyźnie czeka ją więzienie i szubienica. Jednak po tylu ciosach los w końcu nie okazuje się dla tej, wówczas 26-letniej kobiety, tak okrutny. Jak to się stało, że pozbawiona już wszelkich nadziei zyskała nowych przyjaciół i obrońców? W jaki sposób uniknęła śmierci na szubienicy? O tym dowie się czytelnik z ostaniej części trylogii Anthony van Kampena pt. "Powrót".

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie Gdańsk, 1977

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046605/anth...»

Trzeci, najdłuższy tom "Życia Mary Bryant" okazał się równie pasjonujący jak dwie pierwsze części trylogii.

Dużo tu zaskakujących i niezwykle dramatycznych zdarzeń, które sprawiają, że całość czyta się z zapartym tchem.
Autor sporo miejsca poświęca także historycznym faktom związanym z kolonizacją Australii, systemem sądowniczym Anglii końca XVIII wieku oraz autentycznym postaciom, które odegrały znaczącą rolę w życiu tytułowej bohaterki.
Zakończenie zawiera dodatkowo szczegółowe informacje na temat tła historycznego i dalszych losów ludzi związanych z Mary, która jawi się w ostatnim tomie nie tylko jako heroina i niezłomna kobieta. Jej adwokat nazywa ją prawdziwą, chociaż nieświadomą swojej roli emancypantką (i trudno nie przyznać mu racji).

Mary Bryant to bohaterka na długo zapadająca w pamięć. Polecam opowieść o jej burzliwym życiu wszystkim, którzy lubią barwne historie oparte na autentycznych zdarzeniach.

Ostatnia z części trylogii o Mary Bryant, bardzo smutna i poruszająca. Mary traci swoich bliskich- męża i dzieci, sama unika śmierci.

Abee | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Uciekinierzy, którzy zadomowili się na Timorze, przeżywają najszczęśliwszy okres w swoim życiu i dlatego nie dążą do wyjazdu, a jednocześnie tracą ostrożność. Mary niepokoi się tą sytuacją. A przedłużający się pobyt wzbudza podejrzenia. Do brzegów przybija pewnego dnia brytyjski kapitan i status grupy Mary wychodzi na jaw. W przypływie rozpaczy kobieta zabiera męża i dzieci i ucieka do dżungli. Na szczęście przytomnieje. Potem następują uwięzienia, transporty częściowe i ostateczna droga do Anglii. Mary traci męża i dwójkę dzieci, giną niektórzy z towarzyszy. Jednakże legenda jej dokonań żeglarskich wzbudza podziw u wpływowych ludzi w Londynie. Proces kończy się dla niej uwolnieniem. I nagle bohaterka rozwiewa się w pomroku dziejów. Autor przedstawia nam proces poszukiwania śladów Mary od chwili uwolnienia. Zaskakujące, że osoba, która przez miesiące absorbowała uwagę Londynu - po prostu rozpływa się w mgle. Nie wiadomo, jak dalej potoczyło się jej życie. Bo to kobieta. Znamienne.

ghandzia75 | 2016-09-20
Przeczytana: 19 października 2016