Strachy

Seria: Seria z kotem
Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka
Alicja Fidowicz

"Strachy" to głośna powieść Marii Ukniewskiej (1907-1962), w której autorka zawarła swoje doświadczenia i obserwacje z okresu, kiedy występowała jako tancerka w "Morskim Oku" i innych teatrzykach rewiowych. Powieść ukazuje blaski i nędze życia i zawodu tancerek kabaretowych, daje pełen wewnętrznej prawdy obraz przeżyć bohaterki (młodziutkiej girlsy), środowiska i czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ilona | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Może i jest to stara książka, może i jest napisana językiem, którego dziś nikt nie używa, ale porusza dzisiejsze problemy. Opowiada o strachu i wątpliwościach spotykanych te ileś lat po tym, jak "strachy" zostały opublikowane.

Kobiety, które muszą utrzymać całe rodziny mając -naście lat. Wątpliwości etyczne i moralne. Dylematy dotyczące tego, co nadaje życiu sens. I samego życia, które zostało poczęte.

"Strachy" to historia Teresy, która pracuje w teatrze. Odgrywa taneczne role w kabarecie. Jest pewna siebie, z wiekiem coraz piękniejsza. I pomimo tego, że ma tylko 15 lat, kiedy ją poznajemy - utrzymuje matkę i młodsze rodzeństwo.
Po drodze spotyka wiele kobiet takich, jak ona sama. Choć uważa je za przyjaciółki, wie, że niektóre na te miano nie zasługuje. W świecie, w którym każdy dąży do tego, by coś zdobyć, niekiedy nie ma miejsca na dobre uczucia i stosunki z innymi.
Życie Teresy zmienia się drastycznie, kiedy poznaje Paulinę. Okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży i...

analogman | 2014-12-21

Strachy to ksiazka opisująca w barwny sposób drugą stronę medalu międzywojennego życia - świat brudny, brutalny, odpychający. Podobnie u Uniłowskiego okazuje się, że był to przerażający okres: legalne aborcje, puszczalstwo, ogromna nędza, wyśic szczurów. Ludzie zachowują się jak zwierzęta (ku mojejmu zdziwieniu dość podobnie do obecnych czasów), zazwyczaj przeważają instynkty zamiast emocji i bezinteresowności. Kobiety (w zasadzie dziewczyny) pragną bogatych mężczyzn, którzy mają je ubierać i utrzymywać. Meżczyźni zaś zapraszają kobiety jedynie w celu zaspokojenia samczego popędu. Momentami jest to wręcz obrzydliwe

Ksiazka przedstawia "sumę" strachów m.in strach przed łamaniem norm społecznych, strach przed uczuciem. Można doszukać się również wiele smaczków (np. wzmianka o Słonimskim). Bogata i rozbudowana pozycja dla wszystkich maniaków 20-lecia. Polecam

mkomarr | 2016-09-25
Na półkach: Przeczytane, Polskie, Inne
Przeczytana: 25 września 2016

Opowieść o szesnastoletniej dziewczynie, która musi w przyspieszony sposób wydorośleć, m.in. poprzez pracę jako tancerka w teatrach. To taka trochę bajka, "Pretty woman" osadzona w realiach Polski w dwudziestoleciu międzywojennym. Pomimo tego, że jest bardzo chaotycznie napisana książkę dość dobrze się czyta, wszystkie lęki i problemy młodej dziewczyny są sugestywnie opisane, łatwo się z nią identyfikować. Tylko na końcu miałam wrażenie, że autorce już się nie chciało dalej pisać i pragnęła czym prędzej ją skończyć. Tym niemniej polecam, jeśli to prawda, że autorka pisała na podstawie swoich doświadczeń, książka daje niezły pogląd, jak żyło się w tamtych czasach i jaka była bieda wśród zwykłych ludzi.

Alicja Fidowicz | 2010-12-21

Rzeczywiście, zgodnie z tytułem - książka "straszna". Lata międzywojenne kojarzą się głównie z baśniową prozą Schulza, uroczymi zdjęciami w sepii, zabawnymi kabaretami, wielonarodową i różnorodną Polską... Ale ten czas to także wielka nędza, dzieci umierające w męczarniach na choroby dziś łatwe do wyleczenia, prostytucja, aborcja na porządku dziennym, przedmiotowe traktowanie kobiet.
Czytając tę książkę odnosi się wrażenie, że mimo wszystko chyba lepiej jest żyć na początku XXI wieku.

Jola | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Czytałam tę książkę jak jeszcze chodziłam do szkoły podstawowej, czyli na końcu lat siedemdziesiątych. I nagle sobie o niej przypomniałam i teraz o niczym innym nie myślę, tylko o tym żeby ją znowu przeczytać. Ciekawe, czy będzie mi się podobać tak, jak wtedy.

Przeczytałam. Podobała mi się chyba bardziej niż kiedyś. Fajny był klimat dwudziestolecia międzywojennego, fajna była Teresa Sikorzanka, dobrze się czytało. Jedyna wada to beznadziejne zakończenie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam tylko ze względu na interesujący mnie okres Dwudziestolecia i światek kabaretu, ale nie mogę powiedzieć, żebym poczuła się jakoś specjalnie usatysfakcjonowana: więcej tu obyczajówki niż teatru i więcej problemów niezbyt zamożnych kabaretowych girls. Powieść widocznie się postarzała - postacie i ich problemy nie przystają już do współczesnej rzeczywistości, a i sama narracja nie zachęca do lektury.
Oczywiście, wszystko dobrze się kończy w myśl zasady "Od girlsy do żony".

Eleńka | 2016-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Jak na książkę napisaną 80 lat temu - rewelacyjna. Nawet teraz wiele, oj wiele autorek, nawet tych "dobrze się sprzedających" mogłoby się uczyć od pani Ukniewskiej warsztatu pisarskiego. Żywy język, ciekawy temat, brak dłużyzn, ciekawie opowiedziana historia. Sięgając po tę książkę trochę bałam się, że nie będę w stanie przez nią przebrnąć dlatego, że była napisana tak dawno. Tymczasem - całkowite zaskoczenie! Tę książkę po prostu się czyta!

krystyna kalinowska | 2012-03-12

Książkę tę omyłkowo podrzuciła mi pewna osoba bardzo zakłamana,Z tym większą radością przeczytałam ją w 1959r,podczas długiego pobytu w szpitalu,Radość dopiero była większa,jak okazało się,że to nie była dla mnie książka.Ha,ha,ha...

Marysia | 2017-06-02
Przeczytana: 02 maja 2017