Życie Mary Bryant: Otwarta łódź t.2

Okładka książki Życie Mary Bryant: Otwarta łódź t.2 Anthony van Kampen
Okładka książki Życie Mary Bryant: Otwarta łódź t.2
Anthony van Kampen Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie Cykl: Życie Mary Bryant (tom 2) Seria: Seria z Fregatą klasyka
klasyka
Życie Mary Bryant (tom 2)
Seria z Fregatą
Wydawnictwo Morskie
1977-01-01
1977-01-01
Australia kolonia literatura holenderska marynistyka skazańcy zesłanie zsyłka

Drugi tom - Życie Mary Bryant, również świetny - POLECAM. Przede mną ostatni trzeci tom tej trylogii.

Drugi tom "Życia Mary Bryant" okazał się równie interesujący jak pierwszy. Przeczytałam jednym tchem i zaraz zabieram się za trzecią część.

Tym razem poznajemy trudy pionierskiego życia angielskich zesłańców, którzy zasiedlili Australię. Tytułowa bohaterka i jej bliscy muszą zmagać się z głodem, brakiem podstawowych sprzętów potrzebnych do życia i z tęsknotą za wolnością. Mimo iż nowy kraj wydawał się początkowo tętniącym życiem miejscem, codzienność okazała się zupełnie inna. Piękna przyroda nie rekompensuje elementarnych potrzeb, a obiecane przez angielskie władze dostawy żywności wcale nie docierają do głodujących ludzi albo przypływają z wielkim opóźnieniem, przywożąc dodatkowo nowych skazańców.
W tej atmosferze ciągłej nerwowości i lęku o jutro rodzą się plany ucieczki, która zdominuje fabułę.

Mary - tak jak w pierwszym tomie - okazuje się kobietą silną i zaradną, znacznie bardziej odporną na trudy niż większość mężczyzn. Jej determinacja i potrzeba niezależności stają się osią napędową akcji i budzą w czytelniku podziw oraz zrozumienie.

Jestem bardzo ciekawa, jak zakończą się losy tej kobiety, która nie jest postacią fikcyjną.

Australia. Kolonia karna Sydney Cove. Minęły dwa lata. Mary ma dwójkę dzieci. Mieszka w lichej chatce z mężem i bezustannie myśli o ucieczce. Anglia jakby zapomniała o swych obywatelach. Kolonia jest na skraju śmierci głodowej. Wreszcie statek. Ale to znów konwój skazańców.Dopiero holenderski kapitan na swym okręcie niesie Mary promyk nadziei. I pośrednio doprowadza do ucieczki grupy mężczyzn i Mary z dziećmi. Szczegółowe opisy przygotowań i drobiazgowy opis żeglugi uciekinierów do wymarzonego Timoru.

Dalsze losy Mary Bryant, która zmaga się z niedostatkami życia w kolonii karnej,gdzie przychodzą na świat jej dzieci. Bardzo poruszająca książka. Czyta się jednym tchem.

• Cmentarzysko Książek Zapomnianych, czyli wyszperane w antykwariatach
  • Przygodowe