6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
klasyka
Marion

Opowieść oparta na faktach z drugiej poł. XVIII w. powieść dotyczy transportu skazańców angielskich deportowanych do kolonii ang. nad zatoką Botany Bay w Australii "Druga część trylogii pt. "Życie Mary Bryant", stanowi dalszy ciąg "Wygnania". Opowiada o życiu Mary i jej rodziny w organizującej się dopiero i przeżywającej poważne trudności kolonii założonej na nowym kontynencie przez...

"Druga część trylogii pt. "Życie Mary Bryant", stanowi dalszy ciąg "Wygnania". Opowiada o życiu Mary i jej rodziny w organizującej się dopiero i przeżywającej poważne trudności kolonii założonej na nowym kontynencie przez brytyjskich kolonizatorów. Opowiada dalej o niezwykłej ucieczce grupki skazańców, którzy za odzyskanie wolności gotowi byli zapłacić każdą cenę - i o ich pełnej napięcia i przygód podróży w otwartej łodzi przez nieznane, pełne niebezpieczeństw wody kilku mórz, aż do Koepangu, portu holenderskiego na wyspie Timor. "Otwarta łódź" jest przede wszystkim jednak opowieścią o ujawnionym w czasie niebezpiecznej przeprawy heroizmie Mary Bryant, dzięki której łódź dopływa w końcu do wyznaczonego celu."

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1977

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046605/anth...»

Drugi tom "Życia Mary Bryant" okazał się równie interesujący jak pierwszy. Przeczytałam jednym tchem i zaraz zabieram się za trzecią część.

Tym razem poznajemy trudy pionierskiego życia angielskich zesłańców, którzy zasiedlili Australię. Tytułowa bohaterka i jej bliscy muszą zmagać się z głodem, brakiem podstawowych sprzętów potrzebnych do życia i z tęsknotą za wolnością. Mimo iż nowy kraj wydawał się początkowo tętniącym życiem miejscem, codzienność okazała się zupełnie inna. Piękna przyroda nie rekompensuje elementarnych potrzeb, a obiecane przez angielskie władze dostawy żywności wcale nie docierają do głodujących ludzi albo przypływają z wielkim opóźnieniem, przywożąc dodatkowo nowych skazańców.
W tej atmosferze ciągłej nerwowości i lęku o jutro rodzą się plany ucieczki, która zdominuje fabułę.

Mary - tak jak w pierwszym tomie - okazuje się kobietą silną i zaradną, znacznie bardziej odporną na trudy niż większość mężczyzn. Jej determinacja i potrzeba niezależności stają...

Dalsze losy Mary Bryant, która zmaga się z niedostatkami życia w kolonii karnej,gdzie przychodzą na świat jej dzieci. Bardzo poruszająca książka. Czyta się jednym tchem.

Abee | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, Historyczne, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Australia. Kolonia karna Sydney Cove. Minęły dwa lata. Mary ma dwójkę dzieci. Mieszka w lichej chatce z mężem i bezustannie myśli o ucieczce. Anglia jakby zapomniała o swych obywatelach. Kolonia jest na skraju śmierci głodowej. Wreszcie statek. Ale to znów konwój skazańców.Dopiero holenderski kapitan na swym okręcie niesie Mary promyk nadziei. I pośrednio doprowadza do ucieczki grupy mężczyzn i Mary z dziećmi. Szczegółowe opisy przygotowań i drobiazgowy opis żeglugi uciekinierów do wymarzonego Timoru.

ghandzia75 | 2016-08-17
Przeczytana: 20 września 2016