Chodzi mi tylko o prawdę

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lustra". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
Fronda, Kościół katolicki
literatura faktu
A--

Duchowny do zadań specjalnych – ksiądz Tadeusz Isakowicz - Zaleski – ma odwagę mówić głośno o tym, o czym inni tylko szepcą. To nie jest grzeczny wywiad – dotyka trudnych tematów: niedokończonej lustracji w polskim Kościele homoseksualizmu części duchownych zasadności celibatu zaangażowania politycznego duszpasterzy relacji biskupów z podwładnymi działalności księdza Natanka ludobójstwa...

niedokończonej lustracji w polskim Kościele
homoseksualizmu części duchownych
zasadności celibatu
zaangażowania politycznego duszpasterzy
relacji biskupów z podwładnymi
działalności księdza Natanka
ludobójstwa na Kresach Wschodnich

Z książki dowiesz się ponadto: co wyróżnia kościół ormiański w Polsce, dlaczego księża zrzucają sutanny, czy nauczanie religii w szkołach ma sens, czy Lech Kaczyński powinien spoczywać na Wawelu oraz jak działa Fundacja im. Brata Alberta.

Ta książka pomoże nie tylko zrozumieć, o co chodzi księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu, ale także lepiej poznać Kościół w Polsce.

źródło opisu: Fronda, 2012

źródło okładki: http://www.xlm.pl/images/pictures/0068200/0068036mini2.jpg

kryloc | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Odważnie, konkretnie i interesująco.

Tybero | 2017-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Książka jest bardzo dobra, rzetelna i na temat. Opowiada nam nie tylko o księdzu Tadeuszu Isakowiczu - Zalewskim, nawiasem mówią duchownym niezwykłym, ale mamy poruszone inne tematy : ludobójstwo Polaków na Wołyniu, pamięć historyczna, ludobójstwo Ormian, z książki dowiemy się też wiele o unitach, Ormianach, polityce, PiSie i itp. Najlepsze jednak są wątki i problemy z które kościół nie rozwiązał najlepiej, problem lustracji i homoseksualizmu, jego lobby w kościele. Problem lobby jest szczególnie poruszany, jako raka który niszczy kościół. Książka obowiązkowa dla każdego katolika który traktuje wiarę poważnie, chce ją umocnić a jednocześnie musi wiedzieć że nawet w kościele są siły złego z którymi należy walczyć. Książka porusza wiele tematów i problemów, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nią.

Rena | 2016-03-21

Interesująca, dająca do myślenia rozmowa z ormiańskim księdzem.

żabot | 2015-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2015

Gdyby ktoś mi jeszcze miesiąc temu powiedział, że przeczytam z zainteresowaniem książkę, której współautorem jest Terlikowski, nie uwierzyłbym. W wielu sprawach nie po drodze mi z tym panem, ale kiedy zobaczyłem, że jest to wywiad z kontrowersyjnym w wielu środowiskach księdzem, pomyślałem, że trzeba spróbować. I tu pełne zaskoczenie. Terlikowski jako „wywiadowca” sprawdził się na piątkę. W przeciwieństwie do całej zgrai pseudodziennikarzy, nie narzuca swoich poglądów rozmówcy, nie dominuje w rozmowie. Bo dobry dziennikarz to taki, którego… nie widać. Terlikowski po prostu zadaje krótkie, konkretne pytania księdzu Isakowicz-Zaleskiemu nie starając się narzucać z góry założonej tezy. Tyle o Terlikowskim. Nie on tu jest ważny.
Choć zapewne w niektórych sprawach nie zgodził bym się z Isakowicz-Zaleskim, muszę przyznać, że jego postać wywarła na mnie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Dawno nie czytałem tak konkretnego wywiadu. Bez mącenia, wodolejstwa. Dobitnie, sensownie i...

Piotrek | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Z księdzem Isakowiczem-Zalewskim, zetknąłem się przypadkowo, w zeszłym roku męcząc się w korku wysłuchałem wywiadu dotyczącego aktualnej sytuacji na Ukrainie, to co mnie wtedy tknęło, a w przypadku naszych mediów zdarza się to niezwykle rzadko, to świetna znajomość zagadnienia przez goszczącego w programie księdza. Była to dla mnie postać, której nie znałem, wiedza moja, na jego temat równała się zero. Ponieważ poruszane tematy interesują mnie, więc nazwisko zapadło mi w pamięci, od tej pory każdy komentarz, wywiad i rozmowę z księdzem Isakowiczem śledziłem i czytałem b. uważnie. Przyznaję, że powinienem bardziej dociekliwie poszukać informacji o księdzu. Nie wiedziałem, że pisze książki, że jest duszpasterzem Ormian i czym faktycznie się zajmuje. Przypadkowo lekturę polecił mi znajomy.
Książka jest dobra, ważna i bardzo potrzebna. Książka, a właściwie wywiad w jakimś stopniu przybliża postać księdza, a zatem dowiadujemy się ogólnie czym się zajmuje skąd się wywodzi i jakie ma...

niebieski_króliczek | 2015-05-17
Przeczytana: 16 maja 2015

Dałabym gwiazdkę więcej, ale mam spory niedosyt, ta książka (ten wywiad) jest zdecydowanie za krótka. Ksiądz Isakowicz-Zaleski jest postacią tak ciekawą, tak nietuzinkową, człowiekiem o tak wielkiej odwadze, że chętnie przeczytałabym pozycję kilkukrotnie bardziej obszerną. Warto jednak sięgnąć po tę książkę, która może być wstępem do bliższego zapoznania się z działalnością księdza Tadeusza, któremu ja jestem ogromnie wdzięczna za przypominanie prawdy o kresach. Nie ze wszystkimi też tezami bohatera tego wywiadu się zgadzam, ale dotykanie często "kontrowersyjnych" tematów skłania do głębszej refleksji, każe przemyśleć pewne kwestie na nowo i przypomina, że problemy się rozwiązuje, a nie zamiata pod dywan.

Karo | 2015-03-05
Przeczytana: 05 marca 2015

To nie Isakowicz Zaleski sprawia, że boli. To prawda boli. I mówi wyraźnie, że kościół składa się z grzeszników, którzy z ambony krzyczą, by wierni bili się w pierś, tym samym często samemu nie są w stanie wypowiedzieć mea culpa. Gorzko, ale oczyszczająco.

Z jedną rzeczą tylko zgodzić się nie mogę. Poproszę o obiektywniejsze spojrzenie na działalność księży/ hierarchów popierającą partię polityczną. Nieważne którą proszę księdza.

Tytuł głośno woła i prowokuje, bo sugeruje, że innym o tę prawdę może nie chodzić, a przecież wszyscy jeśli tylko postępujemy słusznie i uczciwie to dążymy do tego, żeby żyć w prawdzie i do niej za wszelką cenę docierać, w poczuciu, że tylko dzięki niej nasze życie ma sens i wartość. Ksiądz Tadeusz jest postacią nietuzinkową i dobrze znaną. Myślę, że wybór tytułu nie był przypadkowy i płynące z tego wywiadu przesłanie jest oczywiste. Wiele słów i pojęć zdewaluowało się i zostało przekreślonych przez wszechobecną pragmatykę, która wymusza na nas daleko idące ustępstwa, w tym takie, które wprost wpływają na nasze zasady i normy postępowania. Stawiają nas pod ścianą i nie pozostawiają wyboru, a w zasadzie dają go, tylko on ewidentnie kłóci się z naszymi przekonaniami i staje się mniejszym złem. W tej rozmowie spotyka się dwóch aktywnie i prężnie funkcjonujących w medialnym świecie ludzi, którzy bardzo wyraziście i jednoznacznie określają siebie jako wierzących i praktykujących...

michau89 | 2015-02-01

Nie spodziewałem się niczego ciekawego, natomiast dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy o ks. Tadeuszu. Niestety widać dość duże upolitycznienie autora książki.

Grisznak | 2014-12-19

Świetna książka, mówiąca o polskim kościele więcej niż setki gazetowych artykułów. Ks. Isakowicz-Zaleski jest jednym z niewielu ludzi o faktycznie trudnym do zakwestionowania autorytecie i uczciwości, a to, o czym mówi, często boli. Ale tytuł jest wymowny i mówi wszystko o zawartości. Aż ciekawe, że Fronda odważyła się to wydać.