Ubek. Wina i skrucha

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Agnieszka-Wawka

"Ubek" to historia agenta, który z pasją i oddaniem donosił na kolegów z opozycji. Byli wśród nich Kaczyński, Tusk, Borusewicz. To opowieść o człowieku, który kłamał, oszukiwał i manipulował. Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o...

Janusz Molka jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie.
Jego historia nie kończy się wraz z upadkiem PRL. Jej zaskakujący finał następuje już w III RP. Złamany przez Służbę Bezpieczeństwa, był, jak mówi, werbowany przez służby wolnej Polski.
"Ubek" to także opowieść o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku, wpływie tajnych służb na wynik czerwcowych wyborów oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni tajni współpracownicy.
Książka Bogdana Rymanowskiego jest spowiedzią człowieka, który rozpaczliwie szuka osobistego odkupienia. Bo przecież każdy, także były esbek, ma prawo stać się lepszy.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Wioleta Sadowska | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

"Moje życie to studium upadku człowieka, a jego apogeum to funkcjonariusz Molka z roku 1990".

Spowiedź skruszonego esbeka, który pragnie przebaczenia ze strony swoich ofiar wywołała we mnie tak dużo ambiwalentnych uczuć, przez pryzmat których trudno stwierdzić, czy człowiek ten mówi prawdę, czy nadal kłamie i oszukuje. Myślę, że większość czytelników po lekturze tej książki będzie miało podobne myśli. Myśli dotyczące pobudek, jakimi kierował się główny bohater, wyznając swoje winy.

Bogdan Rymanowski to z wykształcenia prawnik, szerszemu gronu czytelników znany dziennikarz telewizyjny i radiowy, który pracował w Radiu RMF FM, Radiu Plus, telewizyjnym "Pulsie dnia" i "Kropce nad i". Laureat wielu nagród, w 2011 r. został odznaczony medalem "Niezłomnym w słowie".

Janusz Molka to jeden z najbardziej cenionych agentów SB, który najpierw jako TW, a później jako pełnoetatowy oficer, donosił na swoich kolegów, będących wówczas w opozycji. Bogdan Rymanowski w rozmowie z byłym...

Przemysław Zyra | 2015-12-17
Na półkach: X2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Zaciekawiła mnie ta książka, choć nie mogę powiedzieć, żeby czytało się jak dobry kryminał. Tematyka jest ciekawa i ona głównie pociąga czytelnika. Początek książki dla czytelnika niezaznajomionego z tematem może wydać się chaotyczny.

Historia człowieka złamanego przez SB, który zaczął grać przeciwko swoim kolegom z podziemia nie jest wyjątkowa. Ale historia człowieka, który zrozumiał, że robił źle i chciałby krzywdy naprawić, albo przynajmniej za nie przeprosić - to już rzadko spotykany obraz.

W treści wielokrotnie mamy przypadki, w których słowa skruszonego ubeka przeciwstawione są słowom jakiegoś polityka, działacza. I komu tu wierzyć? Zakładam, że większość czytelników nie uwierzy bohaterowi książki, bo jak wierzyć ubekowi. Ale może on nie ma nic do stracenia?

Mam wrażenie, że autor czuje sympatię do człowieka, którego opisuje. Co prawda książkę kończą mocno zaczepne pytania, ale one bardziej mają chyba nadać smaczek książce albo rozzłościć rozmówcę. Trochę autora...

edit3008 | 2013-01-28
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Czyta się bardzo dobrze, nie jest nudna. Co do faktów: to dla tych którzy już znają tematykę nie wnosi nic nowego, poznajemy jak SB "potrafiła" namówić do współpracy, metody działania itd...
Co do samej postaci agenta Molki - to nie wierzę w jego skruchę, a to natarczywe nagabywanie swych ofiar,że by mu wybaczyły to stało się chyba jego obsesją. Czy można oceniać to co zrobił, czy mamy do tego prawo nie wiedząc jak sami byśmy się zachowali ?
Na pewno wiem, że agent Molka nie wzbudził we mnie sympatii i nie mam ani krzty zrozumienia dla tego co robił. Z tego co mówi o swoich sukcesach widać jaką ta "praca" sprawiała mu satysfakcję i jak uważał siebie za inteligentniejszego od innych trudno uwierzyć w jego przemianę w dobrego człowieka. Warto przeczytać i poznać trochę tych niedawnych wydarzeń, które już tworzą historię. Z jednym tylko mogę z agentem się zgodzić, że funkcjonariusze dawnego SB dobrze się dziś mają i ulokowali się na ciepłych posadkach.

_BB | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Bogdan Rymanowski znany bardziej jako dziennikarz niż pisarz przeprowadza swoisty wywiad z "nawróconym SBekiem". Nawróconym w cudzysłowiu, ponieważ termin "nawrócony SBbek" w mojej ocienie wpisuje się w definicje oksymoronu jak mało co.
Janusz Molka jako penitent Rymanowskiego opowiada o swojej drodze od opozycjonisty poprzez TW do zaprzysiężonego kadrowego sekcji "N".
Po latach skruszony opowiada o tym jak to było, jak się pracowało, jakich metod i narzędzi się używało, jak się "to" robiło - a "to", to robota polegająca na łamaniu, zastraszaniu, nękaniu ludzi, którzy mieli inne zdanie niż władza i jej zbrojne ramie, o systemie panującym w tamtych czasach. Ogrom podłości wyłaniający się z tej opowieści przytłacza ale też i zmusza do refleksji na temat, czy można choć ciut usprawiedliwić działania ludzi dbających o status quo poprzedniego systemu i spróbować im wybaczyć tak, jak choć nie wprost ale jednak, pragnie tego spowiadający.
Mówi się, że czas leczy rany, że pewne sprawy...

Karolina29 | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

„-Chce Pan wiedzieć, dlaczego tkwiłem w tym gównie? Powiem Panu. Bo byłem skurwysynem. Oddanym sługą reżimu”
To jedno z pierwszych zdań książki Bogdana Rymanowskiego „Ubek”. Przyznaję- od razu wbiło mnie w fotel. Urodziłam się w 1987 roku, mój Tata mocno działał w Solidarności. Z opowieści wiem co się wtedy działo u nas w domu. Może dlatego traktowałam tę książkę od pierwszych stron tak personalnie.
„Historia opozycji w PRL to opowieści o pięknych ludziach w brzydkich czasach. Ich odwadze i heroizmie, poświęceniu i cierpieniu. To jednak także historie wstydliwe. Pieczołowicie zbierane i przechowywane przez bezpiekę.”
Bogdana Rymanowskiego kojarzę głównie z programów TVN. W przypadku tej pozycji wzbił się na wyżyny. Książka jest po prostu genialna, czyta się ją jak powieść sensacyjną raz po raz zaciskając zęby i pięści w odczuciu gniewu i bezsilności. Janusz Molka główny „bohater” jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który (rzekomo) odczuwa wstyd. Złamał mur milczenia jakim...

Bartek | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Ciekawe wyznanie jednego z najbardziej skutecznych ( celowo nie piszę: "najlepszych") agentów SB. Ciężko jednoznacznie uznać jego słowa za prawdziwą skruchę, tym niemniej już zawsze trzeba mu będzie oddawać, że jest nie tylko pierwszym, ale i jedynym SBkiem, który przyznał, że zawsze uniwersalne w narracji byłych funkcjonariuszy "wykonywanie swojej pracy" było niczym więcej jak ohydną zdradą przyjaciół za pieniądze i wpływy.
Książka napisana jest bardzo sprawnie, z dbałością o dramaturgię wzmocnioną reportażowym pazurem doświadczonego dziennikarza. Polecam.

kotfr1tz | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Znakomita książka!

Ale zacznijmy ab Jove principium: nie jest to książka, która podaje jakieś rewelacje, fakty, o których bystry obserwator spraw Polskich od lat 80. poczynając nie wie. Siła jej jednak tkwi w tym, że niepośledni i nie posądzany o prawicowe odchylenie autor - B. Rymanowski - daje nam w pigułce i w soczewce życia jednego człowieka (oficera SB Janusza Molki, zdrajcy solidarnościowego podziemia) obraz Polski lat zaprzeszłych i (i!) obecnych. Tak kochani, służby specjalne miały i mają w naszym kraju bardzo wiele do powiedzenia. Jak to wygląda w szczegółach? Jeśli nie chcecie czytać książki, wystarczy zapoznać się z dowolnymi trzema artykułami S. Michalkiewicza. Wyłapałem jedną tylko, zasadniczą różnicę. Michalkiewicz stoi na stanowisku, że w latach 80. służby specjalne przejęły rzeczywiste rządy w kraju, odbierając ją PZPR. Molka (a za nim Rymanowski...chyba) uważa, że partia nigdy władzy nie oddała, że trzęsła tym interesem aż do końca. Być może paradoks ten...

Krzysztof | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Dobrze że jest ktoś kto nie boi się mówić o swojej pracy w służbach PRL. Ciężko jednak jest w pełni uwierzyć takiemu człowiekowi. Tak samo jak ciężko jest w pełni zaufać dziennikarzowi TVNu

KhalDrogo | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Obiektywnie napisana książka o człowieku, który był opozycjonistą pełnej krwi, jednak został przez system złamany i się w to wciągnął bez reszty. Spodobała mu się praca na etacie szpiega - donosiciela.
Z jednej strony czyta sie dobrze - z drugiej - jakoś do końca nie wierzę we wszystko co ten pan opowiada. Może i w 90 % mówi prawdę ale zawsze jakoś coś jest za bardzo przekombinowane. Polecam tym którzy z "Solidarnością" mieli tyle wspólnego że urodzili się w tym samym roku co wybuchł stan wojenny :) Na pewno przeczytam inne pozycje dotyczące tego okresu aby spojrzeć z drugiej strony na to co się działo.

Piotr Wypyszyński | 2015-06-05

12/52 - B.Rymanowski, "Ubek" [8/10]

Rymanowski upewnia mnie w tym, że jest prawdopodobnie najlepszym dziennikarzem w Polsce. Rozmowa z Molką prowadzona w sposób obiektywny, nie narzuca zdania tylko swoim stylem zachęca do myślenia i własnej oceny.
Jeśli chodzi o treść to często jest skonfrontowane słowo jednego człowieka przeciw drugiemu. Jak było naprawdę? Pewnie nigdy się nie dowiemy. Ale przeczytać warto i zobaczyć, jak wyglądało to wszystko według osoby z drugiej strony barykady, choć pewnie nigdy nie dowiemy się, ile w tym wszystkim było prawdy i nigdy nie poznamy tych wykreślonych przy redagowaniu nazwisk.